متخصصین دندانپزشکی، مشکلاتی مثل انواع بی نظمی های دندان و جایگیری های غلط دندان ها و همچنین عدم تناسب بین اعضای صورت و فک را تشخیص می دهند و با ارتودنسی درمان می کنند. ما امروزه از انواعی از روش های درمانی شامل سیم کشی دندان و براکت و سایر دستگاه های دهانی، برای تصحیح این مشکلات استفاده می کنیم. کاشت دندان غالباً بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته است و در زیبایی لبخند تاثیر دارد. ارتودنسی نیز بر زیبایی لبخند تاثیر دارد و گاهی دو درمان ارتودنسی و ایمپلنت برای زیباتر کردن لبخند در کنار هم استفاده میشود.

علت

دو دلیل خوب برای ارتودنسی وجود دارد: زیبایی و عملکردی. داشتن لبخندی جذاب نه تنها نوع نگاه اطرافیانتان را به شما تغییر می دهد، بلکه باعث می شود تصویر بهتری از خودتان داشته باشید. همچنین درمان ارتودنسی باعث می شود دندان هایتان عملکرد بهتری داشته باشند و تمیز نگه داشتن آن ها نیز که به سلامت عمومی بدن شما مربوط است، راحت تر خواهد بود.

شما هرگز برای درمان ارتودنسی دندان زیادی مسن نخواهید بود. اما اگر این درمان را از سن های پایین تر شروع کنید، درمان مشکلتان راحت تر خواهد بود. انجمن ارتودنس های آمریکا توصیه می کند که سیم کشی دندان کودکان ، برای اولین بار باید در سن 7 سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه کند.

دندان هایی که به طورشلوغ و نامرتب کنار هم قرار گرفته اند یا دندان هایی که بیرون زده اند، نشانه های واضحی از نیاز شما به درمان ردیف کردن دندان ها هستند. علایم دیگر که کمتر واضح هستند، شامل مواردی چون مشکلات تنفس از راه دهان، گاز گرفتن های مکرر گونه و کام، مشکلات صحبت کردن و مکیدن انگشت شست که به سن 3 تا 4 سالگی برمی گردد، می شود. اگر موقع بستن دهان، دندان ها به خوبی روی هم قرار نگیرند، یا اگر فک ها موقع حرکت، تغییر می کنند یا صدا تولید می کنند، این نیز می تواند نشانه ای از مشکل ارتودنسی باشد.

طول دوره درمان

این مدت برای هر کسی بسته به نوع ارتودنسی معمولی یا ارتودنسی سرامیکی متفاوت است، اما معمولا مدت استفاده از دستگاه ارتودنسی بین 6 تا 30 ماه است. پس از آن به مدت حداقل چند ماه، از یک نگهدارنده استفاده می شود.

اینکه چند وقت یک بار باید به متخصص ارتودنسی مراجعه شود، بستگی دارد به کاری که بر روی دندان هایتان انجام شده و این که چند وقت یک بار باید بررسی شود. در طول درمان فعال (استفاده از دستگاه در طی مراحل ارتودنسی) معمولا باید هر 4 تا 10 هفته یکبار به مطب مراجعه کنید.

در صورتی که شلوغی و نامرتبی دندان ها تان خیلی شدید است، (چون دندان شما برای مرتب کردن همه ی آن ها بسیار کوچک است) و یا اگر دندان نهفته دارید (که توسط دندان دیگر در زیر لثه گیر کرده است)، در آن صورت کشیدن دندان ضروری است. در مورد مراجعین جوان تر، درمان زودهنگام ممکن است باعث شود که کشیدن دندان، دیگرضروری نباشد.

سوالات متداول

آیا استفاده از دستگاه ارتودنسی موجب درد می شود؟

معمولا قرار دادن دستگاه ارتودنسی بدون درد است. برخی افراد در طی دو یا چند روز اول استفاده از دستگاه ارتودنسی، درد کمی احساس می کنند. تنظیمات دوره ای دستگاه نیز می تواند هر بار باعث ایجاد زخم شود ولی پس از مدت کمی برطرف خواهد شد. مصرف مسکن های غیر تجویزی می تواند به کاهش درد ارتودنسی و ناراحتی شما کمک کند؛ اما معمولا ضروری نیست.

آیا باید مراقب تغذیه ام باشم؟

بله. شما باید از خوردن غذاهایی که ممکن است به دستگاه ارتودنسی آسیب وارد کند و یا درون آن گیر بیفتد، خودداری کنید. برخی از این غذاها عبارتند از سیزیجات خام، آب نبات، کارامل، تافی و تکه های یخ. (خوشبختانه خوردن بستنی مشکلی ندارد). لیستی از غذاهایی که باید از آن ها پرهیز کنید، به شما ارائه خواهد شد.

آیا قادر به ورزش کردن یا ساز زدن خواهم بود؟

در یک کلام، بله. البته شما چه از دستگاه ارتودنسی استفاده کنید یا نه، ما به شما توصیه می کنیم که هنگام انجام اغلب ورزش ها، از محافظ دهان استفاده کنید. نوازندگان سازهای دهانی نیز می توانند مثل قبل به زدن سازشان ادامه دهند.

آیا همچنان باید به ملاقات با دندانپزشک عمومی ام ادامه دهم؟

بله . در واقع اکنون این کار بیش از هر زمان دیگری مهم است. مراقبت از دندان هایتان در مقابل جرم یا پوسیدگی دندان حین استفاده از دستگاه ارتودنسی بسیار مهم است. دندانپزشک شما می تواند به شما برای جلوگیری از این مشکلات کمک کند.

آیا پس از برداشتن دستگاه ارتودنسی نیاز به استفاده از نگهدارنده دارم؟

تقریبا جواب این سوال همیشه بله است. اگر از نگهدارنده استفاده نکنید، دندان های تان به سرعت از موقعیت شان خارج می شوند. و سپس تمام تلاش ها برای درمان شما از بین خواهد رفت. این نگهدارنده باعث می شود بتوانید در کل دوره ی زندگی تان لبخندی زیبا داشته باشید.

هزینه

درمان ارتودنسی، یک سرمایه گذاری بلند مدت برای حفظ سلامت شما خواهد بود. بله قیمت آن با سرعت قیمت سایر کالاها افزایش نیافته است و بسیاری از گزینه ها برای تامین مالی وجود دارند. هزینه ارتودنسی نسبت به داشتن مشکلات دندانی در طول عمرتان ناچیز خواهد بود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)