ایمپلنت فوری از لحاظ تکنیک کارگذاری و شرایط موجود با ایمپلنت های دیگر متفاوت است بدین معنی که اگر طول و عرض استخوان مناسب باشد و تراکم استخوان هم ایده ال باشد نیاز نیست برای کاشت پروتز 3 ماه صبر کنیم در روز جراحی پروتز موقت نصب می شود یعنی بعد از 3 تا 5 ماه با پروتز فاینال تعویض می شود
مزیت این پروتز اولیه این است که از مواد پلاستیکی سبک ساخته میشود و از جنس فلز یا پرسلن نیست و کمی کوتاهتر است که فشار کمتری ایجاد کند تا زمانی که جوش خوردن ایمپلنت دندان  اتفاق بیفتد (3تا 5ماه). در کاشت ایمپلنت  فوری گیر اولیه استخوان  باید به 60 تا 70 نیوتن برسد اما درشرایط عادی این گیر 25 تا 30 نیوتن است. اگر تراکم استخوان مناسب نباشد نمیتوان این 60 نیوتن فشار را به ان وارد کنیم و در واقع  ایمپلنت فوری تلقی نمیشود. پر کردن دندان و پس از آن روکش دندان از پوسیدگی های بعدی و کشیده شدن جلوگیری می کند.

22
ایمپلنت فوری چگونه انجام می شود؟

دندان یکی از ارگان های مهم بدن می باشد که علاوه بر کمک در فرایند هضم غذا و جلوگیری از بسیاری از بیماری های گوارشی نقش مهم و اساسی در زیبایی چهره افراد دارد و در معرض دید مستقیم اطرافیان می باشد . به همین دلیل کوچکترین اختلالی در دندان ها می تواند مشکلات زیادی برای افراد به وجود بیاورد . معمولا ممکن است که بر اثر ضربه و وارد آمدن فشار بر روی دندان ها قسمتی از دندان دچار شکستگی شود و یا کل دندان از بین برود و یا اینکه فرد به بهداشت دهان خود بی اهمیت باشد و به مرور زمان دندان های فرد دچار پوسیدگی شود و کم کم از بین برود . یکی از روش های ترمیم دندان ها در دندان هایی که بصورت جدی اسیب دیده اند و نمی توان بافت اصلی خود دندان را ترمیم کرد استفاده از پروتز های موقت و ثابت است .
پروتز های ثابت که به نام ایمپلنت معروف می باشند به این شکل است که متخصص ابتدا به بازسازی استخوان فک افراد برای قرار دادن بافت پروتز بر روی آن می پردازد و در محل ریشه دندان از ایمپلنت هایی استفاده می کند که مدت زمان 3 تا 5 ماه فرصت نیاز دارد تا بتوانند به استخوان فک کاملا پیوند بخورند و بعد از گذشت این مدت زمان پروتزهای ثابت را بر روی آن قرار می دهد و فیکس می کند . اغلب در فاصله ای که بین مرحله اولیه و قرار دادن پروتز اصلی قرار دارد فرد از نداشتن دندان و نداشتن ظاهری زیبا بسیار اذیت می شود مخصوصا اگر این دندان در قسمت جلویی فک و در معرض دید مستقیم سایرین قرار داشته باشد به همین دلیل پروتزی اختراع شده به نام ایمپلنت فوری که در همان مرحله اولیه بر روی دندان جایگذاری می شود و بعد از گذشت 3 تا 5 ماه که استخوان فک شکل اصلی و محکم خود را پیدا کرد و به ایمپلنت جوش خورد ، این پروتز با پروتز اصلی جا به جا می شود . این ایمپلنت فوری مزایای بسیاری برای فرد به همراه دارد از جمله این که وزن بسیار سبکی دارد وبر روی ایمپلنت فشار وارد نمی کند . از انجایی که ایمپلنت بعد از جایگذاری در فک نباید به هیچ عنوان حرکت کند تا به صورت درست در فک جوش بخورد ، این پروتز موقت سبب جلوگیری از حرکت ایمپلنت می شود .
با وجود پیشرفت علم و تولید مواد جدید توسط تکنولوژی پیشرفته امروزی، این امکان بوجود آمده که همزمان با کشیدن دندان جراحی ایمپلنت نیز انجام شود. از مواد لازم برای انجام این پروسه استفاده از پودر استخوان و ممبران جهت پر کردن فضای خالی بین دندان کشیده شده و ایمپلنت جهت کمک به ثابت شدن ایمپلنت در محل است. البته این درمان، درمان ارجح محسوب می شود ولی در تمام موارد نیز این امکان وجود ندارد. وجدالشرایط بودن بیمار برای این نوع درمان توسط جراح مشخص می شود.
از دلایل ارجحیت جراحی همزمان ایمپلنت با کشیدن دندان، کوتاه بودن زمان بی دندانی و پروسه درمان، حذف یکی از مراحل جراحی و ادغام دو جراحی در یک جلسه، حفظ استخوان در مدت زمان ترمیم پس از کشیدن دندان و جلوگیری از تحلیل و از دست رفتن بیشتر استخوان در فاصله بین کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت می باشد.

مزایای ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری بیشتر برای دندانهای جلویی استفاده میشود که درزیبایی بسیار حائز اهمیت هستند و احتیاج به جایگزینی فوری داریم که فاز بی دندانی نداشته باشیم.در دندانهای کرسی فقط درصورتی که گروهی باشند این کار را انجام میدهیم دراین مورد اگر بی دندانی به صورت تک دندان باشد با وجود ۶۰نیوتون فشار هم به صلاح نیست این کار انجام شود در نهایت تمام اینها بستگی به شرایط فرد دارد لازم به ذکر است که پروتز ثابت خیلی محکم است و برای استفاده ۱۵ تا ۲۰ سال ساخته می شود و چون ایمپلنت جوش نخورده نمیتوان این فشار را به استخوان آن وارد کرد و حتما نیاز به یک پروتز سبک است تا زمانی که کاملا استخوان جوش بخورد از مزایای دیگر این پروتز موقت قابل سایش بودن آن است که باعث میشود فشارهای حاصل از جویدن به خود پروتز وارد شود نه به ریشه دندان زیرا که برای جوش خوردن استخوان باید هیچ حرکتی وجودنداشته باشدبنابراین واردشدن فشاربه ناحیه میتواند منجربه جوش نخوردن ایمپلنت شود.در واقع با از بین رفتن این پروتز موقت هیچ آسیبی به ایمپلنت وارد نمیشود.
دیگر موارد ایمپلنت فوری زمانی است که تعداد زیادی دندان درکنار هم از دست رفته باشد یا به طور مثال یک فک کامل بی دندان وجود داشته باشد در این شرایط تمامی نواحی بی دندانی ایمپلنت شده و در روز جراحی توسط یک پروتز موقت بهم متصل می شود این باعث شده که ایمپلنتها به هم متصل و در اصطلاح کلاف شوند که خود به خود در ثبات ریشه ها کمک کرده و جلوگیری از تکان خوردن احتمالی می شود با این شرایط می توان امیدوار بود که ریشه ها در جایگاه استخوانی خود ثابت شده اند و احتمال جوش خوردن تا حد بالایی زیاد می شود و پس از گذشت ۳ تا ۵ ماه که لثه شکل نهایی خودش را پیدا کرد میتوان پروتز موقت را با دائمی جایگزین کرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)