بلیچینگ یعنی سفیدکردن دندان‌ها بوسیله مواد خاص اکسیدکننده مثل پراکسید هیدروژن. در این فرآیند، مواد اکسیدکننده داخل ساختار کریستالی مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده بین هرم‌های مینایی را اکسید می‌کنند. با گذشت زمان نفوذ مواد اکسیدکننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت می‌گیرد و رنگ آن نیز روشن‌تر می‌شود. با انجام بلیچینگ نیازی به روکش دندان برای زیبایی نیست.
در سال‌های اخیر محصولات زیادی برای سفید شدن دندان در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ۱۰ درصد دارند. این مواد به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان، استفاده از آنها توصیه نمی‌شوند. مطمئن‌ترین و موثرترین روش بلیچینگ، روش بلیچینگ با دستگاه مولد اشعه مخصوص در مطب دندانپزشکی با مراقبت و حفاظت دقیق دندانپزشک است. نباید تصور کنید یک بار که دندان‌هایتان را سفید کردید هیچ وقت دیگر به سفید کردن آنها احتیاج نخواهید داشت. اگر دندانی را کشیده باشید برای زیباتر شدن جلوه دهان می توان از ایمپلنت دندان کمک گرفت.

لمینیت دندان نیز توعی روکش دندان است که اگر در صورت سفید و زیباتر شدن دندان ها می توان انجام داد.

laminet4

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

بلیچینگ روشی است که با استفاده از ترکیبات شیمیایی پروکسید هیدروژن رنگ دندان ها را سفید تر می کند. بلیچینگ بر روی دندان هایی که به طور ژنتیکی تیره رنگ هستند و مینای آن ها از نظر ساختمانی مشکل نداشته باشد به خوبی موثر است.
باید توجه کرد که لکه ای که در اثر پوسیدگی ایجاد شده باشد با این روش ها پاک نمی شود. دندانپزشک قسمت های پوسیده را از روی دهان بر می دارد و جای آن را با مواد مخصوص (آمالگام یا کامپوزیت) پر می کند.
در مورد زرد شدن یا تیره شدن دندانهایی که عصب کشی شده اند نیز روش دیگری وجود دارد. رنگ دندان عصب کشی شده به دلیل از بین رفتن اعصاب و عروق دندان به مرور تغییر می کند و تیره تر می شود. در این مورد می توان با استفاده از روش بلیچینگ داخلی رنگ دندان تان را اصلاح کرد.

نحوه انجام بلیچینگ

در بلیچینگ دندان با یک ماده اکسیدان سفید میشود . ماده بلیچینگ از خلل و فرج میکروسکوپی سطح دندان جذب شده و با یک سری تغییرات شیمیایی رنگ دندان را سفید میکند . قابل ذکر است که در این روش به هیچ عنوان مینای دندان ساییده نمی شود و آسیبی به بافت دندان نمی رسد  . ماده اصلی موجود در موادبلیچینگ (پراکسید هیدروژن ) است کهقدمت استفاده از آن به اوایل قرن . بیستم بازمیگردد   . برای تاثیرگذاری بیشتر، از عامل گرما یا نور استفاده میشود . که بوسیله دستگاه مخصوصی که برای این منظور طراحی شده است تولید می شود.

روش های بلیچینگ

داشتن دندان های سپید از دیر باز یکی از دغدغه های بشر بوده است و انسان در طول سالیان دراز از مواد و روش های عجیبی برای سفید کردن دندان ها بهره برده است. اوره ی موجود در ادرار، اسید نیتریک، مخلوط پراکسید و اتر و مواد مختلف دیگری مورد امتحان قرار گرفته اند. از ابتدای قرن بیستم پراکسید هیدروژن و کاربامید پراکسید به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند.
1- بلیچینگ در خانه (home bleaching):

در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری
میکند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود. که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود.
2-  روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching):

در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود،
سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود . ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود، بعضی با نور و بعضی با گرما. و فرق چندانی بین آنها وجود ندارد و هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است.

3- بلیچینگ با لیزر
امروزه و به خصوص با استفاده از دستگاه های لیزر سفیدکردن دندان ها به یک عمل بسیار ساده و کوتاه (حداکثر سه دقیقه) تبدیل شده است. حتی افرادی که دندان های حساس دارند و در گذشته عمل سفید کردن دندان ها با درد و ناراحتی (هرچند کوتاه مدت) برای آنها به انجام می رسید اکنون می توانند به راحتی و بدون کوچکترین درد از این درمان زیبایی بهره ببرند. بیماران کلینیک ما با وجود پرهزینه تر بودن، به علت زمان کوتاه درمان و عدم نیاز به درمان کمکی طولانی مدت در منزل و عدم حساس شدن دندان ها بلیچینگ با لیزر را به درمان سنتی سفید کردن دندان ها ترجیح می دهند.

چه کسانی مناسب بلیچینگ هستند؟

1- بیماران با سطح بهداشت پایین و افراد سیگاری مورد مناسبی برای بلیچینگ نمی باشند.
2-در کسانیکه دندان های جلوی انان دارای پرکردگی های وسیع کامپوزیت(مواد همرنگ)است نیز بلیچینگ باید با ملاحظات خاصی صورت پذیرد.
3- ریشه های عریان شده که سابقه حساسیت نیز دارند ابتدا باید تصحیح و درمان شوند. بر این اساس بلیچینگ در کسانیکه قادر به حل این مشکل قبل از درمان نیستند منع می شود.
4-استفاده از هر دو تکنیک بلیچینگ در افرادی که به تازگی جراحی لثه انجام داده اند ویا بیماری های لثه درمان نشده دارند نیز نباید صورت پذیرد.
5-همچنین در بیمارانی که به مواد بلیچینگ حساسیت دارند و یا دچار حساسیت های بلند مدت دندانی بوده و درمان نمی شوند نیز نباید تجویز و استفاده شود.
قیمت درمان براساس نوع و میزان و مدت درمان کاملا” متفاوت است و رقم مشخصی ندارد.

حساسیت دندانی

سفید کردن دندان ها باعث حساسیت گذرای دندان های شما می شود. به منظور سفیدتر شدن موثر دندانی، ماده سفیدکننده ناگزیر به نفوذ در درون عاج و عبور از مینای سطحی است. عاج دندان حاوی ساختارهای لوله مانند متعددی است که دلیلی بر ایجاد حساسیت پس از درمان است. هرچند این حساسیت گذرا است و آسیب دائمی و جدی برای اعصاب دندانی گزارش نشده است.
لکه های رنگی که با سفید کردن دندان ها از بین نمی روند
– رنگ های سیاه و قهوه یی ناشی از پوسیدگی با این روند سفید نشده و باید ابتدا درمان شوند.
– سیاهی ناشی از پرکردگی های قدیمی آمالگام.
– لکه های ناشی از فلوروزیس.
– رنگ خاکستری ناشی از مصرف تتراسایکلین در کودک در زمان رشد و تکامل دندان.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد ،فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندانهای ضد حساسیت قابل درمان است.
از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)