61-27231

در این حالت تخمدان ها قادر به ساختن هورمون نیستند و به تحریکات هیپوفیز که تنظیم کننده تخمدان هاست پاسخی نمی دهند. آمارها نشان می دهد یائسگی زودرس معمولا در یک درصد زنان اتفاق می افتد اما این اتفاق چرا ایجاد می شود و آیا راهکاری برای پیشگیری از آن وجود دارد؟

یائسگی یک فرآیند بیولوژیک طبیعی و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر است. این اتفاق همراه با تغییرات هورمونی، فیزیکی و روانی است که کاملا طبیعی محسوب می شود اما برای بسیاری از زنان یک کابوس است. هر زنی یائسگی را متفاوت تر از دیگری تجربه می کند، حتی سنی که شروع می شود در تمام زنان یکسان نیست. علائم و نشانه های آن نیز خیلی منحصر به فرد است؛ ممکن است در فردی با علائم و نشانه های کم یائسگی شروع شود یا ممکن است با علائم بسیاری همراه باشد.

یائسگی به طور طبیعی زمانی شروع می شود که تخمدان ها میزان کمتری استروژن و پروژسترون تولید می کنند و تخمک های باقی مانده در تخمدان ها احتمال کمی برای باروری دارند، همچنین خونریزی ماهانه متوقف می شود. از آنجایی که این روند در طی یک دوره چند ساله اتفاق می افتد یائسگی معمولا به دو دوره، دوران حوالی یائسگی و دوران پس از آن تقسیم می شود. در دوران حوالی یائسگی علام شروع می شوند ولی هنوز خونریزی ماهانه وجود دارد. سطوح هورمونی به صورت نامنظم بالا و پایین رفته و فرد دچار گرگرفتگی و تغییرات عادت ماهانه می شود.

خونریزی فرد ممکن است به نسبت معمول کمتر، بیشتر یا نامنظم شود. این یک روند طبیعی است که به یائسگی منجر می شود و معمولا ۳ سال قبل از آخرین خونریزی ماهانه شروع می شود، ۱۲ ماه بعد از آخرین دوره قاعدگی، دوران پس از قاعدگی است که تخمدان ها استروژن و پروژسترون کمی تولید کرده و تخمک آزاد نمی شود. البته گاهی افزایش موقت هورمون ها باعث خونریزی ماهانه می شود که این لکه بینی عادت ماهانه محسوب نمی شود. در صورت وقوع خونریزی یا لکه بینی بعد از ۱۲ ماه از آخرین عادت ماهانه حتما با پزشک خود مشورت کنید چون این می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد.

گاهی زنان در سنین پایین تر از ۴۰ سالگی دچار این عارضه می شوند که به آن یائسگی زودرس می گویند. در این حالت فرد با قطع ناگهانی یا طولانی شدن فواصل قاعدگی روبه رو می شود که با علائمی مثل گرگرفتگی، بدخوابی های شبانه و تعریق همراه است.

زمان مراجعه به پزشک

مراجعه به پزشک در طی سال هایی که به یائسگی زودرس منتهی می شوند اهمیت دارد و نیز در سال های پس از آن نیز باید به منظور انجام اقدامات پیشگیرانه و محافظت از سلامت و مراقبت از شرایط بالینی که به همراه افزایش سن ممکن است حادث شوند، تحت نظر پزشک باشید.

اگر یک قاعدگی را نداشتید اما مطمئن هم نیستید که نقطه شروع یائسگی شما هست و یا خیر، ممکن است لازم باشد برای بررسی این که آیا باردار شده اید و یا خیر، به پزشک معالج مراجعه کنید.

پزشک معالج یک تاریخچه ی بالینی از شما می گیرد و یک معاینه بالینی از شما انجام می دهد و اگر لازم باشد یک آزمایش بارداری را تجویز می نماید. اگر پس از یائسگی دچار خون ریزی گشتید باید همواره به دنبال توصیه های پزشکی بروید و موضوع را پیگیری نمایید چرا که اگر مشکلی برای شما باشد و در مراحل اولیه تشخیص داده شود موفقیت در درمان آن به مراتب بهتر از حالتی خواهد بود که شما آن را نادیده بگیرید.

 درمان یائسگی زودرس

برای درمان علایم ۳ راهکار را می توان در نظر گرفت. ایجاد تغییر در شیوه زندگی، مصرف دارو وراهکار سوم جراحی.

تغییر در شیوه زندگی؛ بسیاری از تغییرات به ظاهر کوچک در زندگی در مقابله با علایم یائسگی زودرس مفید است. روش های کاهش استرس مانند انجام یوگا، ورزش منظم و رژیم غذایی در بسیاری از موارد درمان طبیعی موثر به حساب می آید.

نتایج بررسی ها نشان می دهد، برنامه غذایی غنی از سویا، سیب، یونجه، گیلاس، سیب زمینی ،برنج و گندم برای درمان یائسگی زودرس بسیار مفید است.

باید از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و مشروبات الکلی پرهیز کرد. خواب به مدت ۷تا۸ ساعت در شب، مصرف ویتامین های E،D،C،B وداشتن تنفس عمیق، ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و مصرف آب توصیه می شود.

مصرف مکمل های گیاهی؛ این روش هیچ خطری در پی ندارد و در بیشتر موارد برای درمان تمامی علایم مذکور، موثر است.برای رفع علایم به درمان های مختلفی نیاز است و رایج ترین آن استفاده از مکمل های گیاهی است.

استروژن گیاهی از جمله مکمل هایی است که با مصرف آن ترشح هورمون ها تا حدودی تنظیم و کنترل می شود.میگناirگیاهان غیر استروژنی با این که فاقد استروژن است اما تولید این هورمون را تحریک می کند و مصرف گیاهان غیراستروژنی یکی از بهترین روش های درمانی علایم و گرگرفتگی یائسگی زودرس است زیرا بدن هورمون ها را خود می سازد و نیاز به کمک خارجی ندارد.

داروی شیمیایی و جراحی:می توان گفت این روش پرخطرترین و هزینه برترین درمان است. شایع ترین نوع درمان برای رفع این عارضه HRT یا درمان جایگزین هورمون است که سریع و قوی است.اما متاسفانه، این نوع درمان عوارضی دارد و خطر بروز انواع مختلف سرطان را در زنان افزایش می دهد.

گر-گرفتگی-یائسگی

درمان گرگرفتگی یائسگی

برای مقابله و درمان گرگرفتگی‌ یائسگی، به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشید

حدود 75 درصد از خانم‌ها در این دوران دچار گرگرفتگی می‌شوند و حدود 70 درصد آنها از این وضعیت بسیار رنج می‌برند و نیاز به درمان دارند. طبق تحقیقات به عمل آمده روی 60 هزار خانم، آنهایی که در این دوران دچار گرگرفتگی می‌شوند، 11 درصد کمتر به بیماری‌های قلبی – عروقی مبتلا می‌گردند و این یک نشانه خوب است، ولی به هر حال عرق کردن زیاد و سرخ و گلگون شدن چهره باعث می‌شود به دنبال راه‌حلی باشید. برای این منظور بهتر است در برنامه زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید.

توفو و سایر غذاهایی که با سویا تهیه می‌شوند، حاوی استروژن‌های طبیعی گیاهی هستند و به جلوگیری از گرگرفتگی‌ها کمک می‌کنند. خانم‌هایی که هر روز سویا مصرف می‌کنند، 45 درصد کمتر دچار گر‌گرفتگی می‌شوند و اگر هم دچار این وضعیت شوند، شدت آن بسیار کمتر است. مصرف الکل، غذاهای تند و پر ادویه و کافئین نیز باعث تشدید گرگرفتگی می‌شوند، بنابراین برای درمان گرگرفتگی دوران یائسگی از مصرف آنها تا حد ممکن پرهیز کنید. یوگا و سایر روش‌های کاهش دهنده استرس نیز موثر هستند. تکنیک‌های ذهنی مثل تنفس عمیق نیز باعث کاهش این عارضه می‌شوند. اگر تمام این موارد، تغییر خاصی در شما ایجاد نکرد‌، می‌توانید از روش هورمون درمانی استفاده کنید. در این مورد باید طبق نظر پزشک‌تان عمل نمایید.

خوابی آرام داشته باشید

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که یک اتاق خواب خنک، باعث بهبود وضعیت و کیفیت خواب می‌شود و گر‌گرفتگی‌های این دوران را به حداقل می‌رساند. در ضمن داشتن خواب آرام و راحت شبانه تأثیر زیادی در کاهش و سهولت سایر علائم مربوط به یائسگی دارد، مثل احساس خستگی مفرط، فراموشی، افزایش وزن و نوسانات خلقی.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)