20038

فیسینگ دندان چیست؟

یکی از درمانهای زیبایی در دندانپزشکی فیسینگ دندان است. در این درمان که معمولا برای دندانهای پیشین انجام می شود ابتدا میزان کمی از سطح دندان به وسیله فرز مخصوص برداشته می شود سپس یک پوسته نازک از جنس پرسلن روی دندان چسبانده می شود که ظاهر بسیار زیبایی به دندانها می دهد. توجه نمائید این درمان بهتر است برای کسانی که واقعا دچار مشکل زیبایی هستند انجام شود زیرا هر درمانی هر چقدر هم با دقت و صحیح انجام شده باشد معایب خاص خود را دارد.

تاریخچه مختصری از فیسینگ دندانی:

لامینیت حدود چندین دهه پیش درهالیوود وبرای ستارگان سینما مورد استفاده قرار می گرفت اما چون در آن زمان چسبها ویا به اصطلاح علمی بایندینگ ها هنوز ساخته نشده بودند .آنها را با چسب معمولی روی سطح دندان می چسباندند وبعد از فیلم برداری بر می داشتند نمونه بارز آن دراکولاست که دندان های نیش بلندی داشت وبه همین روش چسباندن می شد ولی استفاده از لامینیت های امروزی به حدود ۲۰سال پیش برمی گردد وبا توجه به این که از آن زمان تا به حال سرامیک ها وچسبها از کیفیت بالاتری برخوردار شده اند کاربرد آن هم گسترش بیشتری پیدا کرده وافراد بسیاری هم از آن برای اصلاح دندانهای خود استفاده می کنند .

دو نوع لمینیت وجود دارد:

۱ – مستقیم (با ساختار کامپوزیت)

۲ – غیر مستقیم (با ساختاری از جنس چینی porcelain)

هردو روش طرفداران خود را دارد و دندانپزشکان بر اساس شرایط فرد، یکی از دو روش را انتخاب می کنند.

روش کار:

معمولاً برای تمام فرایند درمان که شامل تشخیص و برنامه‌ریزی درمان، آماده‌سازی و باندینگ (اتصال) می‌شود، حداکثر به سه بار مراجعه به کلینیک نیاز خواهد داشت.‌ البته، خود شما هم باید نقش فعالی در طراحی لبخند داشته باشید. برای طراحی لبخند وقت بگذارید. محدودیت‌های اصلاحاتی که با این روش انجام می‌شوند را بشناسید.
در صورت نیاز، بیش از یک جلسه مشاوره داشته باشید، تا مطمئن شوید که دندانپزشک اهدافتان از قرار گرفتن تحت این شیوه درمان را درک کرده است.

برای آماده‌سازی دندان‌ها جهت نصب ونیرها، دندان‌ها کمی پرداخت می‌شوند تا جا برای اضافه شدن ضخامت ونیر باز شود. معمولاً، حدود نیم میلی‌متر از دندان برداشته می‌شود که ممکن است برای این کار نیاز به بی‌حسی موضعی باشد. نصب ونیرهای ساخته شده از رزین‌های کامپوزیتی کلاً در یک جلسه انجام می‌شود. به این ترتیب که پس از آماده شدن دندان، کامپوزیت به وسیله باندینگ (چسب) روی آن چسبانده و به دقت فرم داده می‌شود. برای ونیرهای سرامیکی از دندان‌ها یک قالب گرفته می‌شود که برای ساختن ونیرها به لابراتوار فرستاده می‌شود. ساخت ونیرها ممکن است چندین روز طول بکشد. اگر دندان‌ها ظاهر بیش از اندازه ناخوشایندی داشته باشند می‌توان با دریافت هزینه‌ای اضافی، یک ونیر موقت روی آن‌ها نصب کرد.

وقتی که ونیرهای سرامیکی آماده شدند، دندانپزشک تک تک آن‌ها را روی دندان‌ها قرار می‌دهد تا علاوه بر اطمینان از صحیح بودن اندازه آن‌ها رنگ یا درجه رنگ آن‌ها را نیز چک کند. هنگامی که ونیرهای روی دندان‌هایتان قرار دارند نتیجه کار را ببینید و به دقت به رنگ آن‌ها توجه کنید. در این مقطع نیز هنوز می‌توان رنگ ونیرها را به وسیله درجه رنگ سیمان مورد استفاده (به عنوان چسب) تغییر داد. پس از چسباندن ونیرها به دندان‌ها با استفاده از سیمان دیگر نمی‌توان رنگ را تغییر داد. برای نصب ونیر، دندان با مواد شیمیایی خاصی پاک می‌شود تا ونیر بهتر به آن بچسبد. پس از آنکه سیمان مخصوص روی دندان قرار گرفت و ونیر هم روی آن چسبانده شد، با استفاده از یک نوع پرتو نوری سیمان سخت می‌شود.

هزینه فیسینگ دندان:

هزینه و قیمت لامینت دندان به موقعیت جغرافیایی و گستردگی ناحیه تحت درمان بستگی دارد. بیمه عموما هزینه ونیر دندان را تقبل نمی کند. برای اطمینان حاصل پیدا کردن از این موضوع، با شرکت بیمه دندان پزشکی خود تماس بگیرید.

لامینیت دندان از لحاظ زیبایی به سفید کردن دندان فرد کمک می کند و دندان های سفید و زیبا را به نمایش می گذارد. بعد از کار گذاشتن ونیر دندان، نیاز به مراقبت خاصی ندارد و میزان ماندگاری مناسبی دارند. دندانپزشک با توجه به وضعیت و انتظارات شما از انواع لامینیت دندان که شامل سرامیکی، چینی و کامپوزیتی می باشد، بهترین را برایتان تجویز می کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)