implant_content_1

ایمپلنت دندانی یکی از تازه ترین درمان های دندان پزشکی است که انقلابی در این حوزه ایجاد کرده و بسیاری از ناممکن ها را ممکن ساخته است. این درمان به همان اندازه که تازه و راهگشاست، پشت سر خود ابهام ها و سوال های زیادی را در ذهن ایجاد کرده است…

متاسفانه بسیاری از بیماران در عوض مراجعه و سوال از دندان پزشکان، پاسخ سوال ها و ابهام های خود را در میان تجربه ها، شنیده ها و تفسیرهای مردم عادی جستجو می کنند. احتمالا به همین دلیل است که شایعه های زیادی پشت سر این درمان شکل گرفته که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود.

کاشت ایمپلنت فوری

ایمپلنت ها موجب تثبیت و نگهداری باقیمانده استخوان و جلوگیری از تحلیل بیشتر آنها می شوند و ارتفاع و عرض استخوانی را حفظ می کنند و کیفیت استخوان نیز با وجود ایمپلنت ها حفظ شده و تغییر نمی کند. این ها خصوصیاتی  می باشد که دست دندان مصنوعی این خصوصیات را ندارد. برعکس دست دندان مصنوعی (دنچر) در افراد بی دندان، باعث سرعت یافتن تحلیل استخوان می شود و بیمار با دنچر راحت نیست، از نظر روانی موجب ناراحتی ذهنی بیمار می شود و تغذیه بیمار نیز نامناسب می شود و هضم غذا نیز به درستی انجام نمی شود.

ایمپلنت قطعه ای رزوه دار (پیچی شکل) می باشد که به اندازه های مختلف وجود دارد و جایگزین شکل ریشه دندان می شود و در داخل استخوان فک قرار می گیرد. در اطراف یا عمق این thread یا رزوه ها ، استخوان جدید تشکیل می گردد.

جنس آن تیتانیوم خالص یا آلیاژ تیتانیوم می باشد که خاصیت بیولوژیکی دارد و سازگار با بافت استخوان می باشد. بعد از قرار دادن فیکسچر داخل استخوان وسپری شدن زمانی بین  3-2 ماه از زمان اسئتواینتگریشن ( اتصال کامل استخوان به ایمپلنت ) می توان پروتز ثابت را به بیمار تحویل داد. اما در برخی موارد بیمارانی نیز هستند که نمیخواهند حتی یک روز نیز بدون دندان باشند و به علت مشاغل مهمی که دارند، ترجیح می دهند در یک روز و یا کوتاهترین زمان ممکن صاحب دندان شوند.

ما برای این افراد سه تکنیک مختلف معرفی می کنیم که می توانند در یک جلسه و یک روز صاحب پروتز ثابت و دندان شوند. در واقع بیمار می تواند در یک جلسه جراحی، فیکسچر یا ایمپلنت خود را انجام دهد و در عرض 24 ساعت بعد پروتز ثابت خود را تحویل بگیرد.

1- تکنیک جراحی All on 4: امروزه هنر دندانپزشکی و کاشت دندان بر این موضوع استوار است که از تعداد کمتری ایمپلنت برای ساپورت تعداد زیادی دندان استفاده گردد. این به این معنی است که چهار عدد ایمپلنت برای ساپورت کامل فک بالا یا پایین کفایت می کند. به این تکنیک All on4 گفته می شود. مزیت بسیار خوب این روش این است که پروتز بیمار ثابت است  و پروتز و ایمپلنت به هم متصل می باشد، بیمار به راحتی می تواند غذا بخورد و در یک روز می تواند درمان انجام شود.

2- بارگذاری فوری ایمپلنت: می تواند به چند صورت باشد و در بیماران با شرایط مختلف دهانی متفاوت، به چند صورت انجام میگیرد.

الف- بیماران بی دندانی کامل که میتوانند پروتز خود را به صورت موقت یا دائمی تحویل بگیرند از 6 تا 8 عدد ایمپلنت می توانند در فک خود استفاده کنند.

ب- بی دندانی پارسیل: بیمارانی هستند که ممکن است یک یا چند دندان خود را از دست داده باشند. اگر یک دندان بیمار از دست رفته باشد می تواند بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت فوری ، پروتز خود را تحویل بگیرد اما باید از تماس با دندان مقابل خارج شود تا خطر شکست از بین برود.

بیمارانی که چند دندان خود را از دست داده اند و چون بقیه دندانهای خود را دارند می توانند پروتز خود را تحویل بگیرند. اما این پروتز بیشتر جنبه زیبایی دارد و بیمار می تواند برای صحبت و غذا میل کردن از دندان های خودش استفاده کند و نیرویی به پروتز وارد نکند.

ج- اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت: مفهوم بارگذاری فوری برای اوردنچر سابقه 50 ساله دارد. در این موارد می توان پروتز ثابت را برای بیمار استفاده کرد زیرا بیمار می تواند شب ها پروتز ثابت را از دهان خود خارج کند به این ترتیب خطر عادات پارافانکشنال را در شب کاهش داد. ضمن اینکه چون بخشی از نیروها روی بافت نرم وارد میشود این عامل استرس را روی ایمپلنت کاهش می دهد.

3- مینی ایمپلنت: مینی ایمپلنت ها (mini dental implants) باریکتر و دارای قطر کمتری نسبت به ایمپلنت های معمولی (conventional) هستند. در جاهایی که قطر کمتر از 3 میلیمتر داریم از این ایمپلنت ها استفاده میشود. ایمپلنت های معمولی قطر 4/3 میلیمتر تا 6 یا 5/6 میلیمتر دارند در حالیکه مینی ایمپلنت ها قطری بین 8/1 میلیمتر تا 8/2 میلیمتر دارند. بیشتر برای جایگذاری دندان های لترال استفاده میشوند. همچنین میتوان از آنها برای اوردنچر نیز استفاده کرد. برای تثبیت دنچر(دست دندان) معمولی و جلوگیری از حرکت زیاد آنها نیز کاربرد دارند.

مراقبت های بعد از جراحی

- اقدامات 24 ساعت اول

طی 12 ساعت اولیه نوشیدنی و غذای داغ استفاده نشود.

نوشیدنی فقط سرد میل شود، رژیم غذایی نرم، سبک و سرد،

محل جراحی را تا 12 ساعت پس از عمل بطور متناوب با پک یخ خنک کند.

ممکن است کمی تراوش خونابه داشته باشد، در این صورت یک تکه گاز استریل را در محل قرار داده و بمدت بیست دقیقه رو ی آن فشار دهید. چنانچه خونابه ادامه داشت با ما تماس بگیرید.

به هیچ وجه مشروبات الکلی مصرف ننمائید و سیگار نکشید.

دهان را شستشو ندهید، تف ننمائید و فقط در صورت نیاز آب دهان را بیرون بریزید.

جهت کنترل و مراقبت ناحیه جراحی و ایمپلنت(ها)، ویزیت های دوره ای برای شما گذاشته می شود.به منظور بهره گیری کاملتر از نتایح درمانی خود به انجام این معاینات دورهای مقید باشید. اولین ویزیت شما روز بعد از جراحی می باشد.

مراقبت های روزهای بعد تا یک هفته

رژیم غذایی نرم و سبک استفاده شود.

مسواک زدن (با احتیاط) و شستشوی دهان بعد از هر غذا و در فاصله غذاها هر چه ممکن باشد بیشتر (برای شستشو یک قاشق نمک در یک لیوان آب گرم حل کرده بکار ببرید). هنگام مسواک زدن مراقب بخیه ها باشید تا آسیب نبینند

در صورت تجویز دهان شوی کلروهگزیدین ، اول مسواک زده، سپس دهان خود را با آب نمک رقیق و گرم شستشو داده و سپس دهان شوی ضد عفونی کننده را به بمدت نیم دقیقه داخل دهان غرغره نموده و بمدت نیم ساعت نوشیدنی یا غذا میل نکنید.

بعد از جراحی خیلی وسیع پروتز متحرک کامل خود را تا شش هفته استفاده نکنید.

سیگار استفاده نشود.

چنانچه از بخیه های قابل جذب برای شما استفاده نشده باشد، برای خارج کردن بخیه ها 7 تا 10 روز بعد مراجعه نمایید.

مراقبت های برای دو تا شش هفته بعد

بهداشت دهان رعایت شود، توجه داشته باشید استفاده مرتب و منظم دهان شوی از روز بعد از جراحی می بایست برای همیشه بخشی از فرهنگ بهداشتی دهان و دندان شما گردد. این نکته بخصوص در ایمپلنت های یک مرحله ای که پیچ پوشاننده خارج از لثه قرار دارد بسیار حائز اهمیت می باشد.

به هیچ وجه سیگار استفاده نشود.

بیمار پروتز موقت خود را بعد از هر غذا تمیز کند.

استفاده از پروتزهای متحرک منوط به انجام اصلاحاتی بر روی آنها و کاربرد پوشاننده نرم (Soft Liner) یا اصلاح کننده های بافتی (Tissue Conditioner) در داخل آنها می باشد. انجام این تمهیدات به منظور وارد نشدن فشار بر روی ایمپلنت ها می باشد.

قبل از تحویل دادن پروتز نهایی غذاهای حاوی مواد زیر توصیه می گردد:

مایعات، سیب زمینی پخته ،تخم مرغ پخته، برنج ، گوشت چرخ کرده،‌ ماکارونی،‌پاستا،‌ انواع ماهی، نان نرم

غذاهای حاوی مواد زیر ممنوع می باشد:

ته دیگ، گوشت سفت (مثال: گوساله)، نان بربری،‌ نان سنگک، آجیل،‌ آدامس.

می توان سبزیجات و میوه جات را خرد یا رنده کرد و با احتیاط مصرف نمود.

در صورت فشار زیاد روکش موقت کنده می شود یا می شکند و یا ایمپلنت به استخوان متصل نمی شود.

چنانچه پیچ شکل دهنده لثه که در جراحی ایمپلنت های یک مرحله ای بر روی فیکسچر بسته می شود و در واقع قسمت خارج لثه ای ایمپلنت محسوب می شود شل گردید، سریعأ به مطب مراجعه فرمائید.

برای ایمپلنت زیبایی در ابتدا باید هزینه کاشت دندان بیشتری پرداخت شود اما روش نگهداری ساده آن و طول عمر بالای آن باعث کاهش هزینه ها در طی زمان می شود.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)