جراحی کاشت مو یک روش درمانی است که در آن پیازهای مو از پشت سر یا اطراف آن (ناحیه اهدا کننده) گرفته می شود و این پیازهای مو در بخش هایی از سر که تراکم مو در آنها کم است یا بدون مو (طاس) می باشد، کاشته می شود. این ناحیه می تواند در جلو، بالا، یا فرق سر باشد (ناحیه دریافت کننده). پس از کاشت، مو به رشد خود برای تمام عمر بیمار ادامه می دهد.

تمام روش های جراحی مدرن کاشت موی طبیعی بر اساس مفهوم پیشنهادی توسط دکتر برن اشتاین در مطالعه انجام شده توسط وی در سال 1995 به نام «کاشت فولیکول» است که با استفاده از این روش می توان به طبیعی ترین نتایج در ارتباط با کاشت مو دست پیدا کرد. واحد های فولیکول دسته های بسیار کوچک تشکیل شده از 1 تا 4 پیاز مو هستند که در تمام نواحی دارای مو سر انسان وجود دارند. برداشتن این واحد ها از ناحیه اهداف کننده نیاز به تجربه و تخصص خاص دارد و برای این کار لازم است یک کار هنری برای بیمار انجام شود تا به این ترتیب بتوان مطمئن شد پیازهای مو به نحوی بر روی سر کاشته می شوند که فرآیند زیبا سازی و ترمیم در بهترین حالت ممکن انجام گیرد.

انواع روش های کاشت مو

امروزه دو روش برای برداشتن فولیکول های مو از ناحیه اهدا کننده آن بر روی سر وجود دارد. در روش قدیمی تر موجود در این حوزه به نام کاشت واحد فولیکول (FUT)، یک لایه بلند و نازک مو از ناحیه اهدا کننده گرفته می شود و در ادامه این لایه مو در زیر میکروسکوپ های خاص به واحدهای فولیکول تشکیل دهنده آن تفکیک می شود. در روش جدیدتر به نام استخراج واحد فولیکول (FUE)، واحد های فولیکول یک به یک مستقیماً از روی سر برداشته می شوند.

پس از اینکه واحد های فولیکول از روی سر برداشته شد، مراحل بعدی درمان در هر دو روش FUT و FUE تقریباً مشابه هستند. به این ترتیب صدها هزار نقطه (سوراخ های به اندازه سر سوزن) در ناحیه دریافت کننده برای دریافت پیوندهای مو ایجاد می شود. پس از اینکه پوست سر برای این کار آماده شد، واحد های پیوند فولیکول بسیار کوچک در داخل این سوراخ ها قرار می گیرد. این مرحله از درمان به چند ساعت زمان برای تکمیل شدن نیاز دارد.

در هر دو روش درمانی، فولیکول ها پس از گذشت 2 تا 3 ماه فرآیند رشد موهای جدید را آغاز می کنند و موهای کاشته شده بطور کامل پس از یک سال رشد کرده و بالغ می شوند. در این حالت هنر کاشت واحد های فولیکول مو توسط جراح می تواند طبیعی ترین نتایج ممکن را برای بیمار به همراه داشته باشد.

نامزدهای مناسب برای این روش درمانی

به منظور ایجاد شرایط مناسب برای استفاده از این روش درمانی شما باید دارای چند ویژگی به شرح زیر باشید:
1. از بین رفتن موها به مقداری که بر روی ظاهر فعلی شما تاثیر داشته باشد
2. عدم پاسخگویی شرایط بیمار به سایر روش های درمانی (برای افرادی که از دارو برای رفع مشکل خود استفاده می کنند)
3. وجود انتظارات واقع بینانه درباره نتایج حاصل از روش درمانی کاشت مو
4. وجود ناحیه اهدا کننده به مقدار کافی برای برآورده کردن نیازهای جاری و آتی برداشت مو

جراحی کاشت مو نباید به عنوان یک روش پیش گیرانه انجام شود، اما باید یک روش درمانی برای مشکلات ظاهری ایجاد شده برای شما به خاطر از بین رفتن موها تلقی گردد. این روش درمانی نمی تواند از پیشرفت مشکلات ژنتیک مربوط به ریزش مو جلوگیری کند. بر خلاف سایر روش های درمانی که برای پیش گیری از ریزش مو استفاده می شوند و در مراحل اولیه ایجاد مشکل به خوبی عمل می کنند، هیچ مزایای درمانی یا عملکردی برای کاشت مو در مراحل اولیه ریزش مو وجود ندارد و این روش درمانی فقط برای اهداف زیبایی استفاده می شود. به بیان دیگر، اگر فرد یک نامزد مناسب برای انجام عمل جراحی باشد، هیچ مشکلی در نتیجه منتظر ماندن برای استفاده از این روش درمانی برای فرد ایجاد نمی شود.

کاشت واحد فولیکول (FUT)

در روش کاشت واحدهای فولیکول، مو از بخش های اهدا کننده پشت و اطراف سر گرفته می شود و برای این کار از لایه مشخص و نازک پوست سر استفاده می شود. در ادامه ناحیه برداشت مو بخیه زده و بسته می شود و یک خط جراحت بسیار کوچک از آن بر روی سر باقی می ماند. این لایه در ادامه زیر میکروسکوپ های مخصوص قرار گرفته و به هزاران فولیکول تشکیل شده از 1، 2، 3، و چهار تار مو تفکیک می شود. این واحد های فولیکول در ادامه در محل های ریز دریافت کننده آنها قرار می گیرد تا به این ترتیب بخش های کم مو یا طاس سر درمان شوند. این روش درمانی می تواند بهبود سریع بیمار را به همراه داشته و هیچ جراحت آشکاری در ناحیه کاشت مو از خود به جا نگذارد.

استخراج واحد فولیکول (FUE)

در این روش، پیوندهای مو یک به یک از پشت و اطراف سر با استفاده از ابزارهای برش کوچک و گرد که تحت کنترل دست یا روبات می باشند، برداشته می شود. در این حالت سوراخ های کوچک ایجاد شده برای بهبود باز باقی می ماند و این سوراخ ها معمولاً برای ترمیم به یک هفته زمان نیاز دارد. در این روش برای استخراج واحدهای فولیکول مورد نیاز مجموعه مختلفی از سوراخ کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند که هر یک از آنها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و روش های جدید برای انجام این کار در حال توسعه می باشند. مشابه روش کاشت واحد فولیکول، در این روش نیز پیوندهای مو در محل های دریافت کننده بسیار کوچک در نواحی دارای مشکل کم مویی یا طاسی روی سر قرار داده می شوند.

ترمیم روباتیک مو

تکنیک های ترمیم روباتیک مو مربوط به توسعه تکنولوژی استخراج واحد فولیکول هستند که از زمان اولین معرفی آنها توسط راسمان و برن اشتاین در سال 2002 برای افراد متقاضی مورد استفاده قرار می گیرند. اتوماتیک شدن روش استاندارد FUE توانسته پیشرفت های زیادی در عمل جراحی کاشت مو ایجاد کند. در سیستم ARTAS برای FUE، از یک رباط برای جداسازی واحدهای فولیکول از بافت اطراف آن استفاده می شود و به این ترتیب جداسازی دقیق تر این واحدها امکان پذیر خواهد شد.

ترمیم کاشت مو

ترمیم کاشت مو مجموعه ای از تکنیک های کاشت مو است که می توان از آن برای اصلاح ظاهر نامناسب موی کاشته شده و مشکلات مربوط به آن استفاده کرد. روش های اصلی مورد استفاده در این حالت شامل استتار یا خارج کردن پیوندها و کاشت مجدد واحدهای کوچکتر است. در یک ترمیم ترکیبی، از هر دو روش برای دستیابی به نتایج طبیعی استفاده می شود. به هر حال، بسیاری از بیمارانی که نیاز به ترمیم کاشت مو پیدا می کنند، دارای منابع اهدا کننده بسیار محدود بر روی سر خود هستند و به همین خاطر هر مرحله از فرآیند ترمیم باید با نهایت دقت بر روی بیمار انجام شود. شما می توانید اطلاعات بیشتر درباره روش های اصلاحی کاشت مو را در بخش ترمیم کاشت مو مطالعه کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ