اخیراً پژوهشگران به خواص درمانی ازون پی برده‌اند. ازون‌تراپی یا ازن تراپی یک روش درمانی جدید است که در آن از گاز ازونی که توسط دستگاه مخصوصی از اکسیژن به دست می‌آید، استفاده می‌شود. غلظت ازون پزشکی توسط پزشک تعیین می‌گردد که معمولاً بین 20 تا 50 میکروگرم در میلی‌لیتر است. این نوع از ازون دارای خواص مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به خاصیت ضد التهاب بودن، ضد درد بودن و اثرات رژنراتیو (ترمیمی) آن اشاره کرد.

مزایا

ازن یک عمل سراسر باکتری کش و سراسر ویروس کش می باشد.به علاوه ، بر طبق یافته ها گونه های بسیاری از قارچ ها مانند گونه هایی از جانداران تک یاخته ایی به واسطه فعالیت ازن غیر فعال می شود.

ازن در واقع گازی است که با سیستم های زیستی یا بافت های مبتلا مواجه بوده و فعالیت های درمانی چشمگیری را در مقابل آنها به کار می گیرد . این کاریست که بسیاری از داروها انجام میدهد ، گرچه ازن دارای دسته ای از فعالیت های درمانی می باشد که در اصطلاح شناسی داروشناختی بعنوان یک دریچه درمانی شناخته شده است . در حقیقت بکارگیری ازن در جاهایی که مورد توجه کمتری هستند ، دارای اثرات درمانی بسیار کمی میباشد . در مقابل ، باید توجه داشت میزان غلظت نسبت به خروجی و اندازه اکسیژن درمانی در خصوص درمان بسیار مهم و قابل اهمیت می باشد .

کاربردها

ازون‌تراپی می‌تواند در درمان درد، التهاب و تخریب تاندون، مفصل یا دیسک‌های بین‌مهره‌ای کمری یا گردنی مؤثر واقع شود. تئوری درمان با ازون این است که رادیکال‌های آزاد درون ازون (اکسیژن سوم ازون) با مواد داخل دیسک واکنش می‌دهد و موجب کاهش التهاب، درد و کوچک شدن فتق دیسک می‌شود. همچنین در آرتروز مفاصل زانو و شانه و سایر مفاصل که به علت تخریب غضروف مفصلی و وارد شدن آن در فضای مفصلی منجر به ایجاد التهاب، تورم و درد می‌شود، می‌توان از ازون‌تراپی استفاده کرد.

  ضعف،درد و خستگی مزمن بدن،خواب رفتن و گزگز دست و پا (بیماری فیبرومیالژیا)

در حالت معمول، جهت درمان آرتروز مفاصل از کاهش فشار و وزن روی مفصل، داروهای ضد التهابی استروئیدی و غیر استروئیدی، تزریق کورتون و هیالاز در مفصل استفاده می‌شود. همچنین در مواردی که تخریب مفصل شانه یا زانو شدید است و سن و شرایط طبی بیمار مناسب است، جراحی تعویض مفصل زانو و یا شانه پیشنهاد می‌گردد.در مواردی که درمان دارویی مؤثر نیست و بیمار کاندید جراحی نیست می‌توان از تزریق ده سی‌سی (10 cc) گاز ازون بهره جست که با اثرات ضد التهابی، ضد دردی و ترمیمی آن باعث کاهش التهاب و درد و ترمیم مفصل می‌شود.

با وجود تمام این اثرات درمانی خارق‌العاده، عوارض جانبی این روش بسیار اندک است. مطالعات بسیاری در مورد اثرات درمانی گاز ازون صورت گرفته است. به گزارش متخصصان در سال‌های اخیر بیش از 14 هزار نفر از بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر در اروپا با تزریق ازون بهبود یافته‌اند. در این روش درمانی، تحت بیهوشی موضعی، ازون به درون دیسک بیمار تزریق می‌شود. اغلب افرادی که تحت این درمان قرار گرفته‌اند، بعد از 48 ساعت تسکین درد را تجربه کرده‌اند. عمومأ ازن تراپی وضعیتهای پاتولوژیکی را بهبود بخشیده و یا بطور کلی معالجه میکنداز بیماریهای که بدین روش معالجه میگردد می توان ببه موارد زیر اشاره کرد :

 • نارسائی گوارشی
 • آنتی ایجینگ و استرسهای روزمره
 • تقویت و افزایش مقاومت بدن سالمندان
 • معالجه چشم و تقویت در بینائی سالمندان
 • معالجه سرطان ؛ البته ازن به تنهای در معالجه سرطان موثر نمیباشد بلکه با استفاده از ازن سلولهای بدن تقویت شده و به روش معالجه اصلی سرطان کمک مینماید.
 • معالجه قارچهای و لزیونهای پوستی
 • معالجه زخمهای عفونی بخصوص زخمهای که بابستری شدن طولانی در بیمارستانها بوجود میاید
 • معالجه بیماریهای روده ای همچون کولیت و پروکتیتیس
 • معالجه بیماریهای با منشا ویروسی
 • معالجه بیماریهای کبدی مانند هپاتیت A، B و C
 • معالجه بیماریهای مفصلی
 • معالجه رماتیسم و پلی آرتریتهای مزمن
  درمان پارگی مینیسک زانو

در معالجه بیماریهای فوق ازن تراپی همراه با دستورات پزشک معالج میتواند مفید باشد ولی به تنهایی و خارج از دستور پزشک توصیه نمی گردد. معمولاً برای وارد کردن ازون به بدن از روش‌های متنوعی استفاده می‌شود که در زیر تعدادی از آنها ذکر می‌گردد.

روش درمان

 • دریافت ۵۰ تا۱۰۰ ml از خون بیمار و تزریق ازون به آن و باز تزریق خون به خود بیمار که این کار خون را از باکتری‌ها و بیماری‌های عفونی ناشی از میکوپلاسما عاری می‌سازد.
 • وارد کردم مستقیم اوزون به جریان خون از راه تزریق وریدی است در مورد این روش تردیدهایی وجود دارد و احتمال آمبولی گازی را پیش‌بینی می‌کنند که طرفداران این روش آن را نقض می‌کنند و این روش را درست و مفید می دانند
 • اوزونه کردن آب و نوشاندن آن به بیمار است که در درمان بیماری‌های لثه، زخم‌های دهان، برفک دهان، زخم‌ها، سرماخوردگیها و آنفولانزا و بیماریهای ویروسی کمک می‌کند. نوشیدن آب ازون دار همچنین سطح کلی اکسیژن بدن را افزایش داده و موجب تسریع فرایندهای بهبود می‌شود.
 • جذب ازون از طریق پوست است که دوش ازون نامیده می‌شود و استفاده از بخار اوزونه نیز در سراسر دنیا توسط متخصصین زیبایی، متخصصین ستون فقرات، ماساژ درمان‌ها و سایر متخصصین و پزشکان صورت می‌گیرد

موارد منع مصرف

مورد عدم تجویز درمان با اوزون بسیار محدود است ، و عبارت اند از:

 • خونریزی فعال در هر محل از بدن،
 • بارداری
 • پرکاری فعال تیروئید

عوارض

به دلیل پیامدهای درمانی ازن، موقعیت‌هایی که در آنها برای درمان بیماران از ازن استفاده می‌شود باید به دقت درجه‌بندی شده و تحت کنترل قرار گیرند. ترکیب درمان کننده ازن/اکسیژن نیازمند مهارت در مقدار دارو، تمرکز و توجه و کنترل‌های کیفی (خلوص) می‌باشد که تنها می‌تواند به واسطه تکنولوژی جدید کارآمد فراهم گردد.

  بهترین دکتر دیسک کمر کیست؟ بهترین درمان دیسک کمر چیست؟

در دمای اتاق، تقریبا ۵۰ درصد ازن به اکسیژن خالص پاسخ می‌دهد. همین مساله یک بعد مهم را به محاسبه میزان ازن تجویز شده افزوده، درست مانند توجه به تولید و سیستم تحویل که در اینجا اهمیت بالایی دارد، منبع اکسیژن مورد استفاده است که باید از خلوص کیفیت درمانی برخوردار بوده و لذا عاری از نیتروژن و هرگونه آلودگی باشد. حضور نیتروژن تولید اکسید نیتروژن را حمایت می‌کند. اکسید نیتروژن یک سم بافتی به شمار می‌رود. به دلیل موارد ذکر شده، ازن باید بعنوان یک دارو با پویایی و انرژی بالای پیچیده درمانی تلقی شود که باید در ارتباط با شرایط درمانی خاص به دقت مورد توجه و ارزیابی قرار گیرد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ