ستون مهره های ناحیه گردن یکی ازساختارهای شگفت انگیز و پیچیده دربدن است و می تواند وزن سررا درحدود 15 پوند یا 6کیلوگرم یابیشتر هنگام حرکت در جهات مختلف پشتیبانی کند. هیچ کدام از نواحی ستون مهره ها چنین آزادی را درانجام حرکات ندارند، وجود این حرکات و پیچیدگی مفصل گردن می تواند باعث ایجاد آسیب دیدگی و گردن درد شود.بیشترین علت درد گردن ناشی از سه بیماری شایع آرتروز، فتق دیسک گردن و سندرم های عضلانی است که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به دست ها حتی در مراحل اولیه آن بایستی به پزشک مراجعه کرد تا تشخیص قطعی و درمان گردن درد در مراحل اولیه صورت گیرد چرا که  در این مراحل بسیار مفیدتر و مؤثرتر واقع با ورزش گردن درد می گردد.

گردن درد بیماری وخیمی است که باعث  می شود نتوانید کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید. این بیماری باعث کاهش دامنه حرکتی شما در گردن می شود و همچنین منبع درد در شانه، بازو یا دست است. 

علت

بعضی از دلائل درد گردن در ادامه توضیح داده شده است:

آسیب دیدگی و تصادف: واخورگی گردن یکی از آسیب دیدگی هایی است که در حین تصادف با اتومبیل برای فرد ایجاد میشود به این گونه آسیب دیدگی ها کشیدگی یا انعطاف بیش ازحد مفصل گردن گفته می شود. بدلیل اینکه با حرکت غیرطبیعی مفصل گردن سر به سرعت با فشار زیاد به سمت عقب یا جلو خم میشود و باعث ایجاد آسیب دیدگی می شود. حرکات شدید و غیرطبیعی تاثیر زیادی روی لیگامنت ها و ماهیچه های مفصل گردن دارد. واکنش ماهیچه های مفصل گردن در مقابل گرفتگی و انقباض در این ناحیه ایجاد گردن درد و سختی مفصل گردن است.

افزایش سن: آسیب دیدگی هایی که می تواند با فرسوده شدن مفصل و افزایش سن ایجاد شود مانند بیماری آرتروز گردن، استنوزیس ستون مهره ها(تنگی کانال نخاعی) و بیماری فرسودگی دیسک ها باعث تاثیر روی ستون مهره ها و بروز گردن درد می شود. بیماری آرتروز گردن اختلالی است که باعث از بین رفتن غضروف های مفصل می شود. بدن با ساخت استخوان های جدید به نام استئوفیت (جراحات استخوانی) که روی حرکت مفصل تاثیر میگذارد، نسبت به از بین رفتن غضروف ها واکنش نشان میدهد. این جراحات استخوانی باعث بروز گردن درد می شود.

در بیماری استنوزیس ستون مهره ها کانال های نخاعی تنگ می شود و باعث ایجاد فشار روی ریشه عصب ها می شود. استنوزیس باعث ایجاد درد در مفصل گردن، شانه و بازو می شود و زمانیکه عصب ها به صورت طبیعی کار نکنند، باعث بی حسی در مفصل می شود.

بیماری فرسودگی دیسک: این بیماری باعث می شود که دیسک ها لغزندگی خود را از دست بدهند، خشک شوند و حالت انعطافی خود را از دست بدهند. با گذشت زمان مواد ژله ای داخل دیسک ها دچاربرآمدگی میشوند و از ناحیه خارجی دیسک بیرون میزنند که باعث ایجاد گردن درد، سوزش و بی حسی در نواحی فوقانی ستون مهره ها و علائم دیسک گردن می شود.

سبک زندگی: حالت های نامطلوب قرارگیری مفصل، چاقی، اضافه وزن و ضعیف بودن ماهیچه های شکم باعث ایجاد اختلال در تعادل مفصل گردن میشود و ما برای جبران این اختلال مجبور هستیم که گردن را به جلو خم کنیم. فشار و تنش های روحی هم می تواند باعث گرفتگی و انقباض ماهیچه ها و در نهایت منجر به گردن درد و سختی مفصل گردن می شود که با تغییر سبک زنگی می توان به درمان درد گردن پرداخت.

بیماری های دیگر: معمولا درد گردن ناشی از فشاراست اما بروز دردهای مستمر و اختلال درعصب های مفصل ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد این علائم نباید نادیده گرفته شوند، عفونت ستون مهره ها، فشرده شدن نخاع، تومور، شکستگی و اختلالات دیگر از علائم جدی هستند. در صورتیکه هنگام تصادف سر آسیب دیده باشد به احتمال زیاد مفصل گردن هم دچار آسیب دیدگی شده است و باید به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر فعلا دچار گردن درد نشده اید.

علائم ونشانه ها

گردن درد ممکن است باعث بروز علایم گردن درد زیر شود:

1-  به نواحی فوقانی مفصل کمر، شانه و کتف گسترش یابد.

2-  با انجام حرکت تشدید شود.

3-  باعث ایجاد ضعف و سختی درمفصل گردن شود.

4-  باعث ایجاد سردرد می شود.

این عوامل معمولا رایج است و برای چند ماه در بدن پایدار است. علائم مرتبط با اختلال در عصب ها با فشار روی نخاع و ریشه های عصب ایجاد می شود. علائم گردن درد شامل:

1-   سوزش و بی حسی در بازو و دست

2-   احساس سوزش هنگام لمس پوست بازو و کتف

3-   بروز درد به صورتیکه فکر می کنید به بدنتان شوک وارد شده است و به سمت بازو و دست گسترش میابد.

4-   ضعف و بی حسی در ساق پا

5-   عدم کنترل ادار و مدفوع این اختلال زمانی ایجاد می شود که نخاع دچار آسیب دیدگی شده است.

سر درد و سرگیجه

سردرد و سرگیجه های ناشی از علایم دیسک گردن بر اثر عملکرد نامطلوب مفاصل فوقانی مفصل گردن، ماهیچه ها وعصب های گردن است، که سیگنال های درد به سمت هسته عصب های مغزحرکت میکند این سیگنال های درد باعث ایجاد حس سردرد می شود، که این سر درد ناشی از گردن درد است.

یکی از دلایل رایج درد گردن، عملکرد ناصحیح سه مفصل گردن است که به آنها “مفاصل سه قلو” می‌گویند. مفصل گردن، در صورتی که بسیار سفت باشد یا حرکت آن بیش از حد باشد (به عنوان مثال، سست شده و توسط ماهیچه‌های ضعیف مفصل گردن پشتیبانی نشود) یا به صورت غیرطبیعی قفل شود (به عنوان مثال، قفل شدن مفصل فاست یا قرارگیری غیرطبیعی مفصل)، باعث بروز درد گردن و سردرد مرتبط با آن می‌شود. هنگامی که فشاری بر مفصل گردن وارد شود یا دردناک شود، سیگنال‌های درد به سلول‌های عصبی ساقه مغز منتقل می‌شود و شما درد سر ناشی از درد گردن را احساس می‌کنید و در برخی موارد با درد صورت نیز مواجه می‌شوید.

درد کتف و دست

بروز درد در کتف و درد شانه که به صورت عجیب ایجاد شود، نشان دهنده بروز اختلال در بازو و کتف نیست، بلکه یکی از علائم اختلال در ناحیه گردن است، بروز اختلال در مفصل گردن می تواند روی نواحی شانه، کتف و دست تاثیر بگذارد. این مشکلات می تواند بر اثر فرسودگی مفصل با گذشت زمان، ضربه یا استفاده بیش از حد از مفصل و ضعف ایجاد شود. در صورتیکه از درد کتف و بازو رنج می برید باید به پزشک مراجعه کنید. گاهی درد کتف و دست ناشی از گردن درد می باشد و دست مشکلی ندارد.

تشخیص

تست عکس برداری اشعه ایکس برای تشخیص علت گردن درد بسیار موثر است. آزمایش های ساده اشعه ایکس می تواند علت دیسک گردن را مشخص کند و اختلالاتی مانند تنگی فضای دیسک، بیماری های روماتیسم، جراحت و زخم، لغزندگی دیسک، استنوزیس (تنگی کانال نخاعی)،شکستگی و عدم استحکام ناشی از کشیدگی بیش از حد را نشان دهد. عکس بردای ام آر آی یکی از دیگر از آزمایش هایی است، که آسیب دیدگی های عصب را نشان میدهد. این نوع تست عکسبرداری دقیق تر از تست اشعه ایکس برای نشان دادن جزئیات است. سی تی اسکن در بعضی از مواقع می تواند جایگزین ام آر آی شود.پونکسیون کمری یا کشیدن مایع نخاعی و الکترومیوگرافی نیز روشهایی برای تشخیص گردن درد، بی حسی و سوزش در شانه، گردن و بازو می باشد.

  ورزش درمانی در طب فیزیکی و توانبخشی

درمان

انواع مختلفی از درمان گردن درد و درمان گرفتگی گردن برای درمان اختلال در مفصل گردن وجود دارد وانتخاب مناسب ترین درمان ها براساس دلیل بروز درد و میزان شدت آن انجام می شود، برای اکثرافراد درمان ها با استفاده ازترکیبی ازروش های آرامش بخش، مصرف دارو وانجام حرکات ورزش های گردن درد، انجام می شود.

در ادامه بعضی از درمان های گردن درد آورده شده است.

داروها

پزشک ممکن است برای درمان درد گردن مصرف دارو را به شما توصیه کند. میزان شدت گردن درد روی انتخاب نوع دارو تاثیر گذاراست. داروهایی که برای بیمار توصیه میشود شامل موارد زیر است:

  • داروهای بدون تجویز پزشک: شما برای مصرف این داروها دو انتخاب دارید داروهای مسکن مانند استامینوفن(تایلنول) است ونوع دیگر دارو که علاوه برکاهش گردن درد باعث کاهش التهابات می شود. مصرف داروهای ضدالتهاب بدون استروئید باعث کاهش درد و تورم به صورت همزمان می شود، یکی از این داروها ایبوپروفن است.
  • دارو با تجویزپزشک: در صورتی که با دردهای شدید مفصل گردن ناشی از گرفتگی مفصل مواجه هستید، برای کاهش این درد و گرفتگی، نیاز به مصرف شل کننده عضلات دارید. یک نکته جالب این است که مصرف داروهای ضد افسردگی نیز می‌تواند با مسدود کردن راهی که سیگنال‌های درد به مغز ارسال می‌شوند، به درمان درد کمک کند. همچنین، این داروها می‌توانند به افزایش تولید اندروفین، یک مسکن طبیعی در بدن، کمک کنند. با این حال، برای مصرف هر یک از این داروها، باید با دقت به توصیه‌های پزشک گوش کنید. هرگز بدون مشاوره پزشک، داروهایی که نیاز به تجویز پزشک دارند، با داروهای بدون نسخه به طور همزمان مصرف نکنید.

تزریق

پزشک ممکن است تزریق در ستون مهره ها را به شما توصیه کند. تزریق دارو می تواند مستقیم در نواحی آسیب دیده تزریق شود:

  • تزریق در ناحیه اپیدورال مفصل گردن: این تزریق به منظور کاهش گردن درد در فضای اپیدورال در مفصل انجام می شود. این ناحیه فضایی در اطراف غشا است که ستون مهره ها و ریشه عصب را پوشانده است عصب در فضای اپیدورال گردن، شانه و بازو قرار گرفته است. زمانیکه ریشه عصب ها در ناحیه اپیدورال ملتهب شود با درد گردن، شانه و کتف مواجه می شوید. تزریق در ناحیه اپیدورال با تزریق مواد ضدالتهابی در فضای اپیدورال باعث کاهش التهابات ریشه عصب میشود. تزریق اپیدورال ممکن است باعث کاهش گردن درد به صورت دائمی و کامل یا ممکن است باعث کاهش درد برای چند ماه شود.
  • تزریق در نقاط تریگر یا ماشه ای: این تزریق در موارد گردن درد شدید و حاد انجام میشود. نقاط تریگر برآمدگی روی ماهیچه ها است که زماینکه ماهیچه ها آرام و ریلکس نباشند،ایجاد می شود. این تزریق با تزریق مسکن دراین نقاط انجام میشود و به تنهایی انجام نمی شود، بلکه به همراه آن باید تمرینات فیزیوتراپی که باعث انعطاف، استقامت و حرکات صحیح مفصل میشود را نیز انجام داد.

برای درمان گردن درد روش های دیگری ازجمله تزریق اوزون، پی آر پی و … نیز وجود دارد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی اغلب یکی از روش های موثر برای درمان گردن درد است. ورزش گردن نه تنها باعث کاهش درد میشود، بلکه با آموزش روش هایی که باعث جلوگیری از آسیب دیدگی مجدد و درد گردن در آینده می شود، به بیمار کمک کند. درمان فیزیوتراپی برای درمان گردن درد با بهبود استقامت ماهیچه ها، تاندون ها و لیگامنت هایی که از ستون مهره ها محافظت می کند، انجام میشود. هدف اصلی این درمان فیزیوتراپی در زیر ذکر شده است:

1-  کشش و استقامت ماهیچه های ناحیه آسیب دیده، تسریع در روند بهبودی با کاهش گردن درد و تورم در حالیکه انعطاف و استقامت ماهیچه ها هم افزایش داده می شود.

2-  آموزش روش هایی که بیماران با حفظ حالت های صحیح گردن و انجام فعالیت ها به صورت مطلوب باعث حفاظت از مفصل گردن و ستون مهره ها شوند و از بروز گردن درد در آینده جلوگیری کنند.

3-  این درمان ها به بیماران یاد میدهد، که چگونه از خود مراقبت کنند که درد مجدد به بدن باز نگردد یا باعث ایجاد آسیب دیدگی مجدد در مفصل نشود.

به منظور طراحی تمرینات مناسب برای هر بیمار و در نظر گرفتن سبک زندگی و شرح کامل وضعیت بیمار، پزشک سوالاتی را از او می‌پرسد. در مرحله بعد، برنامه درمانی گردن درد به بیمار ارائه می‌شود. این برنامه شامل تمریناتی است که برای افزایش استقامت، انعطافپذیری و قدرت مفصل به بیمار تعلیم داده می‌شود. به علاوه، درمان‌های دیگری نیز از جمله استفاده از گرما و سرما درمانی، تحریک الکتریکی ماهیچه‌ها، التراسوند، کشش گردن و ماساژ درمانی برای بیماران انجام می‌شود. هر جلسه درمان فیزیوتراپی حداکثر یک ساعت طول می‌کشد، اما این زمان برای بیماران مختلف ممکن است متفاوت باشد و تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان کامل بستگی به شرایط هر بیمار دارد. برخی بیماران به یک جلسه درمان، درحالی که برخی دیگر به مدت ماه‌ها نیاز دارند.

ورزش و حرکات اصلاحی

انجام تمرینات و ورزش های گردن درد برای مفصل گردن یکی از قسمت های رایج برنامه درمانی برای گردن درد است. یک برنامه رایج ورزشی برای مفصل گردن شامل حرکات کششی – استقامتی، تمرینات ایروبیک و تمرینات روی نقاط تریگر یا ماشه ای مفصل است. زمانیکه مفصل گردن به سمت جلو خمیده می شود. ماهیچه های خاصی کوتاه و تنگ میشوند این حالت باعث ایجاد درد گردن می شود. تمرینات کششی که درادامه گفته میشود میتواند به کاهش گردن درد کمک کند:

یکی ازتمرینات اصلی که برای کشش ماهیچه های سینه و شانه و کاهش گردن درد مهم است، کشش در گوشه یک اتاق است که این تمرین باید گوشه یک اتاق انجام شود. کشش مفصل گردن همانطور که درادامه توضیح داده می شود باید انجام شود.

1-  بیمار باید با فاصله 60 سانتیمتر از گوشه دیوار بایستد و سر او به سمت دیوار باشد.

2-  پاها باید به هم چسبیده باشند.

3-  ساعد شما باید روی دیوار قرار داشته باشد و آرنج شما باید کمی پایین تر از ارتفاع شانه قرار بگیرد. (عکس پایین)

corner-stretch1

4-  تاجاییکه ممکن است ودرصورتیکه گردن دردی ایجاد نشود به دیوار تکیه دهید بیمار باید در ناحیه سینه و شانه کشش احساس کنند. (عکس زیر)

  تمرینات ورزشی در درد میوفاشیال

corner-stretch2_0

5-  این کشش را به مدت 30 ثانیه تا 1 دقیقه نگه دارید.

کشش عضله بالا برنده کتف (levator scapula) در کاهش گردن درد موثراست، ماهیچه بالا بردنده کتف ماهیچه ای است که اغلب کوتاه و تنگ می شود و در ناحیه ای که به استخوان شانه متصل میشود، دچار ضعف می شود. این کشش می تواند به صورت نشسته یا ایستاده انجام شود. برای کشش این ناحیه تمرین زیر را انجام دهید:

1-  طول این ماهیچه را با بالا بردن آرنج روی شانه در کنارخودتان افزایش دهید و باعث کشش آن شوید. در این موقعیت برای استراحت، آرنج خود را روی چهار چوب در قرار دهید، این کارباعث چرخش استخوان خارجی شانه به سمت بالا و ناحیه داخلی آن به سمت پایین می شود و باعث افزاش طول ماهیچه (levator scapula) می شود. (تصویر پایین)

levator-scapula-stretch1_0

2-  دومین مرحله این است که سر خود را از کنار بدن دور کنید تا باعث کشش شود و چانه خود را به سمت پایین نگه دارید که باعث کشش مفصل گردن و کمر می شود. (عکس زیر)

levator-scapula-stretch2_0

3-  در سومین مرحله انگشت خود را روی دست دیگر در بالای سر خود قرار دهید و به آرامی سر خود رابه سمت جلو فشار دهید. این کارباعث افزاش کشش به صورت ملایم می شود. این تمرین باعث افزایش اسقامت ماهیچه ها و کاهش گردن درد می شود.(عکس 5)

levator-scapula-stretch3_0

4-  این حرکت را به مدت 30ثانیه تا1دقیقه نگه دارید.

این کشش می تواند 3تا 5 مرتبه در یک روز انجام شود. این حرکت باید قبل از انجام تمرین استقامتی انجام شود.

گردن بند طبی

گردنبند یا بریس ها، که توسط پزشکان به آنها ارتز نیز گفته می‌شود، شایع‌ترین بریس‌های استفاده شده در ستون فقرات هستند. گردنبند طبی به انواع مختلفی از جمله ساده، یک لایه، نرم و محکم با پد و پلاستیک محافظ موجود است. پزشک بر اساس شدت و مدت زمان درمان گردن درد، نوع مناسب ارتز را انتخاب و به بیمار توصیه می‌کند. در صورتی که پزشک به شما استفاده از بریس را توصیه کرده است، باید نکات زیر را در استفاده از آن رعایت کنید:

1-  بریس باید جمع وجور و راحت باشد تا باعث حرکت سر شما نشود. چانه شما نباید در داخل بریس گیرکند.

2-  لبه بریس باید درهنگام تماس با بدن راحت باشد و باید در جاییکه به بدن برخورد میکند یک پد داشته باشد تا ضمن راحتی به درمان گردن درد هم کمک کند.

3-  در صورتیکه موهای شما بلنداست یا ریش دارید باید موها خارج از بریس قرار بگیرند.

4-  پوست ناحیه گردن در زیر بریس باید خشک و تمیزنگهداشته شود از پودر و لوسیون استفاده نکنید چون باعث از بین رفتن پد بریس می شود.

5-  زمانیکه بریس را برای تمیزکردن در می آورید دقت کنید که مفصل دچار حساسیت نشده باشد.

6-  پد بریس که در روی پوست شما قرار می گیرد باید با صابون به صورت منظم تمیز شود در صورتیکه بریس دارای محافظ پلاستیکی است این قسمت هم باید هریک بار در هفته بوسیله حوله خیس و صابون تمیز شود. هرگز از مواد شوینده قوی و خشن برای تمیزکردن بریس استفاده نکنید.

7-  به کاربردن بریس برای گردن باعث کاهش گردن درد به صورت موقت میشود بسیار مهم است که بریس را تا رسیدن به نتیجه مطلوب و درمان گردن درد استفاده کنید. یک بریس خوب باید باعث کاهش حرکات گردن شود اما ناراحتی برای فرد ایجاد نکند، در صورتیکه بریس شما برایتان ناراحت کننده است حتما به پزشک اطلاع دهید.

طب سوزنی

متخصصان طب سوزنی معتقدند که بدن دارای راه های انرژی به نام چی است. آنها فکر می کنند زمانیکه چی مسدود شود. باعث بیماری فرد میشود طب سوزنی باعث بازگشت سلامتی با ایجاد انرژی چی در بدن میشود. این روش شرقی بهبودی با مفاهیم علمی غربی در درمان گردن درد کاملا متفاوت است. این روش باعث بد تر یا بهترشدن شرایط نمی شود، بلکه می تواند آن شرایط را تغییردهد. در درمان ارتروز گردن با طب سوزنی متخصصان سوزن های کوچکی در نقاط خاصی از بدن قرار میدهند و باعث ایجاد هیچ گونه آسیب دیدگی در بدن نمی شود.

ماساژ

اکثر گردن ها ناشی از فشار،استفاده بیش ازحد، استفاده نامطلوب مانند نشستن ناصحیح و قوزکردن طولانی مدت در پشت کامپیوتر ایجاد می شود. ماساژ باعث آرامش عضلات و کاهش گردن درد و التهاب ماهیچه ها می شود. انجام ماساژهای منظم مفصل گردن باعث جلوگیری از گردن درد و بروز علائم می شود.

کایروپراکتیک (درمان دستی)

متخصص کایروپراکتیک با استفاده از ترکیب درمان هایی برای حفظ ستون مهره ها و درمان های دستی و روش های دیگر باعث درمان گردن درد می شود. درمان های کایروپراکتیک شامل افزایش انعطاف، ابزارهای کمکی برای حفظ ستون مهره ها، حفظ ستون مهره ها به روش خاص، درمان بافت های نرم با استفاده از ابزارهای کمکی، کشش دستی مفاصل، روش های حرکتی با استفاده از یک جسم ثابت، ماساژ نقاط ماشه ای و ماساژهای درمانی به منظور درمان گردن درد است.

کمپرس سرد و گرم

یخ معمولا برای درمان آسیب دیدگی های مزمن استفاده می شود، یخ باعث کاهش التهابات و گردن درد می شود. به کاربردن یخ در 48 تا 72 ساعت اولیه بعد از آسیب دیدگی باعث کاهش التهابات میشود. همیشه یخ را برای مدت زمان 10 تا 20 دقیقه استفاده کنید و برای مدت زمان یک ساعت آنرا کنار بگذارید و دو مرتبه روی پوست قراردهید.

استفاده از گرما درمانی عموماً به منظور ایجاد آرامش در ماهیچه‌ها استفاده می‌شود. با افزایش جریان خون در مفصل، گرما درمانی بهبودی و کاهش درد گردن را تسهیل می‌کند. پزشکان توصیه می‌کنند که پس از استفاده از یخ بر روی مفصل، در مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت اولیه، کمپرس گرم را استفاده کنید. گرما درمانی می‌تواند با استفاده از حمام آب گرم یا پد گرم انجام شود. اما بسیار مهم است که در طولانی مدت از پد گرم استفاده نکنید، زیرا این می‌تواند منجر به افزایش التهابات و درد گردن شود. استفاده از گرما به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و سپس استراحت مفصل به مدت یک ساعت و در صورت نیاز، استفاده مجدد از گرما کافی است.

تغذیه

خوردن غذاهایی که برای سلامتی ساختارهای بدن به ماکمک میکند و می تواند در بهبود گردن درد موثر باشد. در ادامه عنوان شده است:

اسیدهای چرب امگا 3: این نوع اسید درماهی هایی مانند ماهی سالمون، ماکرل و ساردین وجود دارد و میزان التهابات شیمیایی در بدن را کاهش میدهد.

آنتی اکسیدان و فیبر: شما باید در هر روز 5 مرتبه سبزیجات و2 تا 4 مرتبه میوه مصرف کنید، این مواد غذایی دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان و فیبر هستند که می تواند به کاهش التهاب و گردن درد کمک کند.

کلسیم و ویتامینD : به دلیل اینکه درد گردن ناشی ازفرسودگی مهره های ناحیه گردن است پس باید استخوان های خود را سالم نگه دارید مصرف کلسیم یکی از موادی است که میتواند باعث سلامتی وحفظ استخوان ها شود. همچنین شما برای جذب کلسیم دربدن به ویتامین D نیاز دارید. بزرگسالان باید به صورت میانگین 1000 تا 1500 میلی گرم کلیسم و 400 تا800 ویتامین D در هر روز مصرف کنند.

  ماساژ درمانی و کاهش درد دیسک کمر،گردن و سیاتیک

منیزیم: پزشکان معتقدند که افزایش میزان منیزیم باعث سلامتی استخوان ها میشود. در صورتیکه بدن شما میزان منیزیم کافی نداشته باشد در خطر ابتلا به گردن درد، گرفتگی عضلات گردن و درد ماهیچه ها قرار دارد. این ماده در میوه، سبزیجات، مغزجات خوراکی، لوبیا، سویا و همه غلات قرار دارد.

آب: نبودن آب کافی در بدن باعث ایجاد دردماهیچه ها می شود. زمانیکه بدن شما خشک می شود، میزان آب دفع شده از بدن بیشتر از مقدار آبی است که بدن دریافت میکند و باعث عدم تعادل درالکترولیت و مواد معدنی بدن که برای عمکلرد طبیعی عصب وماهیچه به آن نیاز دارد می شود و نهایتا منجر به گردن درد می شود.

درمان گیاهی

تعدادی ازداروهای گیاهی که در درمان گردن موثر است در ادامه ذکر شده است:

کرم کاپسایسین: کرم کاپساسین ازعصاره فلفل قرمز ساخته شده است که می تواند باعث کاهش درد مفصل کمر شود این کرم به صورت موقت باعث کاهش درد می شود و برای کاهش درد مجدد باید دوباره استفاده شودکرم کاپساسین میتواند به کاهش گردن درد ناشی از بیماری آرتروز گردن و درد گرفتگی عضلات گردن که باعث درد گردن می شود، کمک کند.

پنجه شیطان:این گیاه دارویی معروف به پنجه شیطان است که در آفریقای جنوبی پروش داده میشود و قرن ها برای درمان تب، آرتروز، درد گردن و مشکلات معده استفاده می شده است امروزه این گیاه برای درمان بیماری که باعث ایجاد التهاب و درد شده است مانند بیماری آرتروز گردن مفید است.

پوست بید سفید: این دارو باعث تولید آسپیرین در اروپا شده است. در صورتیکه نمی خواهید بدلیل عوارضی مانند حساسیت یا اختلالات معده از آسپیرین استفاده کنید. از این گیاه می توانید، استفاده کنید. این گیاه برای درمان بیماری مانند بیماری گرد درد، درمان آرتروزگردن ، اسپوندیلوزیس که باعث ایجاد درد و التهاب شده است، موثر است.

جراحی

اکثر افراد مبتلا به گردن درد بوسیله درمان های بدون جراحی درمان میشوند و جراحی برای درمان درد گردن به ندرت نیاز است. در حقیقت کمتر از 5 درصد از بیماران مبتلا به گردن درد به جراحی نیاز دارند. در صورتیکه شرایط زیر برای شما ایجاد شود به جراحی نیاز است:

1-  درصورتیکه درمان های گردن درد بدون جراحی مانند درمان دستی، درمان فیزیوتراپی، تمرین و مصرف دارو موفقیت آمیز نباشد و درد در بدن پایدار باشد.

2-  شما با علائم اختلال در عصب مانند سوزش، بی حسی و ضعف در ساق پا و کتف مواجه شوید.

3-  عدم تعادل و اشکال هنگام راه رفتن

به صورت کلی جراحی برای درمان گردن دردناشی بیماری فرسودگی دیسک، بی ثباتی ستون مهره ها انجام می شود این شرایط باعث ایجاد فشار روی نخاع و عصب های ستون مهره ها می شود. پزشک برای انتخاب مناسبترین جراحی به شما کمک خواهد کرد. جراحی از دو روش برای درمان درد گردن استفاده میکند:

1-  ازبین بردن فشار: این جراحی با برداشتن بافت هایی که باعث فشار روی عصب میشوند، باعث درمان گردن درد می شود.

2-  ایجاد ثبات: این جراحی برای کاهش حرکت مهره ها ی مفصل گردن انجام می شود.

پیشگیری

برای پیشگیری از گردن درد که ناشی از نحوه نامطلوب قرار گیری مفصل گردن و حرکات نامناسب این مفصل است، نکات زیر می تواند مفید باشد:

1-  جلوگیری از خم کردن و گرفتن سربه سمت جلو، هنگام نشستن بروی صندلی کاملا صاف بشینید وناحیه تحتانی مفصل کمرتان یک محافظ داشته باشد و کف پاهای شما کاملا صاف بروی زمین وشانه هایتان راحت و ریلکس باشد. برای مدت طولانی بدون برخاستن و تغییر در موقعیت خود در یک جانشنید هر چند ساعت یکبار استراحت کوتاهی انجام دهید و ماهیچه های گردن را کشش دهید. این کار به کاهش خطر ابتلا به گردن درد ناشی از گرفتگی عضلات گردن کمک می کند.

2-  در صورتیکه با کامپیوتر کار می کنید صفحه نمایش را به صورتی تنظیم کنید که در راستای چشمانتان باشد. با کردن مانع از خم کردن مداوم گردن و ایجاد گردن درد در اثر استفاده ناصحیح از مفصل خود شوید.

3-  در صورتیکه از تلفن زیاد استفاده می کنید با استفاده از هندزفری صحبت کنید.هرگز گوشی تلفن را با شانه هایتان نگه ندارید.

4-  صندلی ماشین خود را جوری تنظیم کنید که از سر و ناحیه تحتانی مفصل کمرشما محافظت کند هنگام استفاده از فرمان باید دست شما راحت باشد و انعطاف کافی داشته باشد.

5-  هنگام بلند کردن اشیاء باید دقت کنید. برای خم شدن و بلندکردن اشیاء به جای خم کردن مفصل کمر زانوهای خود را خم کنید، بسیاری از آسیب دیدگی ها که منجر به کمر درد و گردن درد می شود در اثر بلند کردن ناصحیح اجسام است.

نکاتی برای گردن درد که ناشی از عادت های نامطلوب هنگام خواب است

1-  از بالش هایی استفاده کنید که مفصل گردن شما را صاف نگه دارد بالش های مخصوص که باعث محافظت از مفصل گردن میشود می تواند باعث کاهش فشار گردن و خطر ابتلا به گردن درد شود. همچنین می توانید از یک حوله گرد شده به و طول 10 سانتیمتر به دور مفصل گردن استفاده کنید تا باعث حفظ مفصل در موقعیت صحیح شود و از مفصل محافظت کند.

2-  بروی شکم نخوابید چون ممکن است باعث خم شدن وپیچ خوردن گردن و گردن درد شود.

3-  در صورتیکه عادت به خواندن کتاب در رختخواب دارید کتاب را بالانگه دارید و از بازوها برای نگهداشتن کتاب به سمت بالا کمک بگیرید و از خم کردن گردن به سمت جلو خودداری کنید. از بالش های محکم برای حفاظت از بازو و حفظ گردن در یک موقعیت مناسب استفاده کنید.

در صورتیکه فشار و استرس باعث ایجاد درد گردن شده است تمرینات آرامش بخش انجام دهید ماساژ هم موثر است. با انجام تمرینات استقا متی مفصل گردن به صورت روزانه باعث حفظ مفصل گردن شوید. وزن بدن خود را به صورت متعادل حفظ کنید.

درد گردن یک بیماری بسیار ناراحت‌کننده است که علاوه بر تأثیر بر روی گردن، ممکن است منجر به سردرد، درد کتف و بازو نیز شود. این نوع درد ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند آسیب دیدگی، گرفتگی عضلات گردن، رگ به رگ شدن، کشیدگی عضلات، تندی و التهاب تاندون‌ها، آرتروز گردن یا استفاده نادرست و مداوم از مفصل گردن باشد. همچنین، درد گردن ممکن است در دوران بارداری و حتی در کودکان نیز رخ دهد. در صورتی که در دوران بارداری با درد گردن مواجه شدید، حتماً به پزشک خود مراجعه و مشورت کنید. درمان درد گردن معمولاً با روش‌های غیرجراحی صورت می‌گیرد و تنها در مواردی که بیمار به سایر روش‌های درمانی پاسخ ندهد، جراحی ممکن است توصیه شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ