درمان گردن درد به علت ضربه و تصادف با متد نوین لیزر و اولتراسوند

گردن درد

ابتلا به گردن درد مزمن و سردرد مشکلی است که می‌تواند هر روز شما را درگیر خود کند و به میزان قابل توجهی سلامتی و حس تندرستی شما را کاهش دهد. دلایل چنین دردهایی در برخی افراد کاملا مشخص است اما چگونگی و دلیل آن ممکن است در بسیاری از افراد دیگر مبهم و پیچیده باشد.

به احتمال زیاد این قبیل دردها ناشی از وضعیت بد بدن هستند که به مرور زمان و از طریق عادات بد روزانه تشدید یافته و شما از بسیاری از آنها بی خبر هستید. خبر خوب این است که با مراقبت، انجام ورزشهای خاص و تغییرعادات بد میتوان وضعیت نامناسب بدن را بهبود بخشید، کمر و ستون فقرات را مجددا تراز کرد و بدین ترتیب از شر کمردرد و سردرد رهایی یافت.

این تغییرات و اصلاحات بدون تجهیزات خاص انجام می‌شود و اگر بخواهیم آن‌ها را به‌عنوان بخش خوب و سالم برنامه‌های روزمره خود درنظر بگیریم تقریبا نیاز به وقت زیادی ندارند.

شروع ناگهانی گردن درد (حاد) کاملا شایع است. لازم به ذکر است که از هر 3 نفر 2 نفر در یک برهه از زندگی خود گردن درد را تجربه خواهند کرد. در بسیاری از موارد، گردن درد ناشی از یک بیماری خاص یا مشکلات گردنی نیست  و اغلب اوقات علت دقیق آن نیز مشخص نمی‌باشد. چنین مواردی معمولا " گردن درد نامشخص یا غیراختصاصی" نامیده می‌شوند. بیشتر موارد گردن دردها به‌طور کامل بهبود می‌یابند. معمولا توصیه می‌شود در چنین شرایطی گردن را فعال نگه دارید. مصرف داروهای مسکن می‌تواند موجب تسکین درد ‌شود. در برخی موارد دردها مداوم ( مزمن) هستند و نیاز به درمان بیشتری دارند.

دکتر مویدنیا متخصص طب فیزیکی و فوق تخصص درد، با سالها تجربه در زمینه درمان مشکلات مفاصل و ستون فقرات، با بهره گیری از دانش و تجهیزات روز دنیا آماده ارائه خدمات به شما می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 03136282769 - 03136293575  تماس حاصل فرمایید.

آناتومی گردن


آناتومی گردن

پشت گردن شامل ستون فقرات گردنی و عضلاتی و رباط‌هایی است که ستون فقرات را احاطه کرده و از آن مراقبت می‌کنند. ستون فقرات گردنی از 7 استخوان به نام مهره تشکیل شده‌اند.

 • دو استخوان اول از آن‌جایی که ستون فقرات را به جمجمه متصل می‌کنند و موجب حرکت سر به طرفین می‌شوند با مابقی استخوان‌ها فرق می‌کنند.
 • 5 مهره گردنی پایین‌تر تقریبا استوانه‌ای شکل بوده – کمی شبیه قوطی‌های قلع کوچک-و حاوی برجستگی‌ یا زائده‌های استخوانی هستند.

مهره ها توسط مفاصل فاست کوچک به هم متصل هستند. بین هر مهره یک دیسک وجود دارد. لایه خارجی دیسک‌ها از تارهای سرسخت و لایه داخلی آن از ماده نرم و ژله مانند تشکیل شده است. این دیسک‌ها به‌عنوان جاذب شوک عمل کرده و موجب انعطاف ستون فقرات می‌شوند.

اتصال رباط‌های قوی به مهره‌های مجاور موجب حمایت و قدرت بیشتر ستون فقرات گردنی می‌گردد. عضلات مختلفی به ستون فقرات متصل هستند و باعث می‌شوند تا ستون فقرات خم شده و به جهات مختلف حرکت کند. ( عضلات و بیشتر رباط‌ها به وضوح در تصویر نشان داده نشده است.)

طناب نخاعی که شامل بافت‌های عصبی است، حامل پیام‌های عصبی به مغز و از مغز به نخاع است و توسط ستون فقرات محافظت می‌شود. اعصاب طناب نخاعی برای دریافت و ارسال پیام‌های عصبی به گردن و دست‌ها از بین مهره‌های گردن به بیرون منشعب می‌شوند. در امتداد مهره‌ها یک رگ خونی مهم به نام " شریان مهره‌ای" وجود دارد که خون را به قسمت پشت مغز ( پسین) منتقل می‌کند.

انواع و علل گردن درد چیست؟


علل

گردن درد بیماری شایعی است. تقریبا از هر 3 نفر 2 نفر در یک مرحله از زندگی خود دچار گردن درد می‌شوند. در بزرگسالان 45 تا 75 سال، تقریبا از هر4 زن 1 نفر و از هر 5 مرد 1 نفر به چنین عارضه‌ای گرفتار می‌شوند. انواع و علل گردن درد عبارتند از:

گردن درد نامشخص

این نوع گردن درد یکی از رایج‌ترین نوع دردهای گردنی است و برخی مواقع گردن درد "ساده" یا "مکانیکی" نامیده می‌شود. اغلب علت و ریشه اصلی این نوع درد مشخص نیست ولی می‌تواند شامل کشیدگی خفیف و رگ به رگ شدن عضلات و رباط‌های گردن باشد. در برخی موارد موقعیت بد بدنی ممکن است موجب این ناهنجاری شود. به عنوان مثال، گردن درد در افرادی که بیشتر وقت کاری خود را پشت میز کامپیوتر می‌نشینند و به جلو خم می‌شوند بیشتر شایع است.

آسیب شلاقی گردن

این مورد بیشتر در طول تصادفات شدید رانندگی نظیر تصادف اتومبیل رخ می‌دهد و می‌تواند موجب گردن درد شود. برای کسب جزئیات بیشتر، به بخش " آسیب شلاقی گردن " مراجعه کنید.

شروع ناگهانی ( حاد) تورتیکولیس

این ناهنجاری برخی مواقع " کج گردنی یا پیچ خوردگی گردن" نامیده می‌شود. تورتیکولیس شرایطی است که در طی آن سر به یک طرف پیچ می‌خورد. در چنین شرایطی حرکت سر به عقب بسیار دردناک و دشوار است. اغلب علت تورتیکولیس حاد نامشخص است.

این عارضه ممکن است به‌دلیل کشیدگی یا رگ به رگ شدن خفیف عضله یا رباط گردن رخ دهد. برخی موارد ممکن است قرار گرفتن عضلات خاص گردن در معرض سرما موجب این عارضه شود. معمولا افراد با حس و حال خوب به رختخواب می‌روند و صبح روز بعد با گردن درد حاد از خواب بیدار می‌شوند. این درد معمولا بدون هیچ درمان و ظرف چند روز تسکین یافته و برطرف می‌شود. گاهی اوقات، تورتیکولیس ناشی از علل جدی‌تر است. برای کسب اطلاعات بیشتر بخش " تورتیکولیس" را مطالعه کنید.

ساییدگی و شکستگی (تخریب)

ساییدگی و شکستگی استخوان‌های ستون فقرات (مهره) و دیسک بین مهره یکی از علل رایج گردن دردهای مکرر و مداوم در افراد مسن است. این عارضه برخی مواقع اسپوندیلوزیس سرویکال نامیده می‌شود. با این وجود بیشتر افراد بالای 50 سال و بدون گردن درد تا حدودی دچار دژنراسیون ( اسپوندیلوزیس) هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر بخش مجزای " اسپوندیلوزیس سرویکال" را مطالعه کنید.

رادیکولوپاتی سرویکال

هنگامی که ریشه عصب تحت فشار قرار گرفته یا آسیب می‌بیند و از طناب نخاعی در ناحیه گردن بیرون می‌زند اصطلاحا " رادیکولوپاتی سرویکال" نامیده می‌شود. در این بیماری علاوه‌بر از دست دادن حس (بی‌حسی) علائم دیگری نظیر گزگز ، درد و احساس ضعف در قسمت‌هایی از دست که توسط عصب آسیب دیده تغذیه می‌شوند احساس می‌شود. این علائم ممکن است نشانه‌های مهمتری از گردن درد باشند.

اسپوندیلوزیس سرویکال و بیرون‌زدگی دیسک از علل رایج رادیکولوپاتی سرویکال هستند. ( بیرون زدگی دیسک گاهی اوقات لغزندگی دیسک نامیده می‌شود اما ناگفته نماند که در این شرایط درحقیقت دیسک دچار لغزندگی نشده‌است. بخشی از قسمت درونی و نرم‌تر دیسک از قسمت سخت‌تر و خارجی دیسک بیرون می‌زند و با گذشتن از مهره به عصب فشار وارد می‌کند.) رادیکولوپاتی گردنی ممکن است به‌دلیل عواملی که کمتر رایج هستند و همچنین عوامل مختلفی دیگر رخ دهد. این موارد در قسمت " اسپوندیلوزیس سرویکال" به جزئیات شرح داده شده است.

علل نادرتر و جدی‌تر

عواملی که به ندرت ممکن است موجب گردن درد شوند عبارتند از: آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی ( لینک به آرتروز گردن)، اختلالات استخوانی، عفونت، سرطان و آسیب‌های جدی که ممکن است به مهره‌ها، ستون فقرات یا اعصاب گردن صدمه وارد کنند.

علل رایج گردن درد


 علل رایج

 • آسیب، ضربه و حوادث: آسیب ناشی از ضربه یکی از رایج‌ترین صدمات ناشی از تصادفات رانندگی است. این نوع آسیب، کشیدگی بیش از حد (هایپراکستنشن) یا فشردگی بیش از حد (هایپرفلکشن) نامیده می‌شود چراکه در این شرایط، سر تحت فشاری که قرار می‌گیرد به سرعت و فراتر از دامنه حرکت طبیعی گردن به عقب یا جلو حرکت می‌کند. این حرکت غیرطبیعی و شدید موجب آسیب عضلات و رباط‌های گردن شده و با سفت کردن و انقباض عضلات منجربه ضعف عضلات و درنهایت درد و خشکی گردن می‌شود.
 • پیری: اختلالات تخریبی نظیر آرتروز، تنگی کانال نخاعی در ستون فقرات و بیماری تخریب دیسک موجب آسیب ستون فقرات می‌شوند. آرتروز یکی از اختلالات مفصلی شایع است که باعث تخریب بیشتر مفصل غضروف می‌شود. این امر بدن را وادار به ساخت استخوان‌های جدید ( خاراستخوانی) می‌کند. این فرایند که استئوپاتی یا استخوان درمانی نام دارد حرکت مفصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تنگی کانال ستون فقرات یکی دیگر از اختلالات تخریبی رایج است که موجب تنگ شدن فورامن (منفذها) و گذرگاه‌های عصبی شده و منجربه فشرده‌سازی و به دام افتادن ریشه‌های عصب می‌شود. در چنین وضعیتی اعصاب قادر نیستند به طور طبیعی کار کنند و در نهایت درد و بی حسی در ناحیه گردن، شانه و دست‌ها احساس می‌شود. بیماری تخریب دیسک (DDD) به دیسک بین مهره‌ای آسیب رسانده و باعث کاهش هیدراته شدن دیسک شده و درنهایت حالت ارتجاعی و طول دیسک را از بین می‌برد. با پیشرفت این ناهنجاری، دیسک ممکن است بیرون زده یا دچار فتق شود و موجب درد ، گزگز و بی‌حسی در ناحیه بالا تنه شود.
 • زندگی روزمره: وضعیت بد بدن، چاقی و ضعف عضلات شکمی باعث می‌شود تعادل ستون فقرات تحت تاثیر قرار بگیرد. در چنین شرایطی، گردن برای جبران وضعیت به جلو خم می‌شود. شرایط دیگر نظیر فشار و تنش‌های روحی ممکن است موجب سفتی و انقباض عضلات گردن شده و باعث درد و خشکی گردن شوند.
 • بیماری‌ها و شرایط دیگر: گردن درد معمولا ناشی از کشیدگی عضلات گردن است اما درد مداوم یا اختلال عصبی موضوع مهم است و باید به‌طور جدی مورد بررسی قرار گیرد. این علائم می‌تواند ناشی از عفونت ستون فقرات، فشرده سازی طناب نخاعی، تومور، شکستگی و اختلالات دیگر باشد.اگر سر بیمار دچار آسیب شود احتمال این‌که گردن او آسیب دیده باشد زیاد است. در چنین شرایطی کار عاقلانه این است که بدون درنگ به سراغ مراقبت‌های پزشکی بروید.

علائم و نشانه های گردن درد


 •  درد در یک یا هر دو طرف گردن
 •  خشکی گردن
 •  درد توام با سوزش
 • حس گزگز
 •  درد در اطراف تیغه شانه
 • بی‌حسی یا ضعف در دست‌ها
 •  مشکل در بلعیدن، صحبت کردن، نوشتن و راه رفتن
 •  سردرد
 • تعریق شبانه
 •  سرگیجه
 •  حالت تهوع
 • تاری دید
 • تب
 • خستگی
 •  کاهش وزن ناخواسته
 • تورم غده لنفاوی به دلیل عفونت ویروسی گلو که موجب گردن درد می‌شود.
 •  لرزش
 •   صدای فش فش در سر
 •  درد در ناحیه صورت

سر درد و سرگیجه

سردرد و سرگیجه های ناشی از علایم دیسک گردن بر اثر عملکرد نامطلوب مفاصل فوقانی مفصل گردن، ماهیچه ها وعصب های گردن است، که سیگنال های درد به سمت هسته عصب های مغزحرکت میکند این سیگنال های درد باعث ایجاد حس سردرد می شود، که این سر درد ناشی از گردن درد است.

یکی از رایجترین دلائل درد گردن عملکرد ناصحیح 3 تا از مفاصل گردن است که به آن مفاصل 3 قلو گفته می شود. مفصل گردن در صورتیکه بسیار سخت باشد یا بیش از حد حرکت کند (مثلا سست شده باشد و بوسیله ماهیچه های ضعیف مفصل گردن پشتیبانی نشود) یا در حالت غیرطبیعی قفل شود(مثلا قفل شدن مفصل فاست یا حالت قرار گیری غیرطبیعی مفصل) باعث بروز سردرد ناشی از گردن درد می شود. زمانیکه به مفصل گردن فشار وارد شود یا دردناک شود، سیگنال های درد به سلول های عصب ساقه مغز منتقل می شود و شما احساس سردرد ناشی از گردن درد می کنید و در بعضی از مواقع با درد صورت نیز مواجه می شوید.

درد کتف و دست

بروز درد در کتف و درد شانه که به صورت عجیب ایجاد شود، نشان دهنده بروز اختلال در بازو و کتف نیست، بلکه یکی از علائم اختلال در ناحیه گردن است، بروز اختلال در مفصل گردن می تواند روی نواحی شانه، کتف و دست تاثیر بگذارد. این مشکلات می تواند بر اثر فرسودگی مفصل با گذشت زمان، ضربه یا استفاده بیش از حد از مفصل و ضعف ایجاد شود. در صورتیکه از درد کتف و بازو رنج می برید باید به پزشک مراجعه کنید. گاهی درد کتف و دست ناشی از گردن درد می باشد و دست مشکلی ندارد.

تشخیص گردن درد

تشخیص گردن درد

پزشک معمولا با شنیدن توصیف درد و معاینه فیزیکی بیمار می‌تواند گردن درد نامشخص را تشخیص دهد. در بیشتر موارد نیازی به آزمایشات بیشتر نیست. برخی از آزمایشاتی که جهت تشخیص گردن درد انجام می‌شوند عبارتند از:

 • بررسی سوابق پزشکی بیمار درکنار معاینات فیزیکی و عصبی‌شناسی
 • با انجام آزمایشات رادیوگرافی نظیر اشعه ایکس می‌توان تنگ شدن فضای دیسک، شکستگی، استئوپاتی یا آرتروز را مشاهده نمود.
 • انجام ام آرآی به‌منظور تشخیص بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک که معمولا موجب علائم عصبی هستند.
 • انجام آزمایشات نورولوژیکی یا الکترومیوگرافی برای تشخیص این‌که آیا اعصاب دچار آسیب شدند یا خیر
 • تشخیص مشکلات ستون فقرات نظیر آرتروز، شکستگی یا عفونت از طریق اسکن استخوان.
 • با آزمایش دیسکوگرام می‌توان دیسک‌ها را به‌عنوان علت اصلی درد تایید یا رد کرد.
 • تست میلوگرام در تشخیص هر گونه اختلال در کانال نخاع یا ستون فقرات موثر است.
 • تست نوار عصب و عضله

گردن درد یک بیماری بسیار ناراحت کننده است، که نه تنها گردن بلکه می تواند منجر به بروز سردرد، کتف و بازو درد نیز بشود. این بیماری ممکن است ناشی از آسیب دیدگی، گرفتگی عضلات گردن، رگ به رگ شدن، کشیدگی عضله، تاندون، آرتروز گردن، استفاده مداوم و استفاده ناصحیح از مفصل گردن باشد. این درد ممکن است در بارداری و حتی در کودکان نیز بوجود آید. در صورتی که در بارداری گردن درد به سراغتان آمد حتما با پزشک مشورت کنید. درمان گردن درد معمولا با درمان های بدون جراحی صورت می گیرد و جراحی تنها در صورتی که بیمار به دیگر درمان های درد گردن پاسخ نداد تجویز می شود.
سوالات خود را از دکتر بپرسید (لینک به پرسش و پاسخ)

درمان

انواع مختلفی از درمان گردن درد و درمان گرفتگی گردن برای درمان اختلال در مفصل گردن وجود دارد وانتخاب مناسب ترین درمان ها براساس دلیل بروز درد و میزان شدت آن انجام می شود، برای اکثرافراد درمان ها با استفاده ازترکیبی ازروش های آرامش بخش، مصرف دارو وانجام حرکات ورزش های گردن درد، انجام می شود.

در ادامه بعضی از درمان های گردن درد آورده شده است.

کمپرس سرد و گرم

کمپرس سرد و گرم

یخ معمولا برای درمان آسیب دیدگی های مزمن استفاده می شود، یخ باعث کاهش التهابات و گردن درد می شود. به کاربردن یخ در 48 تا 72 ساعت اولیه بعد از آسیب دیدگی باعث کاهش التهابات میشود. همیشه یخ را برای مدت زمان 10 تا 20 دقیقه استفاده کنید و برای مدت زمان یک ساعت آنرا کنار بگذارید و دو مرتبه روی پوست قراردهید.

گرما درمانی معمولا برای ایجاد آرامش در ماهیچه ها استفاده می شود. گرما درمانی با افزایش جریان خون در مفصل باعث بهبودی و کاهش گردن درد می شود. پزشکان توصیه می کنند که کمپرس گرم را در 48 تا72 ساعث اولیه بعد از استفاده از یخ روی مفصل قرار دهید گرما درمانی می تواند با استفاده از حمام آب گرم یا پد گرم انجام شود. بسیارمهم است که همراه با پد گرم نخوابید به دلیل اینکه استفاده از پد گرم در مدت طولانی باعث افزایش التهابات و گردن درد میشود. به کار بردن گرما برای مدت زمان 10 تا15 دقیقه و استراحت دادن مفصل با فاصله یک ساعت و استفاده مجدد آن در صورت نیاز کافی است.

گردن بند طبی


گردن بند طبی

گردن بندها شایع ترین بریس های ستون فقرات هستند که پزشک آنها را ارتز می نامد.گردن بند طبی در انواع مختلف به صورت ساده، یک لایه، گردن بندهای نرم و گردن بندهای طبی محکمی که دارای پد است و بوسیله پلاستیک های محکمی محافظت می شود، است. پزشک بر اساس میزان شدت عارضه و مدت طول درمانی گردن درد که باید از بریس استفاده شود نوع آن را انتخاب میکند و به بیمار توصیه میکند. در صورتیکه پزشک استفاده از بریس را به شما توصیه کرد باید نکات خاصی را در استفاده از بریس رعایت کنید. به صورت کلی باید نکات زیر را در تهیه بریس در نظر بگیرید.

 • بریس باید جمع وجور و راحت باشد تا باعث حرکت سر شما نشود. چانه شما نباید در داخل بریس گیرکند.
 • لبه بریس باید درهنگام تماس با بدن راحت باشد و باید در جاییکه به بدن برخورد میکند یک پد داشته باشد تا ضمن راحتی به درمان گردن درد هم کمک کند.
 • در صورتیکه موهای شما بلنداست یا ریش دارید باید موها خارج از بریس قرار بگیرند.
 • پوست ناحیه گردن در زیر بریس باید خشک و تمیزنگهداشته شود از پودر و لوسیون استفاده نکنید چون باعث از بین رفتن پد بریس می شود.
 • زمانیکه بریس را برای تمیزکردن در می آورید دقت کنید که مفصل دچار حساسیت نشده باشد.
 • پد بریس که در روی پوست شما قرار می گیرد باید با صابون به صورت منظم تمیز شود در صورتیکه بریس دارای محافظ پلاستیکی است این قسمت هم باید هریک بار در هفته بوسیله حوله خیس و صابون تمیز شود. هرگز از مواد شوینده قوی و خشن برای تمیزکردن بریس استفاده نکنید.
 • به کاربردن بریس برای گردن باعث کاهش گردن درد به صورت موقت میشود بسیار مهم است که بریس را تا رسیدن به نتیجه مطلوب و درمان گردن درد استفاده کنید. یک بریس خوب باید باعث کاهش حرکات گردن شود اما ناراحتی برای فرد ایجاد نکند، در صورتیکه بریس شما برایتان ناراحت کننده است حتما به پزشک اطلاع دهید.

داروها

داروهای مسکن‌ اغلب مفید هستند.

 • مصرف پاراستامول معمولا در تسکین گردن درد کفایت می‌کند. افراد بزرگسال می‌توانند دو قرص 500 میلی گرمی را 4 بار در روز مصرف کنند.
 • مسکن‌های ضدالتهابی، برخی افراد به این نتیجه رسیدند که این نوع مسکن‌ها بهتر از پاراستامول هستند. داروهای ضدالتهابی را می‌توان به تنهایی و یا همراه با پاراستامول‌ها مصرف نمود. ایبوپروفن جزء داروهای ضدالتهابی است که می‌توان با نسخه و یا بدون نسخه از داروخانه تهیه نمود. دیکلوفناک و ناپروکسین انواع دیگر داروهای ضدالتهابی هستند که باید حتما با نسخه تهیه شوند. افراد مبتلا به زخم معده، آسم، فشارخون بالا، نارسایی کلیه و قلب ممکن است نتوانند داروهای مسکن ضدالتهابی را مصرف کنند.
 • اگر داروهای ضدالتهابی مناسب نباشند یا تاثیر خوبی نداشته باشند می‌توان از یک مسکن قوی‌تر نظیر کودئین استفاده کرد. کودئین اغلب همراه با پاراستامول مصرف می‌شود. از عوارض جانبی کودئین می‌توان به یبوست اشاره کرد. مصرف زیاد نوشیدنی و خوراکی‌های حاوی فیبر بالا می‌تواند در پیشگیری از یبوست موثر باشد.
 • اگر عضلات گردن خیلی سفت شده باشند و موجب تشدید درد شوند معمولا به مدت چند روز داروی شل کننده عضله نظیر دیازپام تجویز می‌شود.

گردن بند و تراکشن

این تجهیزات حرکات گردن را محدود کرده و باعث می‌شوند فشار کمتری به گردن وارد شده و بدین طریق از سر حمایت می‌کنند. دراز کشیدن نیز موجب محدود شدن حرکات گردن و کاهش فشار (وزن) در ناحیه گردن می‌شود. در چنین وضعیتی عضلاتی که درحال التیام هستند استراحت می‌کنند. تراکشن‌های گردنی اغلب برای استفاده در خانه تجویز می‌شوند. این تجهیزات با کشش آرام سر و عضلات گردن موجب می‌شوند اندازه گذرگاه یا مسیرعبوری عصب بزرگتر شوند.

ماساژ

ماساژ

اکثر گردن ها ناشی از فشار،استفاده بیش ازحد، استفاده نامطلوب مانند نشستن ناصحیح و قوزکردن طولانی مدت در پشت کامپیوتر ایجاد می شود. ماساژ باعث آرامش عضلات و کاهش گردن درد و التهاب ماهیچه ها می شود. انجام ماساژهای منظم مفصل گردن باعث جلوگیری از گردن درد و بروز علائم می شود.

کایروپراکتیک (درمان دستی)

کایروپراکتیک

متخصص کایروپراکتیک با استفاده از ترکیب درمان هایی برای حفظ ستون مهره ها و درمان های دستی و روش های دیگر باعث درمان گردن درد می شود. درمان های کایروپراکتیک شامل افزایش انعطاف، ابزارهای کمکی برای حفظ ستون مهره ها، حفظ ستون مهره ها به روش خاص، درمان بافت های نرم با استفاده از ابزارهای کمکی، کشش دستی مفاصل، روش های حرکتی با استفاده از یک جسم ثابت، ماساژ نقاط ماشه ای و ماساژهای درمانی به منظور درمان گردن درد است.

لیزردرمانی سرد (LLLT)

لیزردرمانی سرد یا به عبارتی(LLLT) نوعی درمان نسبتا غیرمعمول و کم تهاجمی است که به‌منظور معالجه گردن درد بکار می‌رود. در طول این روش، پرتوهای غیرحرارتی لیزر به محل درمان تابیده می‌شوند. درمان با لیزر کم توان در برخی افراد موثر است.

تزریق

تزریق

کورتیزون که به نواحی خاصی در اطراف ستون فقرات گردنی تزریق می‌شود بیشتر جهت درمان گردن دردهایی بکار می‌رود که با بی‌حسی توام بوده و درد از ناحیه گردن به سمت دست‌ها پخش می‌شود. پزشکان این نوع دردها را اصطلاحا رادیکولار ( پخش شونده) یا رادیکولوپاتی می‌نامند. انواع تزریقات عبارتند از:

 • تزریقات مفصل فاست: در این نوع تزریق، داروی استروئید به مفصل فاست تزریق می‌شود. مفصل فاست یک مفصل کوچک به اندازه ناخن انگشت شصت است که در پشت استخوان‌های مهره قرار دارد. هنگامی که استخوان‌های مهره و بافت اطراف آن ملتهب می‌شوند موجب درد در ناحیه گردن می‌گردد. پزشکان با کمک اشعه ایکس می‌توانند موقعیت دقیق محل تزریق را پیدا کنند.
 • تزریق استروئید اپیدورال: ستون فقرات و ریشه‌های عصب توسط غشایی به نام دورا احاطه شده‌اند. به فضای اطراف دورا فضای اپیدروال گفته می‌شود. تزریق داروی استروئید به فضای اپیدورال موجب کاهش تورم ریشه‌های عصب و بهبود درد می‌گردد.
 • انسداد ریشه عصب: در این نوع درمان، دارو به فضای اطراف ریشه‌های عصب ستون فقرات که به دلیل فشار ناشی از آسیب‌دیدگی دیسک یا خار استخوانی ملتهب شده‌اند تزریق می‌شود. پزشکان با کمک اشعه ایکس یا سی تی اسکن تزریق را هدایت می‌کنند. سوزن به منفذی که در آن ریشه عصب مشکوک به ایجاد درد شده تزریق و از مهره خارج می‌شود. زمانی که مشخص نیست علت اصلی درد التهاب ریشه عصب است یا خیر این نوع تزریق جهت تشخیص پزشکی بکار می‌رود. اگر درد بعد از ترزیق تسکین یافت می‌توان فرض کرد که ریشه عصب علت درد بوده است.

اولتراسوند

اولتراسوند

مزایای تزریق اولتراسوند عبارتند از:

 • شناسایی دقیق چشمی و ارزیابی سریع ساختاری که باید تزریق شوند.
 • هدایت تزریقات به نواحی خاصی که باید درمان شوند.
 • به آسانی می‌توان ساختارهای تشریحی را مقایسه نمود.
 • بدون قرار گرفتن درمعرض پرتوها انجام می‌شود.

تحقیقات پزشکی حاکی از آن است که تزریقات دقیق اولتراسوند موجب بهبود، کاهش قابل توجه درد و پیشرفت نتایج بالینی می‌شود.

اوزون درمانی

اوزون درمانی

اوزون نوعی درمان کاملا سالم و موثر است که نه تنها موجب تسکین درد می‌شود بلکه با کاهش مصرف اکسیژن علت درد را نیز درمان می‌کند. پرولوزون با تزریق موضعی مخلوط اوزون و اکسیژن به بافت آسیب‌دیده همبند موجب بهبود و بازیابی کامل عملکرد می‌شود.

در این روش، اوزون و مواد درمانی به داخل و اطراف رباط‌ها، تاندون‌ها و بافت غضروفی (در محل اتصال آن‌ها به استخوان) تزریق می‌شود. اوزون تزریق شده باعث افزایش جریان خون و مواد درمانی شده و موجب می‌شود بافت‌ها آن‌چه را که برای التیام نیاز دارند دریافت کنند. مهمتر از همه این‌که، این نوع تزریق موجب تحریک رسوب‌ها و فعالیت فیبروبلاست و کندروبلاست‌ها می‌شود.

این سلول‌ها، کلاژن و غضروفی را که بدن برای تقویت و سفت کردن بافت آسیب دیده نیاز دارد، تولید می‌کنند. این روش موجب استحکام ناحیه آسیب دیده و رفع علت درد می‌گردد. درنتیجه بافت‌ها می‌توانند آن‌چه را که برای التیام نیاز دارند دریافت کنند. در طی بهبود، گردش خون به این نواحی دوباره برقرار شده و درمان تکمیل می‌شود. پرولوزون با درمان علت درد حس درد را از بین می‌برد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی اغلب یکی از روش های موثر برای درمان گردن درد است. ورزش گردن نه تنها باعث کاهش درد میشود، بلکه با آموزش روش هایی که باعث جلوگیری از آسیب دیدگی مجدد و درد گردن در آینده می شود، به بیمار کمک کند. درمان فیزیوتراپی برای درمان گردن درد با بهبود استقامت ماهیچه ها، تاندون ها و لیگامنت هایی که از ستون مهره ها محافظت می کند، انجام میشود. هدف اصلی این درمان فیزیوتراپی در زیر ذکر شده است:

 •   کشش و استقامت ماهیچه های ناحیه آسیب دیده، تسریع در روند بهبودی با کاهش گردن درد و تورم در حالیکه انعطاف و استقامت ماهیچه ها هم افزایش داده می شود.
 •  آموزش روش هایی که بیماران با حفظ حالت های صحیح گردن و انجام فعالیت ها به صورت مطلوب باعث حفاظت از مفصل گردن و ستون مهره ها شوند و از بروز گردن درد در آینده جلوگیری کنند.
 •  این درمان ها به بیماران یاد میدهد، که چگونه از خود مراقبت کنند که درد مجدد به بدن باز نگردد یا باعث ایجاد آسیب دیدگی مجدد در مفصل نشود.

پزشک برای طراحی تمرینات مناسب برای هر بیمار در مورد سبک زندگی و شرح کامل او سوالاتی می پرسد.در مرحله بعد برنامه درمان گردن درد را به بیمار ارائه میدهند.علاوه بر تمریناتی که برای افزایش استقامت و انعطاف و استحکام مفصل به بیمار ارائه می شود. موارد درمانی دیگری مانند استفاده از گرما و سرما درمانی، تحریک الکتریکی ماهیچه ها، التراسوند، کشش گردن و ماساژ درمانی راهم برای بیماران انجام می شود. جلسه درمان فیزیوتراپی حداکثر 1 ساعت طول میکشد، که این زمان در بیماران مختلف متفاوت است و میزان جلساتی که هر بیمار برای درمان کامل نیاز دارد به شرایط او بستگی دارد. تعدادی از بیماران به یک جلسه درمان و تعدادی دیگر به ماه ها درمان نیاز دارند.

طب سوزنی

طب سوزنی

متخصصان طب سوزنی معتقدند که بدن دارای راه های انرژی به نام چی است. آنها فکر می کنند زمانیکه چی مسدود شود. باعث بیماری فرد میشود طب سوزنی باعث بازگشت سلامتی با ایجاد انرژی چی در بدن میشود. این روش شرقی بهبودی با مفاهیم علمی غربی در درمان گردن درد کاملا متفاوت است. این روش باعث بد تر یا بهترشدن شرایط نمی شود، بلکه می تواند آن شرایط را تغییردهد. در درمان ارتروز گردن با طب سوزنی متخصصان سوزن های کوچکی در نقاط خاصی از بدن قرار میدهند و باعث ایجاد هیچ گونه آسیب دیدگی در بدن نمی شود.

تغذیه

تغذیه

خوردن غذاهایی که برای سلامتی ساختارهای بدن به ماکمک میکند و می تواند در بهبود گردن درد موثر باشد. در ادامه عنوان شده است:

اسیدهای چرب امگا 3این نوع اسید درماهی هایی مانند ماهی سالمون، ماکرل و ساردین وجود دارد و میزان التهابات شیمیایی در بدن را کاهش میدهد.

آنتی اکسیدان و فیبر: شما باید در هر روز 5 مرتبه سبزیجات و2 تا 4 مرتبه میوه مصرف کنید، این مواد غذایی دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان و فیبر هستند که می تواند به کاهش التهاب و گردن درد کمک کند.

کلسیم و ویتامینD : به دلیل اینکه درد گردن ناشی ازفرسودگی مهره های ناحیه گردن است پس باید استخوان های خود را سالم نگه دارید مصرف کلسیم یکی از موادی است که میتواند باعث سلامتی وحفظ استخوان ها شود. همچنین شما برای جذب کلسیم دربدن به ویتامین D نیاز دارید. بزرگسالان باید به صورت میانگین 1000 تا 1500 میلی گرم کلیسم و 400 تا800 ویتامین D در هر روز مصرف کنند.

منیزیم: پزشکان معتقدند که افزایش میزان منیزیم باعث سلامتی استخوان ها میشود. در صورتیکه بدن شما میزان منیزیم کافی نداشته باشد در خطر ابتلا به گردن درد، گرفتگی عضلات گردن و درد ماهیچه ها قرار دارد. این ماده در میوه، سبزیجات، مغزجات خوراکی، لوبیا، سویا و همه غلات قرار دارد.

آب: نبودن آب کافی در بدن باعث ایجاد دردماهیچه ها می شود. زمانیکه بدن شما خشک می شود، میزان آب دفع شده از بدن بیشتر از مقدار آبی است که بدن دریافت میکند و باعث عدم تعادل درالکترولیت و مواد معدنی بدن که برای عمکلرد طبیعی عصب وماهیچه به آن نیاز دارد می شود و نهایتا منجر به گردن درد می شود.

جراحی

جراحی

اکثر افراد مبتلا به گردن درد بوسیله درمان های بدون جراحی درمان میشوند و جراحی برای درمان درد گردن به ندرت نیاز است. در حقیقت کمتر از 5 درصد از بیماران مبتلا به گردن درد به جراحی نیاز دارند. در صورتیکه شرایط زیر برای شما ایجاد شود به جراحی نیاز است:

 • درصورتیکه درمان های گردن درد بدون جراحی مانند درمان دستی، درمان فیزیوتراپی، تمرین و مصرف دارو موفقیت آمیز نباشد و درد در بدن پایدار باشد.
 • شما با علائم اختلال در عصب مانند سوزش، بی حسی و ضعف در ساق پا و کتف مواجه شوید.
 • عدم تعادل و اشکال هنگام راه رفتن

به صورت کلی جراحی برای درمان گردن دردناشی بیماری فرسودگی دیسک، بی ثباتی ستون مهره ها انجام می شود این شرایط باعث ایجاد فشار روی نخاع و عصب های ستون مهره ها می شود. پزشک برای انتخاب مناسبترین جراحی به شما کمک خواهد کرد. جراحی از دو روش برای درمان درد گردن استفاده میکند:

 • ازبین بردن فشار: این جراحی با برداشتن بافت هایی که باعث فشار روی عصب میشوند، باعث درمان گردن درد می شود.
 • ایجاد ثباتاین جراحی برای کاهش حرکت مهره ها ی مفصل گردن انجام می شود.

ورزش و حرکات اصلاحی

انجام تمرینات و ورزش های گردن درد برای مفصل گردن یکی از قسمت های رایج برنامه درمانی برای گردن درد است. یک برنامه رایج ورزشی برای مفصل گردن شامل حرکات کششی – استقامتی، تمرینات ایروبیک و تمرینات روی نقاط تریگر یا ماشه ای مفصل است. زمانیکه مفصل گردن به سمت جلو خمیده می شود. ماهیچه های خاصی کوتاه و تنگ میشوند این حالت باعث ایجاد درد گردن می شود. تمرینات کششی که درادامه گفته میشود میتواند به کاهش گردن درد کمک کند:

یکی ازتمرینات اصلی که برای کشش ماهیچه های سینه و شانه و کاهش گردن درد مهم است، کشش در گوشه یک اتاق است که این تمرین باید گوشه یک اتاق انجام شود. کشش مفصل گردن همانطور که درادامه توضیح داده می شود باید انجام شود.

 •   بیمار باید با فاصله 60 سانتیمتر از گوشه دیوار بایستد و سر او به سمت دیوار باشد.
 •  پاها باید به هم چسبیده باشند.
 • ساعد شما باید روی دیوار قرار داشته باشد و آرنج شما باید کمی پایین تر از ارتفاع شانه قرار بگیرد. (عکس پایین)

corner-stretch1

 •  تاجاییکه ممکن است ودرصورتیکه گردن دردی ایجاد نشود به دیوار تکیه دهید بیمار باید در ناحیه سینه و شانه کشش احساس کنند. (عکس زیر)

corner-stretch2_0

 • این کشش را به مدت 30 ثانیه تا 1 دقیقه نگه دارید.

کشش عضله بالا برنده کتف (levator scapula) در کاهش گردن درد موثراست، ماهیچه بالا بردنده کتف ماهیچه ای است که اغلب کوتاه و تنگ می شود و در ناحیه ای که به استخوان شانه متصل میشود، دچار ضعف می شود. این کشش می تواند به صورت نشسته یا ایستاده انجام شود. برای کشش این ناحیه تمرین زیر را انجام دهید:

 •  طول این ماهیچه را با بالا بردن آرنج روی شانه در کنارخودتان افزایش دهید و باعث کشش آن شوید. در این موقعیت برای استراحت، آرنج خود را روی چهار چوب در قرار دهید، این کارباعث چرخش استخوان خارجی شانه به سمت بالا و ناحیه داخلی آن به سمت پایین می شود و باعث افزاش طول ماهیچه (levator scapula) می شود. (تصویر پایین)

levator-scapula-stretch1_0

 • دومین مرحله این است که سر خود را از کنار بدن دور کنید تا باعث کشش شود و چانه خود را به سمت پایین نگه دارید که باعث کشش مفصل گردن و کمر می شود. (عکس زیر)

levator-scapula-stretch2_0

 •  در سومین مرحله انگشت خود را روی دست دیگر در بالای سر خود قرار دهید و به آرامی سر خود رابه سمت جلو فشار دهید. این کارباعث افزاش کشش به صورت ملایم می شود. این تمرین باعث افزایش اسقامت ماهیچه ها و کاهش گردن درد می شود.(عکس 5)

levator-scapula-stretch3_0

 •  این حرکت را به مدت 30ثانیه تا1دقیقه نگه دارید.

این کشش می تواند 3تا 5 مرتبه در یک روز انجام شود. این حرکت باید قبل از انجام تمرین استقامتی انجام شود.

چطور از ایجاد گردن درد پیشگیری کنید


برای پیشگیری از گردن درد که ناشی از نحوه نامطلوب قرار گیری مفصل گردن و حرکات نامناسب این مفصل است، نکات زیر می تواند مفید باشد:

 • جلوگیری از خم کردن و گرفتن سربه سمت جلو، هنگام نشستن بروی صندلی کاملا صاف بشینید وناحیه تحتانی مفصل کمرتان یک محافظ داشته باشد و کف پاهای شما کاملا صاف بروی زمین وشانه هایتان راحت و ریلکس باشد. برای مدت طولانی بدون برخاستن و تغییر در موقعیت خود در یک جانشنید هر چند ساعت یکبار استراحت کوتاهی انجام دهید و ماهیچه های گردن را کشش دهید. این کار به کاهش خطر ابتلا به گردن درد ناشی از گرفتگی عضلات گردن کمک می کند.
 • در صورتیکه با کامپیوتر کار می کنید صفحه نمایش را به صورتی تنظیم کنید که در راستای چشمانتان باشد. با کردن مانع از خم کردن مداوم گردن و ایجاد گردن درد در اثر استفاده ناصحیح از مفصل خود شوید.
 • در صورتیکه از تلفن زیاد استفاده می کنید با استفاده از هندزفری صحبت کنید.هرگز گوشی تلفن را با شانه هایتان نگه ندارید.
 • صندلی ماشین خود را جوری تنظیم کنید که از سر و ناحیه تحتانی مفصل کمرشما محافظت کند هنگام استفاده از فرمان باید دست شما راحت باشد و انعطاف کافی داشته باشد.
 • هنگام بلند کردن اشیاء باید دقت کنید. برای خم شدن و بلندکردن اشیاء به جای خم کردن مفصل کمر زانوهای خود را خم کنید، بسیاری از آسیب دیدگی ها که منجر به کمر درد و گردن درد می شود در اثر بلند کردن ناصحیح اجسام است.

نکاتی برای گردن درد که ناشی از عادت های نامطلوب هنگام خواب است:

 • از بالش هایی استفاده کنید که مفصل گردن شما را صاف نگه دارد بالش های مخصوص که باعث محافظت از مفصل گردن میشود می تواند باعث کاهش فشار گردن و خطر ابتلا به گردن درد شود. همچنین می توانید از یک حوله گرد شده به و طول 10 سانتیمتر به دور مفصل گردن استفاده کنید تا باعث حفظ مفصل در موقعیت صحیح شود و از مفصل محافظت کند.
 • بروی شکم نخوابید چون ممکن است باعث خم شدن وپیچ خوردن گردن و گردن درد شود.
 • در صورتیکه عادت به خواندن کتاب در رختخواب دارید کتاب را بالانگه دارید و از بازوها برای نگهداشتن کتاب به سمت بالا کمک بگیرید و از خم کردن گردن به سمت جلو خودداری کنید. از بالش های محکم برای حفاظت از بازو و حفظ گردن در یک موقعیت مناسب استفاده کنید.

در صورتیکه فشار و استرس باعث ایجاد درد گردن شده است تمرینات آرامش بخش انجام دهید ماساژ هم موثر است. با انجام تمرینات استقا متی مفصل گردن به صورت روزانه باعث حفظ مفصل گردن شوید. وزن بدن خود را به صورت متعادل حفظ کنید.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.