افزایش سن ممکن است باعث باریک شدن کانال نخاعی (در پایین کمر واقع شده است) و در نتیجه تنگی کانال نخاعی شود. روند باریک شدن کانال نخاع به مرور اتفاق می‌افتد و فضای مورد نیاز برای طناب نخاعی و اعصاب را محدود می‌کند. اگر باریک شدن کانال نخاعی جزئی باشد، دردی ایجاد نمی‌شود. تنگی کانال نخاعی ممکن است به درد پا، بی‌حسی، و یا سوزن سوزن شدن منجر شود. در موارد شدیدتر، ضعف نیز مشاهده می‌شود.

بهترین دکتر تنگی کانال نخاع بعد از انجام روش های تشخیصی براساس شرایط خاص هر بیمار برنامه درمانی مناسب را تجویز خواهد کرد.

دلایل تنگی کانال نخاعی چیست؟ 


تنگی کانال نخاعی زمانی اتفاق می‌افتد که برآمدگی دیسک، اسپور ناشی از آرتروز، و ضخیم شدن بافت منجر به فشرده شدن اعصابی شوند که از کانال نخاعی عبور می‌کنند.

علایم شایع تنگی کانال نخاعی شامل درد، بی‌حسی و سوزش در پا هستند که در صورت ایستادن یا راه رفتن شدت می‌یابند. درد و بی‌حسی پا ممکن است توانایی راه رفتن را مختل کنند و همچنین منجر به از دست دادن انعطاف‌پذیری و انحنای طبیعی قسمت پایینی ستون فقرات شوند. با توجه به اینکه هنگامی که به طرف جلو خم می‌شویم، علائم بیماری ممکن است کاهش یابد و در مقابل، زمانی که در حالت استراحت ازمایشگاهی قرار می‌گیریم، علایم بدتر می‌شوند. به طور معمول، درد بهبود می‌یابد زمانی که به جلو خم می‌شویم یا نشسته می‌شویم. اما در موارد شدید تنگی کانال نخاعی، علائم ممکن است ثابت مانده و منجر به آسیب دائمی اعصاب شوند.

تنگی کانال نخاعی معمولا در افراد مسن اتفاق می‌افتد، و همچنین آرتروز و جراحات نیز می‌توانند باعث باریک شدن کانال نخاعی شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی 


علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می‌تواند نشانه‌های مختلفی داشته باشد. وقتی کانال نخاعی در قسمت تحتانی ستون فقرات باریک می‌شود، ضعف و بی‌حسی را در پاهای خود تجربه خواهید کرد. هنگام راه رفتن به طور مکرر نیاز به استراحت خواهید داشت. همچنین، تمایل دارید به جلو خم شوید یا هنگام خرید کردن خود را با چرخ دستی حمایت کنید.

تغییر دستخط از علائم شایع تنگی کانال نخاعی در قسمت قفسه سینه ستون فقرات است. بعلاوه، بستن دکمه‌های پیراهن، یا گرفتن چیزهای کوچک دشوار خواهند شد. فلج و اختلالات حساسیت بسیار نادر هستند و از علائم تنگی شدید کانال نخاعی به شمار می‌روند. در این شرایط، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

تشخیص توسط بهترین دکتر تنگی کانال نخاعی


تشخیص تنگی کانال نخاعی

علائم بسیاری برای تنگی کانال نخاعی وجود دارد، و این علائم می‌توانند علائم سایر اختلالات ستون فقرات نیز باشند. بهترین دکتر تنگی کانال نخاعی با استفاده از روش‌های تشخیصی دلیل علائم شما را پیدا کرده و بهترین روش درمان را برای شما در نظر می‌گیرد.

  درمان صافی کف پا با داروهای ضدالتهاب،ارتز، پدهای محافظ و کنترل وزن

یک جلسه مشاوره مفصل شروع هر تشخیصی است. سپس، بهترین دکتر تنگی کانال نخاعی معاینه فیزیکی را انجام می‌دهد. در طول معاینه، پزشک با دقت کشش بیش از حدی در بدن بیمار از ناحیه کمر (تنگی کانال نخاعی در ستون فقرات کمری) ایجاد می‌کند یا گردن او را به جلو خم می‌کند (تنگی کانال نخاعی در ستون فقرات گردنی) و تمام علائمی را که بیمار توصیف می‌کند بررسی می‌کند. اگر از درد شدیدی رنج می‌برید، پزشکان می‌توانند با استفاده از آزمایش‌های تصویربرداری موقعیت و شدت تنگی کانال نخاعی شما را تعیین کنند. این آزمایش‌ها شامل تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و توموگرافی کامپیوتری (CT) است.

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) بهترین آزمایش برای تشخیص تنگی کانال نخاعی است. این روش بهترین تصاویر را از کانال نخاعی و طناب نخاعی و ریشه‌های عصبی که از درون کانال نخاعی عبور می‌کنند، ارائه می‌دهد.
 • پزشکان از توموگرافی کامپیوتری (CT) برای بیمارانی که ضربان ساز دارند استفاده می‌کنند زیرا این بیماران نباید در معرض صفحات مغناطیسی MRI قرار بگیرند.

درمان توسط بهترین دکتر تنگی کانال نخاعی


به محض اینکه دکتر تنگی کانال نخاعی تشخیص داد که شما تنگی کانال نخاعی دارید، با توجه به شدت و علائم شما از روش‌های درمانی مختلفی استفاده می‌کند. پزشک یک روش و برنامه درمانی اختصاصی را برای شما در نظر خواهد گرفت.

اگر هنوز تنگی کانال نخاعی شما پیشرفت نکرده است، روش‌های محافظه کارانه مانند فیزیوتراپی می‌تواند موثر باشد. هدف از برنامه درمانی که توسط بهترین دکتر تنگی کانال نخاعی در نظر گرفته می‌شود، تسکین درد و بهبود کیفیت زندگی شما است.

مراقبت از خود 

مراقبت از خود برای درمان تنگی کانال نخاعی

نکاتی برای کمک به کاهش درد کمر ناشی از تنگی کانال نخاعی:

 • از فعالیت‌هایی که باعث کشش شدید و مکرر در ستون فقرات شما می‌شود، مانند کشیدن دست به عقب یا بالای سر، خودداری کنید.
 • یک برنامه پیاده‌روی را آغاز کنید، سعی کنید به مرور مسافت پیاده‌روی خود را بیشتر کنید.
 • باسن خود را تقویت کنید. عضلات باسن به کنترل حرکت لگن که به پایین کمر شما پیوند خورده است، کمک می‌کند. تقویت این عضلات کنترل وضعیت قرارگیری و راه رفتن و حرکات شما را بهبود می‌بخشند.
 • از نشستن طولانی مدت، بخصوص در حالت خمیده، مثل نشستن در مبل راحتی یا مطالعه کردن در رختخواب، پرهیز کنید.
 • زمانی که علائم بروز می‌کنند موقعیت خود را تغییر دهید و حرکت کنید تا تحریکات و فشار وارد شده بر روی اعصاب را کاهش دهید.

دارو 

دارو برای درمان تنگی کانال نخاعی

 • مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) برای تسکین درد.
 • تزریق مستقیم کورتیزون به ستون فقرات برای تسکین کوتاه مدت درد.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی برای درمان تنگی کانال نخاعی

مشارکت در فعالیت‌های ورزشی و شرکت در برنامه‌های فیزیوتراپی، که برای تقویت عضلات کمر و شکم و افزایش انعطاف‌پذیری و تمرکز بر کشش متمرکز می‌شود، می‌تواند به بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی کمک کند. فیزیوتراپی که به نام توانبخشی عملکردی نیز شناخته می‌شود، برنامه‌ای است که برای بهبود و حفظ توانایی‌های عملکردی بیماران طراحی می‌شود، به‌عنوان مثال فعالیت‌های روزمره. این برنامه شامل تقویت قدرت، افزایش انعطاف‌پذیری و استقامت، و آموزش بیومکانیک صحیح (مانند تکنیک‌های درست حرکت) برای استحکام‌بخشی به ستون فقرات و جلوگیری از آسیب‌ها می‌باشد.

  علائم و درمان دیسک کمر در دوران بارداری

این روش درمانی معمولا به دو دسته درمان فعال و غیرفعال (منفعل) تقسیم بندی می‌شود. روش منفعل شامل دستکاری ارتوپدی، تحریک الکتریکی، آزادسازی میوفاشیال، اولتراسوند و گرما/ یخ می‌باشد. درمان فعال شامل ورزش درمانی مثل ورزش زمینی، ورزش با ابزار خاص، و آب درمانی است.

تحریک الکتریکی 

تحریک الکتریکی برای درمان تنگی کانال نخاعی

 تحریک الکتریکی به نام تحریک الکتریکی از طریق پوست (TENS) نیز شناخته می‌شود. این دستگاه یک جریان بدون درد را از طریق پوست بیمار به اعصاب ویژه‌ او هدایت می‌کند. این جریان یک گرمای ملایم ایجاد می‌کند که سفتی و درد را کاهش می‌دهد و باعث بهبود دامنه حرکات بیمار می‌شود. این روش درمانی غیرتهاجمی و بدون عوارض جانبی است و می‌تواند برای کنترل درد حاد و مزمن استفاده شود.

اولتراسوند 

اولتراسوند برای درمان تنگی کانال نخاعی

اولتراسوند یک روش درمانی غیرتهاجمی است که برای درمان درد کمر و گردن، آسیب تاندون و رباط‌ها، کشیدگی عضلات، مشکلات مفاصل، و سایر مشکلات مربوط به ستون فقرات استفاده می‌شود.

دکتر تنگی کانال نخاعی ژلی را روی پوست بیمار اعمال می‌کند تا اصطکاک بین سطح پوست و پروب اولتراسوند را که به آرامی روی ناحیه مورد نظر کشیده می‌شود، از بین ببرد. اولتراسوند از امواج فراصوت استفاده می‌کند تا گرما را به بافت‌های عمیق (مثل عضلات) برساند. این روش درمانی گردش خون و بهبودی را تقویت می‌کند، اسپسام عضلات را از بین می‌برد، التهاب را کاهش می‌دهد و به تحمل درد کمک می‌کند.

یخ و گرما درمانی 

سرما درمانی هیچگاه نباید به طور مستقیم روی پوست اعمال شود زیرا سرمای زیاد می‌تواند به بافت پوست آسیب برساند. یک مانع بین منبع سرما و پوست خود قرار دهید. یخ به کاهش جریان خون کمک می‌کند که منجر به کاهش تورم، التهاب، و درد می‌شود.

گزینه‌های گرما درمانی شامل کمپرس گرم (به اضافه یک مانع بین منبع گرما و پوست) و اولتراسوند است. گرمای مرطوب گردش خون را در ناحیه آسیب‌دیده افزایش می‌دهد. خون مواد مغذی ضروری را به ناحیه می‌رساند و به دور کردن سموم از بافت کمک می‌کند. گرما سفتی و درد عضلات را کاهش می‌دهد.

آب درمانی

افرادی که با تنگی کانال نخاعی و سایر اختلالات ستون فقرات مبتلا هستند، می‌توانند از مزایای آب درمانی بهره‌مند شوند. این روش درمانی در یک استخر آب گرم انجام می‌شود و بهبود تحرک، کاهش ضعف، افزایش تحمل وزن، کاهش درد، افزایش انعطاف و بهبود هماهنگی را فراهم می‌کند.

آب گرم ماهیچه‌ها را آرام می‌کند. شناوری آب به مفاصل اجازه می‌دهد که بتوانند بدون فشار اضافی حرکت کنند. در بیشتر موارد، کارهایی که بیماران نمی‌توانند روی زمین انجام بدهند، در آب می‌توانند.

  بهترین مرکز لیزردرمانی در اصفهان

ورزش

ورزش برای درمان تنگی کانال نخاعی

هرکسی می‌تواند از مزایای ورزش بهره‌مند شود. ورزش قدرت، تعادل، هماهنگی، خواب، و انعطاف‌پذیری را بهبود می‌بخشد. سیستم قلبی عروقی را تحریک می‌کند، توان عضلات را افزایش می‌دهد، و سفتی اسکلتی عضلانی، خستگی و درد را تسکین می‌دهد.

ورزش درمانی معمولا پس از یک دوره گرم کردن پیش از ورزش آغاز می‌شود. گرم کردن بدن می‌تواند با راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت انجام شود.

عمل جراحی 

اگر گزینه‌های درمانی غیرتهاجمی نتوانند درد شما را کاهش دهند و توانایی شما را برای انجام کارهای روزمره برگردانند، باید به جراحی فکر کنید. هدف از جراحی تنگی کانال نخاعی رفع فشار از روی کانال نخاعی است.

انواع جراحی ستون فقرات:

 • لامینکتومی: رایج‌ترین نوع جراحی برای این بیماری لامینکتومی است که در آن لامینا (بخشی از مهره‌های ستون فقرات) را خارج می‌کنند تا فضای کافی برای اعصاب ایجاد کنند. برخی از رباط‌ها و خارهای استخوانی نیز ممکن است برداشته شوند. این عمل جراحی با ایجاد یک برش بر روی کمر انجام می‌شود.
 • فورامینوتومی: فورامن قسمتی در مهره‌های ستون فقرات است که ریشه اعصاب از آن خارج می‌شود. در این عمل جراحی این بخش گسترش می‌یابد تا فضای بیشتری برای ریشه اعصاب ایجاد شود.
 • فیوژن ستون فقرات: این عمل جراحی در مواردی انجام می‌شود که پایداری ستون فقرات لازم باشد. در این روش استخوان‌ها با پیچ یا گرافت‌های استخوانی به یکدیگر متصل می‌شوند تا پایداری ستون فقرات را فراهم کنند. این عمل جراحی ممکن است با لامینکتومی ترکیب شود. فیوژن ستون فقرات چندین ساعت طول می‌کشد و می‌تواند با یکی از دو روش زیر انجام شود:

o      استخوان از جاهای دیگر بدن خارج شده یا از بانک استخوان تهیه می‌شود. این استخوان برای ایجاد یک پل بین مهره‌ها استفاده می‌شود و رشد استخوان جدید را تحریک می‌کند.

o      ایمپلنت فلزی مثل میله، قلاب، سیم، یا پیچ به مهره‌ها متصل می‌شود تا آن‌ها را کنار هم نگه دارد تا زمانی که استخوان جدید بین آن‌ها رشد کند.

چرا باید به دنبال نظر دوم در رابطه با درمان تنگی کانال نخاعی باشم؟ 


مراقبت‌های پزشکی نوین پیچیده‌تر شده است و بیماران ممکن است نتوانند به سادگی تصمیم بگیرند. مشورت کردن با بهترین دکتر تنگی کانال نخاعی درباره تشخیص و درمان مشکل شما می‌تواند در این شرایط دشوار آرامش خاطر را برای شما به همراه داشته باشد. نظر دوم ممکن است در شرایط زیر مفید باشد:

 • شما درباره انجام عمل جراحی مطمئن نیستید
 • شما هنوز سوالات و نگرانی‌هایی درباره روش درمانی خود دارید
 • یک درمان بحث برانگیز یا آزمایشی برای شما در نظر گرفته شده است
 • شما مشکلات پزشکی مختلفی دارید
 • شما چند گزینه برای انتخاب روش درمانی خود پیش رو دارید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ