دکتر ارتوپد متخصصی است که بر ترمیم آسیب دیدگی های سیستم اسکلتی عضلانی از قبیل ستون فقرات و مفاصل اصلی تمرکز دارند. ارتوپدی شاخه های متعددی دارد و در نتیجه این پزشکان می توانند کارهای مختلفی را انجام دهند. بعضی از این متخصصین به عنوان جراح آموزش می بینند و اغلب به بازسازی استخوان ها و بافت های داخلی عضلانی می پردازند. متخصص ارتوپد در بعضی از شاخه ها در زمینه توانبخشی یا گروه های سنی مخصوص مثل متخصص ارتوپد کودکان یا بزرگسالان آموزش دیده اند. همچنین متخصصین ارتوپدی وجود دارد که تنها در بخش های مشخصی از بدن برای مثال زانو، بازو و مچ دست تمرکز دارند. متخصص در زمینه مشکلات عضلات و استخوان ها تمرکز دارند و در درمان مشکلات و بازیابی سلامتی بیمار تلاش می کنند.

زمینه تخصصی

شایع ترین دلیل برای مراجعه به بهترین دکتر ارتوپد درمان شکستگی استخوان است، اگر چه درمان آرتریت و مدیریت آسیب دیدگی های روتاتور کاف و سندرم تونل کارپال نیز تا حدودی رایج هستند. این پزشکان به صورت روزمره عمل آرتروسکوپی را انجام می دهند که روشی کم تهاجمی برای معاینه آسیب دیدگی زانو، شانه یا لگن است. مشکلات خفیف مفصل را اغلب می توان با آرتروسکوپی برطرف کرد، اما بیماری های وخیم تر به جراحی و مراجعه به جراح ارتوپد نیاز دارند. متخصص ارتوپد معمولا ملاقات های خود با بیماران را به صورت جامع ثبت می کنند و هر نوع روش درمانی یا توصیه ای را باید ثبت کنند.

بزرگترین عاملی که زمینه طبابت دکتر ارتوپد خوب را مشخص می کند، تخصصی است که او انتخاب کرده است. در اغلب کشورها، ارتوپدی رشته ای است که پزشکان به منظور محدود کردن طبابت خود به انواع مشخصی از بیماری ها یا آسیب دیدگی ها انتخاب می کنند. بعضی از این افراد بیشتر اوقات کاری خود را به بازسازی استخوان های شکسته صرف می کنند، اما پزشکان دیگر در زمینه مشکلات مفصلی مثل آرتریت و بیماری های تخریبی مثل آرتروز تخصص دارند. همچنین می توان متخصص ارتوپدی را یافت که تنها آسیب دیدگی های ورزشی، عفونت ها، بیماری های ارثی و تومورهای استخوان ها را درمان می کنند. جراح ارتوپد در زمینه عمل های جراحی مخصوص برطرف سازی آسیب دیدگی های وخیم تخصص دارند.

  12 ورزش کمردرد با آموزش نحوه‌ی انجام آن‌ها و تصویر

هر چه تخصص اولیه پزشک متفاوت باشد، او تقریباً زمان مشابهی را صرف تحقیق و ملاقات با بیماران می‌کند. ارتوپدی، همانند بسیاری از شاخه‌های پزشکی دیگر، با تغییرات در دانش و پیشرفت‌های پزشکی مدرن، به سمت سازگاری با فناوری‌های متغیر و یافته‌های جدید تغییر می‌کند. بودن یک متخصص ارتوپد، معمولاً به معنای قرار گرفتن در قله و راس هر چیزی است، اما در عمل اغلب به معنای صرف مدت زمان زیاد برای مطالعه مجلات پزشکی، بررسی پیامدهای بیمار و گاهی اوقات انتشار یافته‌های منحصر به فرد برای کمک به افراد حرفه‌ای دیگر می‌باشد.

انتخاب پزشک

pr_11

انتخاب بهترین متخصص  طب فیزیکی و ارتوپد یکی از مهم ترین تصمیماتی است که شما در هنگام بررسی درمان و گزینه های جراحی برای مشکلات مفصلی خود می گیرید. در هنگام گرفتن این تصمیم، باید برای پیدا کردن دکتر ارتوپدی که مناسب وضعیت شما باشد باید با جراحان متعددی مشورت کنید. از جمله اقداماتی که می توانید برای یافتن یک متخصص ارتوپد مناسب، بکار برید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از پزشک طب عمومی خود، خانواده و دوستان و منابع آنلاین برای پیدا کردن متخصص ارتوپد مناسب کمک بگیرید
  • بررسی میزان تجربه و گواهی نامه های جراح ارتوپد
  • ملاقات با جراح و بررسی رفتار و محیط کاری او

در هنگام تصمیم گیری برای انتخاب بهترین متخصص ارتوپد، کات زیر را در نظر بگیرید:

  • توصیه دیگران: برای مراجعه به متخصص از پزشک خود کمک بگیرید. پزشک بهترین منبع برای پیدا کردن دکتر ارتوپدی است که بتواند مشکل شما را به خوبی برطرف کنید. مهم است که شما جراح ارتوپدی را پیدا کنید که در زمینه ای که شما نیاز دارید، تخصص داشته باشد. برای مثال، فردی که دچار آسیب دیدگی ورزشی شده است و فرد سالخورده ای که به عمل جایگزینی زانو نیاز دارند به دو پزشک بسیار مختلف نیاز دارند.

اطلاعاتی در مورد سابقه جراح، جایی که در آن تحصیلات پزشکی داشته و جایی که دوره رزیدنت خود را گذرانده است، کسب کنید. تعدادی از متخصصین در زمینه انجام یک یا دو نوع روش تخصص دارند. شایان ذکر است که هر چه متخصص ارتوپد در زمینه مورد نظر شما تجربه بیشتری داشته باشند، احتمال کسب نتایج دلخواه پس از عمل جراحی بیشتر خواهد بود.

  • روش های درمانی اتخاذ شده توسط پزشک:پزشکان مجرب اغلب در زمینه درمان بیماری ها روش مشابهی دارند. بعضی از جراحان ترجیح می دهند که بیماران گزینه های دیگری مثل فیزیوتراپی، رژیم غذایی یا تغییرات سبک زندگی را قبل از جراحی امتحان کنند. جراحان ارتوپد دیگر بر این باور هستند که بهتر است تا قبل از وخامت مشکل جراحی صورت بگیرد.در جلسه مشاوره اولیه با دکتر ارتوپد، سعی کنید روش و سازوکار پزشکی متخصص ارتوپد را تشخیص دهید. به این مساله توجه داشته باشید که آیا این روش با انتظارات شما سازگار است یا خیر.
  • رفتار مناسب: پاسخ دادن به تمامی سوالات شما و ارائه روش های جراحی برای کمک به تسریع بهبودی شما زمان بر است. دکتر ارتوپد برای کمک به بهبودی شما سبک زندگی شما را بررسی می کند. او صرفا مشکل قسمت دردناک یا شکسته شما را برطر ف نمی سازد. تغییر سبک زندگی و مراقبت بیشتر از خود باعث می شود که در آینده به جراحی کمتر نیاز پیدا کنید.
  • تجربه: متخصص ارتوپد، همانند بسیاری از پزشکان در یک زمینه تخصص دارد و وقت خود را اغلب صرف آن می کنند. در صورتی که به دنبال به دلیل داشتن یک نوع مخصوص از آسیب دیدگی یا نگرانی به دنبال یک متخصص هستید، جراح ارتوپد اهمیت پیدا می کند. بعضی از جراحان در زمینه پا و ساق پا تخصص دارند، در حالی که جراحان دیگر در زمینه قسمت های دیگر بدن تخصص دارند، بعضی متخصص ارتوپد کودکان می باشند. قبل از انتخاب جراح ارتوپد در مورد با تجرب و مجرب بودن او اطمینان کسب کنید. یک دکتر ارتوپد با تجربه در یک زمینه خاص تجربه زیادی دارد.
  اصلاح و درمان زانوی ضربدری با جراحی و بدون جراحی

انتخاب جراح

جراح باید کاری کند که شما راحت باشید و نگرانی ای نداشته باشید. رفتار مناسب به همراه دانش، تجربه و روابط عمومی فوق العاده باعث می شود که در مورد تصمیمات پزشکی که او برای شما می گیرد، نگرانی احساس نکنید. بهترین متخصص ارتوپد برای جراحی کسی است که در زمینه آماده سازی و بهبودی به شما کمک کند. آنها کاری بیشتر از انجام یک عمل جراحی ساده انجام می دهد.

انتخاب متخصص برای جراحی، بخشی از آن به مهارت، تجربه و آموزش آنها مربوط است، اما بخش دیگری از آن به رفتار آنها با بیماران بستری مرتبط است. انتخاب بهترین متخصص ارتوپدی در اصفهان، عوامل مختلفی از جمله نحوه برخورد آنها با بیماران را در بر می‌گیرد. یک جراح ارتوپد باید بداند که بیماران احتمالاً ترسیده و احساس درد می‌کنند. این به این معناست که یک جراح متخصص باید با صبر، حوصله و مهربانی با مراجعه‌کنندگان خود برخورد کند.

رعایت نمودن هر چه بهتر  اصول اخلاقی در محیط کار توسط دکتر ارتوپد. با وجود اینکه این مساله چندان مشخص نیست، اهمیت دارد. هر جراحی از هر نوع باید خوش اخلاق باشد. این مساله به این معناست که جراح باید برای سپری کردن ساعت های متعدد برای مراقبت قابل قبول از بیمار تمایل داشته باشد. در هر حرفه ای، فردی که آن حرفه را انجام می دهد باید برای به نحو احسن انجام دادن کار خود مایل باشد. این مساله برای فردی که قرار است در آینده نزدیک جراحی را بر روی شما انجام دهد اهمیت بسیاری پیدا می کند. رعایت اصول اخلاقی یکی از معم ترین عوامل در تبدیل شدن به یک جراح ارتوپد موفق است.

  علت صدا دادن و تق تق زانو و درمان آن

جراح ارتوپد باید امکان انجام جراحی با داشتن امکانات و تجهیزات لازم را داشته باشد. بیمارستان‌های مختلف سطوح فناوری و تجهیزات متفاوتی دارند. بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که جراحی در یک بیمارستان انجام می‌شود که تجهیزات مورد نیاز برای انجام جراحی شما را دارد. اگر می‌خواهید جراحی در یک بیمارستان خاص انجام شود، حتماً اطمینان حاصل کنید که جراح مجوز کار با تجهیزات آن بیمارستان را دارد.

یکی از مهمترین نکات برای درمان بیماری شما، انتخاب یک دکتر ارتوپد مناسب است. هر پزشکی در زمینه خاصی تجربه دارد، مانند متخصص ارتوپد کودکان، جراح و غیره. بنابراین، قبل از مراجعه به پزشک، مطمئن شوید که تخصص وی برای مشکل شما مناسب است. این موضوع بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید تا بهترین درمان ممکن را برای بیماری خودتان دریافت کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ