خشکی گردن به معنای درد و مشکل در حرکت دادن گردن است. در واقع، در این حالت، حرکت گردن از یک طرف به طرف دیگر به صورت بی‌راحتی و دردناک انجام می‌شود. این درد ممکن است همراه با سردرد، درد شانه و درد بازو باشد. برای درمان خشکی گردن، استفاده از تکنیک‌های فیزیوتراپی به عنوان یک روش مؤثر شناخته شده است. قبل از بحث درباره راه‌های درمانی برای خشکی گردن، بهتر است در مورد علل ایجاد این مشکل صحبت کنیم.

اگر درد گردن شما بیش از یک هفته طول بکشد، ممکن است که یک بیماری نهفته در زمینه داشته باشید که باعث خشکی گردن شود. شما باید توسط پزشک خود مورد بررسی قرار گیرید تا مطمئن شوید که هر گونه مشکل جدی به سرعت شناسایی شده است، بعد از شناسایی می‌توانید به دنبال درمان باشید. پس از انجام معاینه، دکتر مویدی نیا یک طرح درمان برای شما ایجادمی‌کند. برنامه درمان انواع درمان‌هایی که برای بیماری شما مورد استفاده قرار خواهد گرفت را لیست می‌کند. این طرح نشان می‌دهد که چند جلسه معاینه برای شما لازم است و شما چه مدت نیاز به درمان خواهید داشت. این طرح همچنین شامل اهدافی است که شما و پزشکتان فکر می‌کنید برای کمک به انجام فعالیت‌های شما با خیال راحت و با کمترین درد، مفید خواهد بود. در نهایت، طرح درمانی شامل یک پیش شناخت است، که در آن بیان می‌شود درمانگر شما احساس می‌کند درمان به بهبود شما چه کمکی خواهد کرد.

پل ارتباطی:
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های …….. تماس حاصل فرمایید.

علل خشکی گردن


علل شایع خشکی گردن عبارتند از:

کشیدگی ماهیچه بالابرنده کتف

شايع‌ترين علت خشکی گردنی، رگ به رگ شدن عضله يا بافت نرم است. ستون فقراتی که در داخل گردن قرار دارد، شامل هفت مهره است که در حین اتصال جمجمه به پشت و مهره‌های سینه ای، از نخاع محافظت می‌کند.

در پشت و کنار گردن، ماهیچه بالابرنده کتف قرار دارد که گردن را به شانه متصل می‌کند و این عضله است که در معرض هر گونه کشیدگی قرار دارد و آسیب پذیر است.

کشیدگی ماهیچه بالابرنده کتف دارای علل بالقوه زیادی است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • سقوط یا ضربه ناگهانی که باعث حرکت سر از یک طرف به طرف دیگر می‌شود؛
  • خواب در شرایطی که گردن در یک وضعیت غیر معمول قرار دارد؛
  • نگه داشتن سر در یک زاویه غیر طبیعی برای مدت زمان طولانی – به عنوان مثال، نگهداشتن گوشی بین گوش و شانه یا نگاه کردن به مانیتور کامپیوتر به مدت طولانی؛
  • وضعيت بد بدن؛
  • استرس یا اضطراب؛
  • فعالیتی که در آن شما مجبور می‌شوید به طور مداوم بارها و بارها سر خود را از یک سمت به سمت دیگر حرکت دهید مانند حرکت کرال در شنا.

اگر درد در مدت زمان کمی پس از سقوط ظاهر شود، علت واضح خواهد شد. در غیر این صورت، شما ممکن است قادر به شناسایی دقیق علت واقعی نباشید؛ و استفاده بیش از حد و نامناسب از عضلاتتان در طول زمان می‌تواند یک اثر تجمعی داشته باشد.

اختلال ستون فقرات گردنی

علاوه بر این، اختلالاتی نیز در ستون فقرات گردنی وجود دارند که ممکن است باعث ایجاد خشکی گردن شوند، از جمله:

  • استئوآرتریت گردنی. شکستگی مفاصل بین استخوان‌های مهره‌ها.
  • فتق دیسک بین مهره‌ای. شکستگی یک لایه بیرونی دیسک سبب می‌شود مایعات نشت کنند و باعث التهاب و فشرده سازی در بافت‌های اطراف شوند.
  • بیماری تخریبی دیسک بین مهره‌ای گردنی. با گذشت زمان، ارتفاع و هیدراتاسیون دیسک‌ها کم می‌شود، و به طور بالقوه روی بافت نرم، مفاصل و اعصاب فشار وارد می‌شود.

به طور کلی، خشکی گردن ناشی از فشار عضلانی، باید ظرف یک هفته خود به خود برطرف شود. با این حال، اگر درد و خشکی در گردن باقی ماند، وقت آن است که با یک پزشک مشورت کنید تا تعیین کنید که آیا یک اختلال نخاعی عامل اصلی این ناراحتی است یا خیر.

  آرتروز گردن: علائم و درمان بدون جراحی

چهار علامت اصلی که خشکی گردن در شما ممکن است موجب شده باشد


خشکی گردن ممکن است به جز درد گردن علایم مختلف دیگری را نیز ایجاد کند. این علائم ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشند:

سردرد

سردرد یکی از علائم رایج خشکی گردن است. مفاصل بالایی گردن معمولاً سفت هستند و می‌توانند درد را از طریق اعصاب به سر شما ارسال کنند و باعث سردرد و میگرن مرتبط با گردن شوند. وضعیت و ارگونومی بد بدن، عضلات گردنی و پشتی ضعیف و با کنترل بد، التهاب در مفاصل گردن و یا کشیدگی بافت نرم می‌تواند منجر به سردرد شود.

درد بازو

عضلات سفت گردن و شانه (تنش عضلانی) می‌توانند نقاطه ماشه‌ای حساسی را در عضلات گردن و شانه ایجاد کنند که می‌توانند منجر به درد بازو شوند. نقاط ماشه‌ای حاصل از استفاده نادرست از عضلات خاص گردن یا از کمبود یا ضعف دیگر عضلات گردنی عمیق‌تر، باعث می‌شوند عضلات کشیده شوند.

گزگز کردن دست و بازو

گزگز کردن دست و بازو ناشی از علل مختلفی می‌تواند باشد و همواره به علت مشکلات عصبی رخ می‌دهد. در مورد گزگز کردن و بی حسی، مناسب است به طور سریع به مشاوره و درمان مراجعه کنید تا از آسیب رسیدن به عصب‌ها جلوگیری شود. دیسک‌های فروکشیده در ناحیه گردن اغلب عاملی در گزگز کردن و بی حسی دست و بازو هستند.

راه‌های درمان خشکی و گرفتگی عضلات گردن


دارو

 

بسیاری از افراد، وقتی که درد را در گردن خود احساس کردند، اول از همه به سراغ دارو می‌روند. اگر معده شما داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروسین را تحمل می‌کند، هر چه سریع‌تر آنها را طبق دستورالعمل داخل بسته مصرف کنید.

روش‌های ذکر شده در قسمت زیر از مؤثرترین راه‌های درمان خشکی و گرفتگی عضلات گردن می‌باشند:

روش‌های پیشگیرانه را یاد بگیرید

 

اکثر مردم فقط پس از تجربه آنها، در مورد خشکی گردن و سفتی عضلات صحبت می‌کنند. علاوه بر انجام درمان لازم، برای جلوگیری از حملات و علائم بیشتر، باید اطلاعات لازم را کسب کنید.

یک گام اولیه این است که به چگونگی حرکت بدن خود در فعالیت‌های روزانه تان توجه کنید. چیزهای ساده مانند وضعیت بد بدن و قدرت عضلانی ضعیف می‌توانند شاخص‌های جدی برای درد‌های مداوم باشند که تحقیقات بیشتری را ایجاب می‌کنند.

اگر شما در تمام طول روز، روی یک صندلی در محل کار خود می‌نشینید، یا وقتی شما به طرف کامپیوتر خود خم شده‌اید، عضلات گردن شما ممکن است ساعت‌ها به طور نامناسبی پیچ بخورند. یا اگر بیشتر وقت خود را بدون حرکت‌ها یا تمرینات کششی مناسب، سرپا می‌ایستید، حرکت می‌کنید و می‌چرخید، شما ممکن است ناخواسته موجب ایجاد فشار و سفتی در گردن خود شوید که اثرات آن صبح روز بعد می‌تواند ظاهر شود. در این بیماری، بر هماهنگی مناسب و انعطاف پذیر نگه داشتن عضلات گردن با حرکات کششی لازم یا ماساژ قبل از خواب تمرکز کنید.

یخ

 

یخ باعث می‌شود رگ‌های خونی در ناحیه دردنازک‌تر شوند که آن را انقباض عروق می‌نامند. این کار کمک می‌کند تا خشکی که باعث ایجاد درد می‌شود، کنترل شود. برخی از راه‌های قرار دادن یخ شامل بسته‌های سرد، یخ کیسه ای یا ماساژ یخی است. کیسه‌های آب سرد یا کیسه یخ معمولاً به مدت 10 تا 15 دقیقه در ناحیه درد قرار می‌گیرند. ماساژ یخ با مالیدن تکه‌های یخ روی نقطه درد یا نقطه حساس انجام می‌شود. این کار به اندازه یخ زدن یک فنجام کاغذی پر از آب آسان است. هنگامی که آب یخ می‌زند، قسمت بالایی فنجان را به راحتی پاره کنید و یخ موجود در این قسمت را به مدت سه تا پنح دقیقه، یا تا زمانی که بی حس شود، به نقطه دردناک بمالید.

  علائم و درمان دیسک گردن

گرما

 

گرما باعث می‌شود عروق خونی بزرگ‌تر شوند، این اتفاق را اتساع عروق می‌نامند. این عمل کمک می‌کند تا مواد شیمیایی که باعث زخمی شدن گردن شما شده‌اند، از بین ببرید. این کار همچنین کمک می‌کند تا مواد مغذی و اکسیژن را که به بهبود زخم کمک می‌کند، به محل درد برسانید. گرمای واقعی به شکل یک کیسه آب گرم، پد گرم، یا دوش یا حمام آب گرم بسیار مفیدتر از کرم‌هایی است که صرفاً احساس گرما را به شما می‌دهند. کیسه‌های داغ معمولاً در ناحیه زخم به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار می‌گیرند. در ضمن، در حین استفاده از کیسه های آب گرم و … مراقبت‌های ویژه نیز باید صورت گیرند تا مطمئن شوید که پوست شما بیش از حد گرم نمی‌شود و نمی‌سوزد. همچنین اینکه شب با یک پد الکتریکی گرم بخوابید، یک ایده خوب نیست.

تأثیر فیزیوتراپی در درمان خشکی گردن

فیزیوتراپیست (فیزیوتراپی) با بررسی طرز قرارگیری بدن شما شروع می‌کند تا ببیند آیا درد شما ناشی از تغییر در طرز قرارگیری بدن در حالت نشسته یا ایستاده است یا خیر. عدم تعادل در طرز قرارگیری ستون فقرات می‌تواند فشار وارد بر مفاصل، اعصاب و عضلات و دردناک شود. طرز قرارگیری که به مدت طولانی در مدرسه، هنگام انجام فعالیت‌ها و یا در حین کار استفاده می‌شود، می‌تواند تعادل قدرت عضلانی و انعطاف‌پذیری بدن را تغییر دهد. عضلاتی که به طور مداوم کشیده شده‌اند، ضعیفتر می‌شوند در حالی که عضلاتی که در موقعیت‌های کوتاه‌تر قرار می‌گیرند، می‌توانند بر روی عضلات ضعیف‌تر تاثیر بگذارند. این می‌تواند فشار بیشتری را در ناحیه گردن ایجاد کند و ممکن است منجر به ایجاد یک مشکل یا تشدید درد در ناحیه مورد نظر شود. بهبود طرز قرارگیری شما می‌تواند به طور قابل توجهی در کاهش درد و خشکی گردن تاثیرگذار باشد. درمانگران فیزیکی (فیزیوتراپیست‌ها) برای به حرکت درآوردن عضلات گردن، از روش‌های مختلف و دوره‌های آموزشی خاصی استفاده می‌کنند. برخی از روش‌ها و توصیه‌های معمول در فیزیوتراپی و درمان خشکی گردن عبارتند از:

التراسوند

 

یک دستگاه التراسوند، امواج صوتی با فرکانس بالا را تولید می‌کند که به سمت ناحیه دردناک و خشک گردن هدایت می‌شوند. این امواج با عبور از بافت‌های بدن، مولکول‌ها را می‌لرزانند. این کار باعث ایجاد اصطکاک و گرما می‌شود زیرا صدا از طریق بافت عبور می‌کند. بقیه صدا در بافت‌های عمیق‌تر بدن به گرما تغییر می‌کند. این اثر حرارتی کمک می‌کند تا ناحیه زخمی برافروخته شود و یک منبع جدید از خون حاوی مواد مغذی و غنی از اکسیژن به ناحیه زخمی برسد. درمان‌های التراسوند یک روش برای درمانگر شما برای رسیدن به بافت‌هایی است که بیش از دو اینچ زیر سطح پوست هستند.

تحریک الکتریکی

 

 

این درمان با ارسال جریان الکتریسیته به آرامی از طریق پوست، اعصاب را تحریک می‌کند. بعضی از مراجعین می‌گویند که در این حالت، احساس ماساژ (ماساژ) بر روی پوستشان دارند. تحریک الکتریکی می‌تواند با ارسال تغییرات ناگهانی ولتاژ که به جای درد احساس می‌شوند، خشکی و درد گردن را تسکین دهد.

حرکت دادن / ماساژ بافت نرم

 

اشکال مختلف ماساژ (ماساژ) و روش‌های ایجاد تحرک در عضلات و بافت‌ها برای درمان گردن، به فیزیوتراپیست‌ها یاد داده می‌شود. ثابت شده است که ماساژ با کمک به استراحت عضلات، با رساندن منبع خونی غنی از اکسیژن و مواد مغذی و یا پاک سازی ناحیه دردناک از مواد شیمیایی تحریک کننده که از التهاب ناشی می‌شوند، به کاهش درد و اسپاسم کمک شایانی می‌نماید. درمان‌های بافت نرم می‌توانند به آرامش عضلات خشک و سفت کمک کنند، و آنها را به طول طبیعی خود بازگردانند. این کار کمک خواهد کرد که شما شروع به حرکت با درد کمتر و سهولت بیشتر نمائید.

مانیپولاسیون مفصل

 

فشارها و حرکات مرحله‌ایوجود دارند که توسط فیزیوتراپیست‌های ماهر انجام می‌شوند. فشارهای مرحله‌ای ملایم (درمان دستی) به روانکاری سطوح مفصل کمک می‌کند، خشکی و سفتی را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند با درد کمتری حرکت کنید. دردی که تشخیص داده نشود، می‌تواند به سرعت به یک “چرخه ناراحت کننده درد و حفاظت از عضلات” تبدیل شود. به عبارت دیگر، درد می‌تواند باعث شود عضلات شما دچار اسپاسم شوند، که در آن عضلات تلاش می‌کنند از مفاصل دردناک و آسیب دیده محافظت کنند و شما را از انجام هر گونه حرکت در گردن باز می‌دارند. هنگامی که حرکت متوقف می‌شود، مغز شما یک جریان بی وقفه از احساس درد را دریافت می‌کند. آخ!! این مسئله حتی منجر به یک چرخه اسپاسم عضلانی و درد بیشتر می‌شود، زیرا عضلات شما سعی می‌کنند از شما در برابر حرکت دردناک “محافظت کنند”. درمانگر با استفاده از فشارها و یا حرکت‌های ملایم، شروع به متوقف کردن جریان اطلاعاتی درد خواهد کرد، که باعث می‌شود عضلاتتان آرام شوند. هنگامی که عضلات شروع به آرامش می‌کنند، حس‌های دیگری به غیر از درد تجربه خواهید کرد. وقتی دردتان کاهش می‌یابد، می‌تواند از حرکت‌های شدیدتری برای افزایش طول بافت در اطراف مفصل استفاده شود تا به بهبود حرکت بهتر گردن کمک کند.

  روش درمان کایروپراکتیک

کشش

 

مفاصل و عضلات گردنی خشک و دردناک اغلب هنگامی که از یک حرکت “کششی” استفاده می‌شود، احساس بهتری می‌کنند. درمانگر شما ابتدا آزمایش خواهد کرد تا ببیند آیا این نوع درمان می‌تواند در تسکین درد برایتان مفید باشد یا خیر. کشش را می‌توان با روش‌های مختلفی انجام داد. دستگاه‌های کششی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند با یک هالتر یا کوسن که پشت گردنتان قرار دارد، به راحتی استراحت نمائید. این دستگاه طوری تنظیم شده است که در یک مدت زمان خاصی این هالتر یا کوسن را کشیده و فشار دهد. کشش دستی یک روش دیگر برای درمانگر است که یک کشش درجه‌ای را روی گردن شما اعمال کند. همچنین دستگاه‌های کششی وجود دارند که شما می‌توانید در خانه خود از آنها استفاده نمائید. مقدار کشش استفاده شده بستگی به بیماری شما دارد. اعمال فشار ملایم به صورت روشن/خاموش ممکن است در اوایل برای کمک به کنترل درد و یا اگر درد ناشی از آرتریت است، بهتر باشد. در صورتی که مفصل تا حد زیادی دچار درد یا خشکی است، کشش قوی تر می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

ورزش

تعدادی تمرین طراحی شده‌اند که به کاهش خشکی و درد گردن کمک می‌کنند. پس از انجام مراحل درمان فیزیوتراپی، درمانگر شما مطمئن شده است که چه نوع ورزشی می‌تواند به کنترل درد کمک کند. او تمریناتی را برای شما تدوین کرده است تا در صورتی که دوباره درد شدیدی تجربه کنید، از آنها استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که این تمرینات را به دقت و به نحوی که پزشک شما توصیه کرده است، انجام دهید. انجام بیش از حد این تمرینات ممکن است باعث شدیدتر شدن درد گردن شما شود. در زیر تمرینات خانگی را برای کاهش درد ناشی از اسپاسم گردن آورده‌ام.

کشش گردن

 

شما باید این تمرین را به صورت نشسته یا ایستاده، تا زمانی که وضعیت خوب و راحتی داشته باشید، انجام دهید. برای حرکت از دست خود استفاده کنید و سر خود را از چپ به راست به آرامی بچرخانید. با استفاده از دستان خود، چانه خود را به سمت چپ و سمت راست سینه خود فشار دهید. به حالت استراحت برگردید و این حرکت را دو یا سه بار تکرار کنید.

کشش ماهیچه‌های نردبانی یا عضله‌های اسکالن

 

در یک موقعیت راحت بنشینید یا بایستید و دستان خود را در پشت کمر خود قرار دهید. شانه خود را به طرف بالا بکشید در حالی که گردن خود را در جهت مخالف می‌کشید. این کار را با شانه دیگر نیز تکرار کنید. در هر بار تمرین، شانه خود را حدود 20 تا 30 ثانیه بالا نگهدارید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ