زمانیکه سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله کند باعث ایجاد روماتیسم مفصلی می شود، این بیماری می تواند باعث بروز دردهای خاص و بدشکلی مفاصل ناشی از، از بین رفتن اتصالات مفصل شود. زمانیکه بیماری روماتیسم مفصلی درمان نشود باعث ایجاد آسیب دیدگی های دائمی به مفاصل می شود، این بیماری می تواند باعث التهابات در قست های دیگر بدن مانند چشم و ریه شود، او همچنین اضافه کرد بیماری روماتیسم مفصلی می تواند خطر ابتلا به اختلالات قلبی و عروقی را افزایش دهد. براساس گفته های موسسه بیماری آرتروز اختلال آرتریت روماتوئید باعث آسیب دیدگی مفصل در دو ساله اول بروز این اختلال می شود. بیماری روماتیسم مفصلی روی مفاصل هر دو قسمت بدن به یک میزان ایجاد میشود و از مفاصل کوچکی مانند مفصل مچ دست، دست، مچ پا و پا شروع می شود و به تدریج شدیدترمی شود. بر اساس گفته های موسسه بیماری آرتروز در حالیکه این آرتریت روماتوئید یک بیماری مرگ بار محسوب نمی شود، اما افرادی که دچار بیماری روماتیسم هستند دو برابر بیشتر از کسانی که در همان سن هستند اما دچار این بیماری نیستند، در معرض خطر بروز مرگ قرار دارند. در ادامه به علت, علائم و درمان روماتیسم مفصلی پرداخته شده است.

علت

پزشکان جنبه های مختلف بیماری روماتیسم مفصلی را شناسایی کرده اند اما علت رماتیسم زانو به طور قطعی هنوز مشخص نشده است. بیماری آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که جنبه ژنتیکی دارد و دلیل قطعی آن ناشناخته است. بر اساس تحقیقات اخیر جنبه های ژنتیکی این بیماری به این معنی است که فاکتورهای محیطی مانند عفونت های ویروسی و باکتری ها در فردی که از عوامل ارثی برخوردار است تاثیرمی گذارد و باعث ایجاد بیماری روماتیسم مفصلی می شود. موارد دیگری که به عنوان عوامل تاثیر گذار و علت روماتیسم پا و زانو تلقی می شوند، شامل جنس و سن افراد است. بر اساس یافته های محققین بیماری روماتیسم مفصلی ۲ تا ۳ برابر در خانم ها بیشتر از آقایان اتفاق می افتد. بر اساس مطالعات سازمان بین المللی جهانی سلامت بیماری روماتیسم اغلب در سنین میانسالی شروع می شود و در سنین بالاتر رایجتر است اما این بیماری می تواند در نوجوانان و جوانان و در بارداری هم رخ دهد. موارد خطرناک دیگری که می تواند باعث ایجاد روماتیسم مفصلی شود مصرف دخانیات است بر اساس مطالعات اخیر مصرف شدید و طولانی مدت سیگار یکی از موارد خطرناکی است که در بروز بیماری آرتریت روماتوئید نقش اساسی دارد.

هیچ عامل شناخته شده‌ای برای علت روماتیسم زانو وجود ندارد. اما متخصصین در این زمینه، برخی از عوامل خطر را در ابتلا به روماتیسم زانو دخیل می‌دانند:

زنان در حدود سه برابر بیشتر از مردان به روماتیسم مبتلا می‌شوند.
این بیماری بیشتر در بین افراد بالای ۶۰ سال رایج است. البته این بیماری در بسیاری از موارد در دوران میانسالی و یا جوانی نیز بروز می‌کند.
کشیدن سیگار خطر ابتلا به روماتیسم را به شدت افزایش می‌دهد. شواهد بسیاری وجود دارند که نشان می‌دهند، سابقه‌ی اعتیاد به سیگار خطر ابتلا به روماتیسم را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.
تحقیقات انجام شده همچنین نشان داده‌اند که مصرف داروهای هورمون‌تراپی، داروهای ضدبارداری، داروهای مربوط به اختلالات شیردهی و قاعدگی و داروهای مربوط به درمان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، تاثیراتی بر خطر ابتلا به روماتیسم دارند. عوامل محیطی و عوامل ژنتیکی نیز می‌توانند در ابتلا به روماتیسم  و نیاز به درمان روماتیسم مفصلی زانو موثر باشند.

  درمان درد آرنج تنیس البو

علائم

علائم آرتریت روماتوئید همانند بیماری های دیگر در ابتدا نامشخص است، علائم روماتیسم مفصلی در افراد مختلف متفاوت است و دچار افت و خیز است بر اساس مطالعات انجام شده علائم روماتیسم مفصلی شامل موارد زیر است:

۱-  درد شدید، حاد ومزمن مفصل

۲-  ایجاد حرارت در مفصل

۳-  ورم مفصل

۴-  ایجاد غده های متورم

۵-  خستگی و ضعف

۶-  قرمز شدن و پف کردن دست

۷-  سخت شدن مفصل در هنگام صبح

۸-  تب

۹-  کم اشتهایی و کم شدن وزن

۱۰- ایجاد برآمدگی های سخت و محکم در زیر پوست ناحیه بازو

تشخیص

PRinc_rm_x-ray_of_rheumatoid_arthritis

برای تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید انجام یک تست کافی نیست بلکه پزشک برای تشخیص به چند نوع تست نیاز دارد معایناتی که پزشک انجام میدهد شامل ارزیابی ساختار مفصل و میزان التهابات در مفصل است. بر اساس مطالعات انجام شده تست تشخیص آرتریت روماتوئید به صورت زیر است:

۱-  آزمایش خون: برای ارزیابی میزان رسوبات خون که به آنESR گفته می شود. این تست خون میزان سرعت گلبولهای قرمز خون را ارزیابی می کند، هر چقدر سرعت آن بیشتر باشد، التهابات بیشتر است.

۲-  فاکتور ورماتوئید (RF): درحدود ۷۰تا ۸۰ درصد افرادی که دچار فاکتور روماتوئید در خون خود هستند دچار بیماری آرتریت روماتوئید هستند.

۳-  تصویربرداری توسط اشعه ایکس: در بعضی از مواقع این نوع تست تصاویری از فرسودگی و از بین رفتن یکی از استخوان های اطراف مفصل یا تورم بافت های نرم را نشان می دهد این تست ها همچنین ممکن است درآینده هم برای مقایسه شرایط اولیه بیمار با شرایط کنونی بیمار و تشدید بیماری انجام شود.

درمان

به دلیل اینکه بیماری روماتیسم مفصلی هچ گونه درمان خاصی ندارد درمان های آن در طول زندگی برای کاهش علائم ،جلوگیری وکاهش آسیب دیدگی مفصل انجام می شود، بیماران باید بدانند که بیماری آرتریت روماتوئید بیماری است که می تواند همزمان روی چندین قسمت بدن تاثیر بگذارد این قست ها مانند ریه، مغز استخوان، چشم و سیستم قلبی وعروقی است.

دارو

داروهای بدون نسخه و داروهای همراه با تجویز پزشک زیادی وجود دارد که می تواند باعث درمان روماتیسم ستون فقرات شود و تعدادی از آنها دارای عوارض جانبی است که باید هنگام مصرف آن دقت شود. معمولا بیماران این داروها را به صورت ترکیبی مصرف می کنند، بر اساس مطالعات انجام داروهایی که برای درمان رماتیسم ستون فقرات مصرف می شوند شامل موارد زیر است:

۱-  داروهای ضدالتهاب بدون استروئید: مانند ایبوپروفن و ناپروکسین میتواند باعث کاهش درد و التهابات ناشی از آرتریت روماتوئید شود. داروهای ضدالتهاب قوی تری هم وجو د دارد که باید با تجویز پزشک مصرف شود.

۲-  استروئید: داروی کورتیکواستروئید که باید با تجویز پزشک مصرف شود شامل پردنیزولون و متیل پردنیزولون باعث کنترل التهابات می شود و با تقویت سیستم ایمنی بدن آسیب دیدگی مفاصل را در بیماری آرتریت روماتوئید کاهش میدهد.

  خواب رفتن،گزگز،سوزش و بی حسی پا: علت و درمان

۳-  داروهای ضدروماتیسم: داروهای ضد روماتیسم مفصلی که باعث حفظ مفاصل و بافت ها از آسیب دیدگی دائمی در بیماری آرتریت روماتوئید می شود شامل متوتریکسیت، لفلونومید، هیدروکسی کلروکویین و داروهای دیگر است.

۴-  داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن: این داروها باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و شامل آزاتیوپرین، سیکلوسپورین، سیکلوفسفامید،سیتوکسان است.

۵-  داروهای بیولوژیکی: این داروها باعث جلوگیری از التهاباتی که ناشی از رسوب پروتئین است میشود و در سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است که به آن سایتوکاین ها گفته می شود. این داروها شامل اتانرسپت،اینفلیکسی مب و… است.

ورزش و حرکات اصلاحی

تغییر در سبک زندگی می تواند به درمان روماتیسم مفصلی کمک کند. حفظ تعادل بین استراحت (که باعث کاهش التهابات می شود) و تمرینات (که باعث کاهش سختی و ضعف مفصل می شود) بسیارمهم است مطالعات نشان میدهد که انجام تمرینات فیزیوتراپی ۳ ساعت در روز در طول ۶ هفته می تواند به افرادی که دچار آرتریت روماتوئید هستند کمک کند. هدف انجام این تمرینات شامل موارد زیر است:

۱-  حفظ تحرک مفصل

۲-  افزایش استقامت، طاقت و تحرک مفصل

۳-  بهبود سلامتی عمومی بدن

۴-  تحریک برای بهبودی بیمار

به صورت کلی پزشک برای انجام تمرینات نکات زیر را به بیماران توصیه می کند.

۱-  تمرینات را همراه با تمرینات کششی و آسان آغاز کنید و فشار روی مفاصل بدون انجام هیچ گونه حرکتی انجام شود

۲-  سپس تمرینات استقامتی خفیف را شروع کنید.

۳-  مرحله بعدی انجام تمرینات ایروبیکی سبک است که این تمرینات شامل پیاده روی، رقصیدن و شنا در آب گرم است از انجام تمرینات سنگین مانند دویدن، پایین آمدن ازتپه یا ارتفاع و پریدن جلوگیری کنید.

احساسی که هنگام انجام تمرینات روماتیسم مفصلی ایجاد می شود بسیار مهم است و می تواند شما را راهنمایی کند:

۱-  درصورتیکه با انجام تمرینات دردهای شدیدی در مفصل ایجاد شد انجام تمرینات را متوقف کنید.

۲-  در صورتیکه دردهای خفیف بیشتر از ۲ساعت بعد از انجام تمرینات در بدن پایدار بود تمرینات سبک تری را انجام دهید

۳-  استفاده از مفاصل بزرگتر برای انجام کارها به جای استفاده از مفاصل کوچک مثلا حل دادن در بوسیله مفصل لگن و فشار دکمه در با کف دست.

رژیم غذایی

اکثر بیمارانی که دچار روماتیسم مفصلی هستند، سعی می کنند با نخوردن و حذف غذاهایی که باعث تشدید علائم آرتریت روماتوئید میشود به درمان روماتیسم کمک کنند، اما تحقیقات علمی کمتر این روش را تایید میکند و از طرف دیگر تعدادی ازبیماران معتقدند که این روش، روش موثری در کاهش علائم آرتریت روماتوئید بوده است. درسالهای اخیر مطالعات روی تعدادی از مواد غذایی نشان داده است که امگا ۳ موجود در روغن ماهی دارای خواص ضد التهابی است که برای کاش درد ناشی ازبیماری آرتریت روماتوئید موثر است بهترین منبعی که میتواند سرشار از روغن ماهی باشد مصرف ماهی هایی مانند سالمون، ماکرل وهرینگ است. مصرف مکمل های حاوی روغن ماهی یکی دیگر از مواردی است که حاوی امگا ۳ است و مصرف آن همراه با داروهای دیگر در بدن واکنش نشان میدهد پس هنگام مصرف مکمل های روغن ماهی باید با پزشک مشورت کنید.

  ازن تراپی چیست؟

مدیریت درد و استرس

بیماران میتوانند راه حل هایی را برای مقابله با فشار و استرس و کاهش درد ناشی از آرتریت روماتوئید را یاد بگیرند. روش های مقابله با استرس با انجام تمرینات تنفسی، هیپنوتیز و مرور خاطرات تلخ گذشته انجام می شود. اگر چه هیچ گونه شواهدی برای درمان قطعی بوسیله این روش وجود ندارد. تعدادی از افراد هم از کاهش درد روماتیسم مفصلی بوسیله انجام روش هایی مانند طب سوزنی، ماساژ و حمام آب گرم حکایت می کنند.

ابزار و تجهیزات کمکی

انواع مختلفی از ابزارها وجود دارد که می تواند انجام کارهای خانه را برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید آسان تر کند، ابزارهای آشپزخانه مانند در باز کن، می تواند به فرد کمک زیادی بکند. ابزارهای کمکی برای دستگیره در و پیچاندن کلید برای افرادی که هنگام پیچاندن مچ دست با مشکل مواجه می شوند، بسیار موثر است. همچنین حمام باید مجهز به نیمکت، دستگیره و توالت های فرنگی باشد درمان هایی که براساس شغل افراد انجام میشود میتواند در انتخاب نوع مناسبی از این تجیزات و ابزار به شما کمک کند.

براساس یافته های اخیر خود مراقبتی میتواند به بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید برای مدیریت علائم ناشی از بیماری کمک کند. انجام تمرینات سبکی مانند پیاده روی، شنا یا تمرینات ایروبیک در آب می تواند باعث استقامت ماهیچه های اطراف مفصل شود. گرم کردن مفصل می تواند باعث کاهش درد و آرامش ماهیچه ها در بیماری روماتیسم مفصلی شود و به کاربردن یخ روی مفصل هم باعث کاهش درد میشود. روش های آرام دهنده و کاهش استرس مانند تنفس عمیق، هیپنوتیز و تصویز ذهنی هم میتواند به کنترل درد روماتیسم مفصلی کمک کند.

جراحی

یکی دیگر از درمان ها جراحی است زمانیکه مصرف داروها نتواند باعث جلوگیری وکاهش آسیب دیدگی مفصل در روماتیسم مفصلی شود، جراحی یکی دیگر از مواردی است که برای درمان استفاده می شود. بر اساس گفته های سازمان جهانی بهداشت جراحی هایی که برای درمان آرتریت روماتوئید انجام می شود، شامل ترمیم تاندون ها، جایگزین مفصل به صورت جزئی که یک مفصل ساختگی و مصنوعی جایگزین مفصل آسیب دیده میشود جراحی سینووکتومی که در این جراحی بافت های ملتهب سینوویال برداشته میشود و پیوند مفصل انجام می شود. این جراحی باعث استحکام مفصل، افزایش تحرک کاهش درد روماتیسم مفصلی می شود.

بیماری روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید می تواند در هر سنی از جمله نوجوانی، جوانی و کودکی بوجود آید. این بیماری یک بیماری خود ایمنی است که در آن بیمار باید کاملا به تجویز های پزشک برای کاهش علائم از جمله درد شدید، خفیف، حاد و مزمن کمک نماید. در صورت بارداری با این بیماری باید سریعا به پزشک مراجعه شود. درمان روماتیسم مفصلی با جراحی فقط برای تعداد کمی از بیماران تجویز می شود.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ