شکستگی اسکافوئید مچ دست: درمان با مگنت تراپی بسته به محل ضربه

اسکافوئید

شکستگی اسکافوئید (زورقی) شکستگی در یکی از استخوان‌های کوچک مچ دست می‌باشد. این نوع شکستگی اغلب پس از افتادن روی یک دست بیش از حد کش آمده اتفاق می‌افتد. علائم شکستگی اسکافوئید معمولا شامل درد و حساسیت درست در ناحیه ته انگشت شست است. هنگامی که سعی می‌کنید چیزی را نشگون بگیرید یا محکم نگه دارید، این علائم ممکن است بدتر شوند. درمان شکستگی اسکافوئید، بسته به شدت شکستگی و محل استخوان، می‌تواند از گچ گرفتن تا عمل جراحی متفاوت باشد. از آن جایی که بخش‌هایی از چربی اسکافوئید دارای تامین خون کمی هستند و شکستگی می‌تواند جریان خون به استخوان را بیشتر مختل کند عوارض همراه با فرآیند بهبودی شایع هستند.

استخوان  اسکافوئید رایج‌ترین استخوان مچ دست است که دچار شکستگی (ترک خوردگی) می‌شود. این مسئله به دلیل اندازه و موقعیت آن در دو ردیف استخوان‌های مچ دست می‌باشد. درمان به محل، نوع شکستگی و محل شکستگی استخوان بستگی دارد. شکستگی‌های نزدیک به انگشت شست (قطب دور) به خوبی با گچ گرفتن بهبود می‌یابند. شکستگی‌های نواحی دارای ذخیره خون پایین و شکستگی‌های همراه با جابجایی به طور معمول نیاز به عمل جراحی دارند. ممکن است چند ماه طول بکشد تا شکستگی اسکافوئید بهبود یابد. هنگامی که گچ شما برداشته می‌شود، شما در توانبخشی دست شرکت خواهید کرد. باید از چنگ زدن و بلند کردن اجسام سنگین و همچنین ورزش‌های تماسی اجتناب کنید، تا زمانی که پزشک شما امکان انجام این کار را تشخیص دهد.

دکتر مویدنیا متخصص طب فیزیکی و فوق تخصص درد، با بهره گیری از دانش و متد روز دنیا آماده ارائه کمک به شما در زمینه شکستگی اسکافوئید مچ دست می‌باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره‌های  03136282769 - 03136293575  تماس حاصل فرمایید.

انواع شکستگی مچ دست و شکستگی استخوان اسکافوئید


انواع شکستگی

مچ دست توسط دو استخوان ساعد زند زبرین و زند زیرین و هشت استخوان کوچک کارپال شکل می‌گیرد. استخوان‌های مچ دست در دو ردیف در انتهای دست قرار می‌گیرند. در هر ردیف چهار استخوان وجود دارد. استخوان اسکافوئید یکی از استخوان‌های مچ دست در سمت انگشت شست مچ دست، درست بالای زند زبرین، می‌باشد. این استخوان هم برای حرکت و هم ثبات در مفصل مچ دست مهم است.

اسکافوئیدیکی ازاستخوان‌های کوچک مچ دست است که احتمال شکستگی آن بیش‌تر وجود دارد. این استخوان در قسمتی از مچ دست که به سمت انگشت شست استقرار دارد،ناحیه‌ای که مچ دست از آنجا خم می‌شود. اسکافوئید در قاعده گودافتادگی‌ایی قرار دارد که انگشت شست و تاندون‌ها بوجود می‌آورند. وجود درد و حساسیت به لمس در این ناحیه می‌تواند نشانه آسیب دیدگی اسکافوئید باشد.

شکستگی اسکافوئید معمولا توسط محل آن در استخوان توصیف می شود. به طور معمول، اسکافوئید در قسمت میانی آن، که مچ نامیده می‌شود، می‌شکند. شکستگی‌ها می‌توانند در هر دو انتهای پروگزیمال (نزدیک برد) و دیستال (دور برد) استخوان رخ دهند.

شکستگی‌های اسکافوئید با توجه به شدت جابجایی و یا اینکه تکه‌های استخوان تا چه حد از موقعیت نرمال خود دور شده‌اند طبقه بندی می‌شوند:

 • شکستگی بدون جا به جایی: در این نوع شکستگی، قطعات استخوانی به درستی قرار گرفته‌اند.
 • شکستگی همراه با جابجایی: در این نوع شکستگی، قطعات استخوانی از موقعیت طبیعی خود خارج شده‌اند. ممکن است شکافی بین تکه‌های استخوان وجود داشته باشد یا قطعات ممکن است روی یکدیگر قرار داشته باشند.

چه دلایلی ممکن است باعث شود اسکافوئید دست دچار شکستگی شود؟


دلایل

شکستگی اسکافوئید یا شکستگی مچ دست معمولا بر اثر زمین خوردن روی دست و وارد آمدن وزن بدن به کف دست بوجود می‌آید. ممکن است انتهای یکی از استخوان‌های ساعد (رادیوس) هم در این نوع زمین خوردن بشکند که البته چنین چیزی بستگی به وضعیت دست در هنگام برخورد به زمین دارد. شکستگی اسکافوئید در افراد همه سنین از جمله کودکان اتفاق می‌افتد. این آسیب دیدگی اغلب در طول فعالیت‌های ورزشی یا تصادفات وسایل نقلیه موتوری اتفاق می‌افتد. احتمال تجربه این آسیب دیدگی در مردان بین سنین 20 تا 30 سال بیشتر است.

هیچ گونه عامل خطرساز یا بیماری خاصی وجود ندارد که احتمال شکستگی اسکافوئید را افزایش دهد اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از مچ بند‌ها در طول فعالیت‌های ورزشی مانند اسکیت و اسنوبورد می‌تواند احتمال شکستگی استخوان‌های اطراف مچ دست را کاهش دهد.

شکستگی اسکافوئید مچ دست چه علائمی دارد؟


علایم

شکستگی اسکافوئید معمولا باعث ایجاد درد و تورم در قاعده انگشت شست می‌شود. ممکن است این درد در هنگام حرکت دادن شست یا مچ دست یا هنگامی که فرد سعی در گرفتن چیزی دارد شدید شود. به علاوه ممکن است مشخص نباشد که استخوان اسکافوئید شکسته است مگر اینکه مچ دست تغییر شکل داده باشد. حتی در برخی موارد، درد شدید نیست و ممکن است شکستگی اسکافوئید با پیچ خوردن مچ دست اشتباه شود. هر گونه مچ دردی که ظرف یک روز بعد از آسیب دیدگی برطرف نشود می‌تواند نشانه شکستگی مچ دست باشد. از آنجایی که پیچ خوردن ساده مچ بسیار نادر است در صورت ادامه درد مراجعه به پزشک حائز اهمیت می‌باشد.

شکستگی اسکافوئید مچ دست چگونه تشخیص داده می‌شود؟


چگونه

معاینه فیزیکی

در طول معاینه، پزشک تان با شما درباره سلامت عمومی صحبت خواهد کرد و از شما می‌خواهد علائم خود را شرح دهید. او می‌خواهد بداند صدمه شما چگونه رخ داده است. پزشک شما مچ دست تان را بررسی خواهد کرد. در بیشتر شکستگی‌ها، حساسیت به طور مستقیم بر روی اسکافوئید در انفیه دان تشریحی وجود خواهد داشت. پزشک شما همچنین به دنبال موارد زیر خواهد بود:

 • ورم
 • کبودی
 • از دست دادن دامنه حرکتی
 •  اشعه ایکس تصاویری از ساختارهای متراکم مانند استخوان را فراهم می‌کند. پزشک شما اشعه ایکس را برای تعیین اینکه آیا شکستگی اسکافوئید دارید و اینکه استخوان‌های شکسته جا به جا شده‌اند یا خیر، سفارش می‌دهد. اشعه ایکس همچنین به پزشک شما کمک خواهد کرد که تعیین کند آیا شما شکستگی‌های دیگری داشته‌اید.

آزمایشات

در برخی موارد، شکستگی اسکافویید بلافاصله بر روی اشعه ایکس نمایش داده نمی‌شود. اگر پزشک شما مشکوک به شکستگی باشد اما روی اشعه ایکس قابل مشاهده نباشد، ممکن است به شما توصیه کند که از یک اسپلینت مچ دست استفاده کنید و یا به مدت 2 تا 3 هفته آن را گچ بگیرید و سپس برای پیگیری اشعه ایکس دوباره مراجعه نمایید. اغلب، شکستگی‌های اسکافوئید تنها بعد از یک دوره زمانی در اشعه ایکس قابل مشاهده خواهند بود. در طول این دوره انتظار، باید از اسپلینت یا گچ استفاده کنید و از فعالیت‌هایی که ممکن است موجب آسیب بیشتر شود اجتناب نمایید.

 • اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). پزشک شما ممکن است MRI را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخوان‌ها و بافت‌های نرم مچ دست شما سفارش دهد. ام آر آیگاهی اوقات می‌تواند شکستگی اسکافویید را قبل از اینکه با اشعه ایکس تشخیص داده شود، نشان دهد.
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT). سی تی اسکن می‌تواند در آشکار شدن شکستگی اسکافوئید مفید باشد و همچنین نشان می‌دهد که آیا استخوان‌ها جابجا شده‌اند یا خیر. پزشک شما از اطلاعاتسی تیاسکن برای کمک به تعیین برنامه درمان شما استفاده خواهد کرد.

گزینه‌های درمانی شکستگی استخوان اسکافوئید مچ دست


گزینه ها

درمانی که پزشک شما توصیه می‌کند بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله:

 • محل شکستگی در استخوان
 • اینکه آیا قطعات استخوانی جا به جا شده‌اند؟
 • آسیب شما چه مدت قبل ایجاد شده است

در ابتدا درمان شکستگی استخوان اسکافوئید، استفاده از یخ یا درمان سرمانی است، مچ دست را با باند یا پارچه‌ای ببندید و به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. پزشک، برای تأیید تشخیص شکستگی استخوان اسکافوئید، از مچ دست اشعه ایکس می‌گیرد. با این حال، آسیب ممکن است همیشه در اشعه ایکس مشخص نباشد. اگر پزشک مشکوک به شکستگی باشد، اما اشعه ایکس طبیعی باشد، بنابراین نمی‌توان آن را رد کرد. در این حالت، ام آر آییا سی تی اسکن استخوان، شکستگی را نشان خواهد داد.

مچ دست به مدت 8 هفته در گچ بی حرکت نگه داشته می‌شود که گچ از زیر آرنج تا روی مچ دست و انگشت شست کشیده می‌شود. گچ شکستگی اسکافوئید در این اندازه لازم است تا مچ دست به طور کامل بی حرکت شود و استخوان بتواند بهبود یابد. بعد از 8 هفته، شکستگی اسکافویید مجددا بررسی می‌شود و تمرینات توانبخشی می‌تواند همراه با بازگشت تدریجی به ورزش شروع شود. لازم است مچ دست بعد از چند هفته در گچ بودن، به طور کامل تقویت شود، زیرا عضلات در این مدت ضعیف می‌شوند.

درمان غیر جراحی شکستگی اسکافوئید مچ دست

درمان

درمان شکستگی اسکافوئید بستگی به محل شکستگی استخوان دارد:

اگر شکستگی نزدیک به انگشت شست بود

شکستگی‌های استخوان اسکافوئید که محل آن‌ها به انگشت شست نزدیک‌تر است معمولا در صورت محافظت مناسب ظرف چند هفته بهبود می‌یابند. این قسمت از استخوان اسکافوئید ذخیره خون خوبی دارد که برای بهبودی ضروری است. پزشک دست و پنجه دست فرد را گچ می‌گیرد.این گچ معمولا زیر آرنج خواهد بود و ممکن است انگشت شست را دربربگیرد یا نگیرد.

مقدار زمانی که طول می‌کشد تا شکستگی بهبود یابد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پزشک با انجام متناوب آزمایش‌های اشعه ایکس یا دیگر آزمایش‌های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) بر روند بهبودی نظارت خواهد کرد. از این آزمایش‌های تصویربرداری برای تایید بهبود استخوان استفاده می‌شود.

اگر شکستگی نزدیک به ساعد بود

اگر وسط استخوان اسکافوئید (میان استخوان) یا قسمتی از آن که به ساعد نزدیک‌تر است (قطب پروگزیمال) بشکند، بهبودی آن دشوارتر است زیرا این نواحی اسکافوئید ذخیره خون خیلی خوبی ندارند. در صورتی که پزشک این نوع شکستگی را با گچ گرفتن درمان کند، احتمالا گچ انگشت شست را هم در برمی‌گیرد و تا بالای آرنج هم می‌رسد.

تحریک استخوانی با استفاده از اولتراسونیک و مگنت تراپی نیز از گزینه‌های درمانی است:

در برخی موارد، پزشک ممکن است استفاده از یک محرک استخوانی برای کمک به بهبود شکستگی را توصیه کند. این دستگاه کوچک، امواج الکترومغناطیسی اولتراسوند با شدت کم یا پالسی را ارائه می‌دهد که موجب تحریک بهبودی می‌شود.

در مورد گزینه‌های درمانی خود سوالی دارید اینجا بپرسید.

درمان با فیزیوتراپی

درمان با فیزیوتراپی

معمولا فیزیوتراپی را هنگامی شروع می‌کنند که گچ را باز کرده باشند. در این مرحله درد باید کاهش یافته و میزان زیادی از فرآیند بهبودی مچ دست طی شده باشد. پزشک بی خطر بودن شروع فیزیوتراپی برای استخوان را ارزیابی خواهد کرد. اگر فیزیوتراپی خیلی زود شروع شود، آنگاه فرد می‌تواند در معرض خطر آسیب دیدن دوباره مچ دست قرار بگیرد.

·  مزایای فیزیوتراپی در بهبود شکستگی مچ دست: از تمرینات ورزشی مچ دست برای بازگرداندن قدرت، حرکت و عملکرد از دست رفته عضله بعد از آسیب دیدگی استفاده می‌شود. فیزیوتراپی نمی‌تواند باعث بهبودی شکستگی اولیه شود (باعث شود استخوان مانند روز اول شود) ولی تکرار فعالیت‌های مستلزم حمل بار می‌تواند در ساخت استخوان‌های قوی تر و متراکم تر موثر باشد. چنین چیزی عامل مهمی برای جلوگیری از آسیب دیدگی‌های آینده است. از آنجایی که شکستگی‌های مچ دست اغلب در افراد سالخورده اتفاق می افتند، ممکن است فیزیوتراپی تا بهبود تراکم استخوان ادامه داشته باشد. در این صورت، معمولا تمرینات ورزشی سبک مانند شنا کردن به افراد توصیه می‌شوند.

·   اتمام درمان فیزیوتراپی:فیزیوتراپی معمولا هنگامی به اتمام می‌رسد که فرد به بازیابی کامل حرکت و قدرت خود دست یافته باشد. بعد ازاین زمان فرد می‌تواند به تنهایی به جریان عادی تمرینات منظم خود ادامه دهد. ممکن است بهبودی کامل شکستگی مچ دست به مدت یک سال طول بکشد. با این وجود، مدت دقیق فیزیوتراپی به میزان آسیب دیدگی، نوع درمان صورت گرفته و واکنش بدن به درمان بستگی دارد. ممکن است دوره توانبخشی بر اثر خشکی مداوم مفصل، آسیب عصبی یا آسیب عروق خونی و استئوآرتریت به تاخیر بیفتد. این موارد هر کدام یا در نتیجه شکستگی که به مفصل گسترش یافته است به وجود آمده‌اند یا مشکلی که از قبل وجود داشته است. مابقی مشکلات مچ دست می‌توانند برای همیشه باقی بمانند.

جراحی شکستگی مچ دست

جراحی

اگر شکستگی شما در مچ دست یا قطب پروگزیمال باشد یا اگر قطعه‌ای از استخوان جا به جا شده باشد، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. هدف جراحی این است که استخوان‌ها در جای خود قرار گیرند و شکستگی تثبیت شود، به این ترتیب شانس بیشتری برای بهبودی فراهم می‌گردد.

ریداکشن: در طی این روش، پزشک شما یک بی حسی یا بیهوشی را اعمال می‌کند و استخوان را به موقعیت مناسب خود باز می‌گرداند. در برخی موارد، این کار با استفاده از یک برش محدود و ابزارهای هدایتی ویژه انجام می‌شود. در موارد دیگر، این عمل را از طریق برش باز و با دستکاری مستقیم شکستگی انجام می‌دهد. برای برخی از شکستگی‌ها، پزشک شما می‌تواند از یک دوربین کوچک به نام "آرتروسکوپ" برای کمک به ریداکشن استفاده کند.

تثبیت داخلی: در طی این روش، ایمپلنت‌های فلزی از جمله پیچ و یا سیم‌هایی برای نگهداشتن اسکافویید در محل استفاده می‌شود تا زمانی که استخوان به طور کامل بهبود یابد.

محل و اندازه برش جراحی به محل شکستگی اسکافوئید بستگی دارد. گاهی اوقات، پیچ یا سیم را می‌توان با یک برش کوچک در قطعات استخوانی قرار داد. در موارد دیگر، لازم است برش بزرگتری ایجاد شود تا اطمینان حاصل گردد که قطعات اسکافویید به درستی قرار گرفته‌اند. برش ممکن است رو یا پشت مچ دست شما ایجاد شود.

پیوند استخوان: در برخی موارد ممکن است گرافت استخوان با یا بدون تثبیت داخلی استفاده شود. پیوند استخوان، یک استخوان جدید است که در اطراف استخوان شکسته قرار می‌گیرد. این استخوان می‌تواند تولید استخوان و بهبودی را تحریک کند. پیوند ممکن است از استخوان ساعد شما در همان دست یا از لگن شما گرفته شود.

طول درمان و بهبود شکستگی اسکافوئید و مراقبت‌های لازم در این دوره


خواه شکستگی اسکافوئید به عمل جراحی نیاز داشته باشد یا نه، فرد دچار شکستگی تا هنگام بهبودی به گچ گرفتن یا بستن آتل نیاز خواهد داشت. ممکن است دوره بهبودی به مدت 6 ماه طول بکشد. در طول این دوره موارد ذیل را نباید انجام داد مگر اینکه انجام آن‌ها توسط پزشک تایید شده باشد.

• اجتناب از بلند کردن، حمل کردن، هل دادن، کشیدن یا پرتاب اجسام سنگین با دست آسیب دیده

• شرکت نکردن در ورزش‌های تهاجم

• بالا نرفتن از نردبان یا درخت

• اجتناب از فعالیت‌هایی که در حین آن‌ها خطر زمین خوردن روی دست وجود دارد (به عنوان مثال اسکیت، پرش یا ترامپولین)

برخی افراد بعد از شکستگی اسکافوئید دچار خشکی مچ دست می‌شوند. چنین چیزی هنگامی بیشتر شایع است که به مدت طولانی به گچ گرفتن دست نیاز است یا شکستگی مچ دست به جراحی وسیع‌تری نیاز دارد.

آنچه که خیلی مهم است عبارت است ازحفظ حرکت کامل انگشت در طول دوره بهبودی. پزشک یک برنامه تمرین تهیه خواهد کرد و برای کمک به بازیابی حرکت و قدرت مچ دست فیزیوتراپی دست را به بیمار توصیه خواهد نمود.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.