دیسکوپلاستی

دیسکوپلاستی مدرن‌ترین و بدون خونریزی ترین روش درمان دیسکوپاتی، چه در گردن و چه در ستون فقرات کمری است. این یک روش جراحی حداقل تهاجمی ‌می‌باشد.

این روش شامل تزریق یک ماده ژلاتینی خاص (متشکل از الکل اتیل، سلولز و ماده رادیوپک – دیسکوژل) از طریق پوست در داخل دیسک بین مهره‌ای است که دچار تحلیل قرار گرفته است. بیهوشی عمومی ‌لازم نیست چرا که مداخله اصلاً خونریزی ندارد. از بی حسی موضعی در نقاط ورودی سوزن‌های ظریف مخصوص استفاده می‌شود.

این ماده تحت نظارت فلوروسکوپی با دستگاه‌های مخصوص در دیسک تخریب شده تزریق می‌شود که اجازه می‌دهد تا جراح کنترل خود روی جراحی را در طول عمل حفظ کند.

استفاده از دیسکوژل: درمان بیرون‌زدگی دیسک بدون جراحی


فتق دیسک (بیرون‌زدگی دیسک) یکی از دلایل عمده کمردرد و ناراحتی در ناحیه گلوتئال و پاها است. همه گروه‌های سنی را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

این علائم در اثر بیرون‌زدگی دیسک‌های بین مهره‌ای است که به اعصاب نخاعی فشار وارد می‌کند. اگر علائم خود به خود یا تحت درمان محافظه کارانه (مثلاً فیزیوتراپی) برطرف نشوند، معمولاً برای از بین بردن افتادگی دیسک، یک روش جراحی مغز و اعصاب در کانال نخاعی لازم است. اگر بعد از جراحی بافت اسکار ایجاد شود، می‌تواند علائمی ‌شبیه افتادگی دیسک برداشته شده ایجاد کند: از این وضعیت به “سندرم کمر شکست خورده” یاد می‌شود.

با استفاده از روش کم تهاجمی دیسکوژل، می‌توان به درمان فتق دیسک پرداخت بدون نیاز به جراحی. در این روش، هسته دیسک بین مهره‌ای با استفاده از دیسکوژل ترمیم می‌شود تا فتق دیسک برطرف شود. درمان با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و دیسکوژل از طریق یک سوزن نازک به دیسک بین مهره‌ای وارد می‌شود، بدون نیاز به باز کردن کانال نخاع. میکروتراپی تحت راهنمایی دقیق تصویربرداری کامپیوتری انجام می‌شود. در این روش، تشکیل اسکار رخ نمی‌دهد و زمان اجرای آن معمولاً بین 20 تا 30 دقیقه است. بعد از این روش، بیمار قابل بازگشت به خانه است و نیازی به بستری در بیمارستان و فیزیوتراپی پس از عمل ندارد.

  درمان گرفتگی و خشکی عضلات کمر

میکروتراپی داخل دیسک با دیسکوژل تسکین سریع درد را به همراه دارد


کمردرد یکی از شایع‌ترین شکایات پزشکی در جهان غرب است. تا 80٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر مشکل اولیه طی چند روز خود به خود برطرف نشود، از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) برای آزمایش تشخیصی استفاده می‌شود.

اسکن MRI ویژه برای شناسایی قابل اعتماد منبع درد لازم است.

با این وجود، هر اسکن MRI برای نشان دادن دلیل شکایت بیمار مناسب نیست. دلیل این امر این است که درد ناشی از التهاب است که باید شناسایی شود. با این حال، این فرآیند تنها با استفاده از ماده حاجب MRI و روش‌های تصویربرداری خاص امکان پذیر است که می‌تواند التهاب را آشکار کند و آن را به طور قابل اعتماد از یافته‌های دیگر متمایز کند. در بعضی موارد و اسکن MRI اضافی در شرایط تحمل وزن (ام آر آی  شبیه سازی up-right) لازم است.

فتق دیسک (بیرون زدگی دیسک) به عنوان علت کمردرد و تحریک عصب

فتق دیسک معمول است. با این وجود، فقط در 5٪ موارد، افتادگی دیسک دلیل شکایات بیمار می‌باشد. از این موارد، فقط تعداد کمی ‌باید تحت عمل جراحی قرار گیرند (سندرم دم اسبی، فلج سریع پیشرونده). اکثریت را می‌توان محافظه کارانه (با فیزیوتراپی و غیره) یا با میکرو درمانی حداقل تهاجمی ‌درمان کرد.

درمان فتق دیسک (برآمدگی دیسک) با دیسکوژل

آخرین پیشرفت در این زمینه، میکروتراپی داخل دیسکی با دیسکوژل است. این روش درمانی، که توسط محققان فرانسوی ایجاد شده است، از الکل انعقادی مخلوط شده با ماده حاجب استفاده می‌کند، که از طریق یک لوله نازک مستقیم به دیسک بین مهره‌ای تزریق می‌شود، که به نوبه خود منجر به کاهش فشار روی اعصاب نخاعی تحت تأثیر در طی چند ساعت تا چند روز می‌شود.

  آیا مگنت تراپی در تسکین درد نواحی مختلف بدن موثر است؟

روش مداخله را می‌توان به صورت سرپایی با بی حسی موضعی و بدون درد انجام داد.

دیسکوژل چگونه عمل می‌کند؟


دیسکوژل

با استفاده از تزریق دارو در مرکز دیسک و با ایجاد اثر اسمزی، مواد مایع فتق به تدریج از محیط پیرامون به مرکز هسته جذب می‌شوند. این فرآیند منجر به بازسازی هسته دیسک جدید می‌شود و به طور موازی فتق و فشار مربوطه را کاهش می‌دهد. به علاوه، دیسکوژل قادر است شکاف‌های ناشی از جوش خوردن دیسک (حلقه الیافی) که به دلیل پوسیدگی آنها ایجاد می‌شوند را مهر و موم کند. این اقدام باعث کاهش خروج مواد التهابی به ریشه‌های عصبی می‌شود. به همین دلیل، در اصطلاح پزشکی، این روش به عنوان “نوکلئولیز” شناخته می‌شود، زیرا در واقع هسته پالپوس دیسک بین مهره‌ای را تخریب و بهبود می‌بخشد.

در چه مواردی می‌توان دیسکوژل استفاده کرد؟


تکنیک دیسکوپلاستی می‌تواند برای درمان فتق دیسک بین مهره‌ای نه تنها در گردن، بلکه در کمر نیز استفاده شود. یکی از مزایای مقایسه‌ای آن این است که امکان درمان همزمان نه تنها یک، بلکه دو، سه یا چند دیسک رنج‌آور را نیز فراهم می‌کند. یک مزیت دیگر این روش این است که می‌توان آن را با ماده بیهوشی و همجوشی کورتیزون برای مفاصل مهره‌ای ترکیب کرد، کاری که من معمولاً برای بیماران خود انجام می‌دهم. بنابراین بیمار در یک جلسه قادر به مقابله دائمی ‌با یک مشکل مزمن است که به شدت بر زندگی روزمره شخصی و حرفه‌ای او تأثیر می‌گذارد.

موفقیت در عمل با دیسکوژل چقدر است؟


هنگامی ‌که این روش در چارچوب تشخیص صحیح اعمال می‌شود، میزان موفقیت بیش از 75٪ است. مزیت فوق‌العاده مهم این روش این است که این یک روش جراحی حداقل تهاجمی ‌است که با بی حسی موضعی اعمال می‌شود و به بیمار اجازه می‌دهد در همان روز عمل به خانه برگردد.

  تنگی کانال نخاع کمر چیست؟علایم ودرمان بدون جراحی

مزایای این روش چیست؟


مزایای دیسکوپلاستی

مزایای دیسکوپلاستی از راه پوست با دیسکوژل برای درمان مشکلات مربوط به فتق دیسک بین مهره‌ای بسیار زیاد و واضح است. به طور مشخص عبارتند از:

  • این روش از راه پوست است و شامل جراحی نیست.
  • بیمار نیازی به بیهوشی ندارد.
  • هیچ برش جراحی، خونریزی، خطر التهاب یا بخیه‌ای که باید کشیده شود وجود ندارد.
  • قابلیت درمان بیش از یک دیسک وجود دارد.
  • لازم نیست بیمار در بیمارستان بستری شود و پس از اتمام تزریق می‌تواند بیمارستان را ترک کند.
  • طبق مطالعات اخیر، تا 90٪ بیماران تحت دیسکوپلاستی از انجام عمل جراحی سنگین‌تر و دردناک‌تر در آینده (مثلاً همجوشی ستون فقرات) اجتناب کردند.

مضرات این روش چیست؟


مشکل این روش، اگر بتوان آن‌ها را عیب دانست، شامل این واقعیت است که این روش فقط با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و در نتیجه، بیمار هر آنچه را که اتفاق می‌افتد را متوجه می‌شود.

چه زمانی بیماران از بیمارستان مرخص می‌شوند؟


این روش عملیاتی کمتر از 15 دقیقه طول می‌کشد و بیمار پس از 3-4 ساعت از مطب یا کلینیک خارج می‌شود. در هفته اول، باید از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کند و پس از آن، بدون درد به زندگی روزمره خود بازمی‌گردد. پزشک فقط در مدت یک ماه، دو ماه و شش ماه بعد از عمل، برای بررسی بیمار مراجعه می‌کند.

درصد افرادی که می‌توانند این روش را انجام دهند چقدر است؟


بر اساس مطالعات، 70-80٪ از افراد در یک دوره از زندگی خود به کمر درد (درد پایین کمر) مبتلا می‌شوند. اگر این درد به دلیل دیسک بین مهره‌ای باشد، با حداقل محدودیت (به عنوان مثال به جز در حالت دیسک شکسته) بیمار می‌تواند این روش را انجام دهد، به شرطی که علائم برای مدتی مداوم وجود داشته باشند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ