آیا مگنت تراپی در تسکین درد نواحی مختلف بدن موثر است؟

مگنت تراپی که مدت هاست در ژاپن محبوب است، با تحریک توسط بازیکنان گلف و تنیس که فضایل آهن ربا را در درمان آسیب‌های مربوط به ورزش تحسین می‌کنند، به آگاهی عمومی در ایالات متحده رسیده است. پد مغناطیسی زانو، شانه و مچ پا، و همچنین کفی‌ها و تشک‌های طبی مخصوص به طور گسترده ای در دسترس هستند و از آن‌ها به عنوان روش‌هایی که دارای مزایای درمانی بی شماری هستند، یاد می‌شود.

علی رغم این اشتیاق، هنوز شواهد علمی کمی در مورد استفاده از مگنت تراپی برای هر بیماری وجود دارد. با این حال، برخی از مطالعات کوچک انجام شده در چند سال گذشته نشان می‌دهد که اشکال مختلف مگنت تراپی ممکن است در برخی شرایط خاص اثر درمانی داشته باشد. مطالعات بیشتری در حال انجام است.

انواع مگنت تراپی و کاربردهای آن‌ها 


انواع مگنت تراپی و کاربردهای آن‌ها

اصطلاح مگنت تراپی معمولاً به استفاده از آهن رباهای ساکن که مستقیماً بر روی بدن قرار می‌گیرند و در مناطقی که دارای درد و ناراحتی هستند، گفته می‌شود. آهن رباهای استاتیک یا توسط نوار به بدن متصل می‌شوند و یا در محصولات مخصوص طراحی شده مانند کمربند، پتو یا تشک قرار می‌گیرند. آهنرباهای استاتیک گاهی اوقات به عنوان آهن ربا دائمی نیز شناخته می‌شوند.

آهن رباهای استاتیک دارای قدرت‌های مختلفی هستند. واحدهای اندازه گیری قدرت آهنربا گاوس و تسلا هستند. یک تسلا برابر است با ۱۰ هزار گوس. به عنوان مثال آهن ربا یخچال حدود ۲۰۰ گاوس است. آهن رباهای درمانی از ۲۰۰ تا ۱۰ هزار گاوس اندازه گیری می‌شوند، اما بیشترین اندازه‌ها ۴۰۰ تا ۸۰۰ گاوس است.

آهن رباهای درمانی در دو نوع مختلف از آرایش قطبی وجود دارند: آهنرباهای تک قطبی و دستگاه‌های با قطب متناوب. آهن رباهایی که از یک طرف شمال دارند و از طرف دیگر جنوبی هستند، کاملاً گیج کننده به عنوان آهن رباهای تک قطبی شناخته می‌شوند. آهن ربا دو قطبی یا قطب متناوب از یک ورق مواد مغناطیسی با آهن رباهای شمالی و جنوبی به صورت متناوب مرتب شده اند، به طوری که شمال و جنوب رو به پوست هستند. این نوع آهنربا میدان مغناطیسی ضعیف تری را اعمال می‌کند زیرا آهنرباهای متناوب تمایل به مخالفت با یکدیگر دارند. هر نوع آهن ربا کاربردهای خاص و علاقه مندان ویژه خود را دارد. (در مورد این موضوع نظرات داغ زیادی وجود دارد – بدون هیچ مدرکی مستند).

دستگاه‌های مغناطیسی پیچیده تری نیز مورد مطالعه قرار گرفته اند نه برای استفاده در منزل، بلکه برای استفاده در مطب پزشکان و بیمارستان‌ها.

شکل خاصی از درمان الکترومغناطیسی، تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال متناوب (rTMS)، به ویژه تحت مطالعه دقیق است. تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال متناوب به طور خاص برای قرار گرفتن مغز در معرض پالس‌های مغناطیسی با فرکانس پایین طراحی شده است. تعداد قابل توجهی از مطالعات کوچک نشان می‌دهد که تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال متناوب ممکن است برای افسردگی مفید باشد.

مگنت تراپی چگونه عمل می‌کند؟


مگنت تراپی چگونه عمل می‌کند؟

بسیاری از آهن رباهای تجاری دارای چنان میدان ضعیفی هستند که باورش سخت است که می‌توانند روی بدن تأثیر بگذارند. برخی از این‌ها کاملاً قدرتمند هستند و می‌توانند تا حدی به صورت عمقی تأثیر بگذارند. با این وجود، متخصصان بیوفیزیک تردید دارند که آهنرباهای ساکن می‌توانند به طور قابل توجهی بر بدن تأثیر بگذارند. (میدان‌های مغناطیسی متحرک rTMS و درمان الکترومغناطیسی پالسی [PEMF] به صورت‌های متفاوتی عمل می‌کنند، و تردیدهایی در اینکه آن‌ها می‌توانند بر روی بافت عصبی و احتمالاً سایر قسمت‌های بدن نیز تأثیر بگذارند وجود دارد.)

یک تصور غلطی که معمولاً وجود دارد این است که آهن ربا آهن را در سلول‌های خون جذب می‌کند، بنابراین خون را به حرکت در می‌آورد و گردش خون را تحریک می‌کند. با این حال، آهن موجود در خون به شکل مغناطیسی نیست. آهنرباهای ساکن می‌توانند بر ذرات باردار در خون، اعصاب و غشای سلولی تأثیر بگذارند یا واکنش‌های بیوشیمیایی را به طرز ناخوشایندی تغییر دهند، اگر چه در این موضوع که این اثر به اندازه کافی قوی است که باعث ایجاد تفاوت شود یا خیر، تردیدهایی وجود دارد. برخی از نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که آهن رباهای استاتیک بر گردش خون موضعی تأثیر می‌گذارند، اما یک آزمایش دو سو کور با دقت طراحی شده نشان می‌دهد که آهن رباهای استاتیک موجود در بازار هیچ تاثیری بر جریان خون ندارند. یک آزمایش دیگر که به خوبی طراحی شده بود نیز نتوانست تاثیری بر گردش خون داشته باشد. با این حال، برخی شواهد ضعیف وجود دارد که نشان می‌دهد آهنرباهای ساکن ممکن است بر متابولیسم عضلات تأثیر بگذارند. برای مرتب سازی این احتمالات، تحقیقات بیشتری لازم است.

نحوه استفاده از مگنت تراپی 


در زیر توضیحات مختصری در مورد استفاده از مگنت تراپی آورده شده است. با این حال، به خاطر داشته باشید که روش‌های فعلی استفاده از آهن ربا هنوز با آزمایش بالینی طولانی مدت به طور کامل ارزیابی نشده اند.

قبل از استفاده از آهن ربا، ارزیابی پزشکی کامل توصیه می‌شود. اگر دلیل اصلی درد شکستگی یا تومور باشد، نمی‌خواهید کمر دردناک را با آهن ربا درمان کنید!

اگر تصمیم دارید که می‌خواهید مگنت تراپی را امتحان کنید، مجبورید از بین انواع مختلف آهن ربا و دستگاه‌های مغناطیسی موجود در بازار یکی را انتخاب کنید. تعدادی موارد تئوری در مورد اندازه و نوع آهن ربا برای استفاده و مکان استفاده از آن‌ها وجود دارد که بر اساس نوع شرایط تحت درمان و سایر عوامل است. از آنجا که مغناطیس‌های تک قطبی عمق نفوذ میدان مغناطیسی بیشتری دارند، برخی از محققان این موارد را در درمان بافت‌های عمیق‌تر موثر می‌دانند. برعکس، در نظر گرفته شده است که دستگاه‌های آهنربای قطب متناوب ممکن است در تحریک بافت سطحی موثرتر باشند. بنابراین، استفاده از آهنربای تک قطبی با گاوس بالا برای کمردرد که از عمق بافت و از قطب متناوب برای آسیب نزدیک به سطح، مانند پیچ ​​خوردگی مچ دست، استفاده می‌شود، مناسب خواهد بود. با این حال، هیچ مدرک علمی معناداری برای تأیید این تمایزات وجود ندارد.

علاوه بر این، برخی از تمرین کنندگان معتقدند که ضلع شمالی آهنربا آرام می‌شود و طرف جنوب باعث تحریک می‌شود و استفاده از سمت صحیح آهنربا بسیار مهم است. با این حال، از منظر علمی، دشوار است که دریابیم چگونه می‌توان از نظر تأثیر بر بافت بدن، تفاوتی بین دو قطب آهنربا وجود داشت.

اتفاق نظر کلی وجود دارد که آهنربا باید تا آنجا که ممکن است نزدیک به قسمت آسیب دیده بدن قرار گیرد. این کار را می‌توان با قرار دادن آهنربا بر روی پوست، لیز خوردن آهنربا در داخل بانداژ روی ناحیه آسیب دیده یا استفاده از دستگاه بسته بندی که آهنربا در آن تعبیه شده است، انجام داد.

نوار چسب نگهدارنده به بدن ممکن است باعث تحریک پوست شود. علاوه بر این، برخی از دانشمندان و پزشکان گمان می‌کنند که بدن ممکن است با گذشت زمان در میدان مغناطیسی قرار بگیرد، بنابراین اثر درمانی را کاهش می‌دهد. به منظور جلوگیری از تحریک و حساسیت‌های ناشی از استفاده از این ابزار، پزشکان معمولاً استفاده متناوب را توصیه می‌کنند، مانند ۵ روز استفاده و ۲ روز استراحت. یا ۱۲ ساعت استفاده و ۱۲ ساعت استراحت.

دستگاه‌های مغناطیسی موجود 

دستگاه‌های مغناطیسی موجود در مگنت تراپی

تولیدکنندگان طیف وسیعی از دستگاه‌های مغناطیسی را تولید می‌کنند. برای درمان مناطق وسیعی از بدن ، پوشاک و کمربندهای حاوی آهن ربا موجود است. پوشاک حاوی آهنربا به طور خاص برای مچ دست، آرنج، زانو، مچ پا، گردن، شانه و کمر طراحی شده است و اغلب از مواد حرارتی ساخته می‌شوند تا تأثیر بیشتری در گرم شدن منطقه داشته باشند. این بسته بندی ها اغلب در موارد آسیب و آرتروز که گرما احساس بهتری دارد توصیه می‌شود. طرفداران مگنت تراپی معمولاً استفاده از پد و تشک مغناطیسی را برای افرادی که مشکلاتی در چندین ناحیه از بدن دارند مانند فیبرومیالژیا یا آرتروز توصیه می‌کنند. آن‌ها همچنین تشک‌های مغناطیسی را برای بی خوابی و خستگی توصیه می‌کنند.

طرفداران مگنت تراپی کفی‌های مغناطیسی را برای افرادی که به نوروپاتی محیطی دیابتی، درد پا و درد بدن، مشکلات گردش خون در اندام تحتانی یا آسیب و مشکلات پا و افرادی که تمام روز ایستاده اند، توصیه می‌کنند.

گفته می‌شود گردنبندهای مغناطیسی برای درد گردن و شانه و همچنین برای دردهای عمومی و مفاصل مفید هستند و از دستبندهای مغناطیسی برای درد مچ دست و مشکلات کلی استفاده می‌شود.

مسائل ایمنی 


به طور کلی، به نظر می‌رسد مگنت تراپی یک روش درمانی ایمنی است. به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین خطر تحریک ناشی از نگه داشتن نوار توسط آن‌ها باشد. به عنوان مثال دستگاه‌های MRI بدن را در معرض میدان‌های مغناطیسی عظیم قرار می‌دهند و تحقیقات گسترده هیچ دلیلی بر آسیب دیدن آن پیدا نکرده است. با این حال، در طول MRI، بیمار برای مدت کوتاهی تحت جریان مغناطیسی بالا قرار می‌گیرد، در حالی که افرادی که روزانه از آهن ربا استفاده می‌کنند یا هر شب روی آن‌ها می‌خوابند، در مدت طولانی تحت فشار مغناطیسی پایین قرار می‌گیرند. تاکنون مشخص نیست که آیا این نوع قرار گرفتن در معرض اثرات مغناطیسی مضر است یا خیر. با این وجود، یک مطالعه، که در آن شرکت کنندگان به مدت ۴ ماه هر شب روی یک تشک مغناطیسی می‌خوابیدند، هیچ عارضه ای نداشت. علاوه بر این، یک مطالعه ایمنی از rTMS هیچ دلیلی بر آسیب دیدگی پیدا نکرد. در یک مطالعه بزرگ که در آن rTMS روی بیماران افسرده زیادی انجام شد، در مجموع بیش از ۱۰،۰۰۰ جلسه درمان تجمعی، هیچ عوارض جانبی قابل توجهی گزارش نشد. سردرد گذرا و ناراحتی پوست سر شایعترین مشکل گزارش شده است. هیچ تشنجی و هیچ تغییری در شنوایی یا شناخت وجود نداشت.

نگرانی‌های نظری وجود دارد که ممکن است آهن ربا برای افراد مبتلا به صرع خطرناک باشد. به همین ترتیب، تا زمانی که اثرات فیزیولوژیکی درمان‌های آهن ربا بهتر درک نشود، زنان باردار باید از آن‌ها اجتناب کنند.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان