درد زانو مشکلی است که افراد در هر سنی از آن شکایت دارند. درد زانو می‌تواند خفیف تا شدید باشد و بسته به علت درد و سایر عوامل ممکن است با علائم دیگری نیز همراه باشد. دلایل ایجاد درد در زانو ممکن است آسیب‌دیدگی زانو مانند پارگی غضروف یا کشیدگی یا بیماری‌هایی مانند آرتروز یا عفونت باشد. هر کسی که از درد زانو رنج می‌برد باید علت دقیق آن را کشف کند تا بتواند با روش مناسبی آن را درمان کند.

بهترین دکتر زانو درد و آرتروز با روش های جدید علت بیماری را تشخیص می دهد و بهترین برنامه درمانی را برااساس شدت بیماری تجویز خواهد کرد.

آناتومی زانو 


اگر کمی درباره نحوه عملکرد زانو اطلاعات داشته باشید، به شما کمک می‌کند تا علل شایع زانو درد را بشناسید.

زانو مفصل بین استخوان‌های پای فوقانی و تحتانی است. این مفصل اجازه می‌دهد تا پا خم شود و به اندازه کافی برای حمایت از وزن بدن پایداری داشته باشد. زانو از حرکاتی مانند راه رفتن، دویدن، خزیدن، پریدن و چرخیدن پشتیبانی می‌کند.

بخش‌های مختلفی به زانو در انجام کار خود کمک می‌کنند، از جمله:

  • استخوان‌ها
  • غضروف
  • عضلات
  • رباط‌ها
  • تاندون‌ها

بهترین دکتر زانو درد چه مشکلاتی را درمان می کند؟


علل شایع دردهای شدید زانو را می‌توان به پنج دسته تقسیم کرد: تروما، عفونت، اختلالات متابولیک، دژنراسیون و بافت همبند.

تروما 

تروما زانو

دانشمندان زانو را یکی از مفاصل مستعد آسیب بدن می‌دانند. ساختار و اجزای کلی زانو، آن را در معرض خطر انواع خاصی از صدمات قرار می‌دهد که می تواند باعث درد شود و جلوی عملکرد صحیح آن را بگیرد.

صدمات شایع زانو ناشی از پارگی در یکی از سه رباط اصلی زانو است، بافت‌هایی که زانو را در کنار هم نگه می‌دارند. این سه رباط شامل رباط صلیبی قدامی (ACL)، رباط صلیبی میانی (MCL) و رباط صلیبی خلفی (PCL) هستند. این نوع آسیب‌ها در ورزشکاران شایع است.

حرکت پیچشی یا تغییر جهت ناگهانی می‌تواند باعث آسیب رباط صلیبی قدامی شود، که این رباط نسبت به رباط‌های دیگر بیشتر آسیب می‌بیند. ضربه مستقیم مانند تصادف اتومبیل یا برخورد در هنگام بازی فوتبال، معمولاً منجر به آسیب رباط صلیبی خلفی می‌شود. همچنین، ضربه مستقیم به زانو می‌تواند باعث آسیب رباط صلیبی میانی نیز شود. این نوع آسیب‌ها اغلب نیازمند عمل جراحی هستند.

صدمات تاندون زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون‌ها بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرند یا بیش از حد کشیده شوند. التهاب، تاندونیت یا پارگی می‌تواند باعث درد زانو شود. شرکت کردن در فعالیت‌هایی که نیاز به استفاده از تاندون‌ها دارد مانند دویدن، پریدن و بلند کردن وسایل سنگین می‌تواند باعث آسیب به تاندون شود.

تاندونیت پاتلار اصطلاحی است که برای توصیف سوزش و التهاب تاندون پاتلار در زانو به کار می‌رود. تاندون پاره شده می‌تواند به جراحی ترمیمی نیاز داشته باشد. دکتر زانو درد می‌تواند موارد خفیف‌تر را با ساپورت سفت و سخت به نام اسپلینت برای نگه داشتن زانو در وضعیت ثابت درمان کند.

بورسیت زانو 

بورسیت زانو

بورسیت زانو در اثر یک آسیب ایجاد می‌شود و منجر به تورم در بورس می‌شود. بورس‌ها کیسه‌های پر از مایع هستند که به عنوان یک بالشتک در خارج از مفصل زانو عمل می‌کنند و به رباط‌ها و تاندون‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی در مفصل حرکت کنند و سر بخورند.

بورس‌ها می‌توانند توسط ضربه‌های ناگهانی به جلوی زانو یا در صورتی که افراد زمان زیادی را به زانوی خود فشار بیاورند، آسیب ببینند. اگر بورس‌ها در زانوی یک شخص دچار آسیب شوند، او تورم، گرما، درد، و سفتی را در زانوی خود تجربه خواهد کرد.

  ورزش و تمریناتی برای تقویت عضلات کمر

دکتر زانو درد می‌تواند این مشکل را با تراپی یا با داروهای خوراکی مثل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) درمان کند. تراپی می‌تواند شامل استراحت، یخ، بالا بردن پا، و استفاده از اسپلینت باشد.

ممکن است موارد شدیدتر نیاز به تزریق استروئید داشته باشند. در اینگونه موارد، بیماران به طور معمول با یک مدیریت و درمان مناسب ریکاوری خواهند شد.

شکستگی 

شکستگی زانو

آسیب ناشی از افتادن یا تصادف می‌تواند باعث شکستگی در استخوان زانو شود. زانو از چندین استخوان مانند پاتلا که به استخوان کشکک زانو شناخته می‌شود، تشکیل شده است که ممکن است دچار شکستگی شوند.

افرادی که با پوکی استخوان یا سایر اختلالات دژنراتیوی استخوانی که منجر به ضعف استخوان‌ها می‌شود، مبتلا هستند، ممکن است به سادگی در اثر قدم‌گذاری نادرست یا برخورد با جدول یا لبه پیاده‌رو، با شکستگی زانو مواجه شوند.

دررفتگی کشکک زانو 

دررفتگی کشکک زانو

برخی از آسیب‌ها ممکن است باعث خارج شدن استخوان کشکک زانو از جای خود شوند. در بیشتر موارد، پزشک می‌تواند بدون مشکل خاصی کشکک زانو را جا بیندازد. معمولا پزشکان از اشعه ایکس استفاده می‌کنند تا از نبود شکستگی مطمئن شوند. برای بعضی از بیماران ممکن است استفاده از اسپیلینت زانو لازم باشد تا بافت‌های نرم اطراف استخوان پاتلا به خوبی بهبود یابند و قدرت قبلی خود را به دست آورند.

جابه‌جایی یا دررفتگی زانو به ندرت اتفاق می‌افتد اما خطرناک است. چنین آسیبی در اثر یک ضربه بسیار شدید ایجاد می‌شود. درست است که این مشکل قابل درمان است و پزشکان می‌توانند کشکک زانو را به جای خود برگردانند، اما یک دررفتگی واقعی به شدت دردناک است. اگر زانو جا نیفتد، پزشک باید جابه‌جایی را گاهش داده و مطمئن شود که آسیب‌های دیگر رخ نداده است.

آسیب به اعصاب و رگ‌های خونی زانو در اثر این اتفاق بسیار شایع است و نیاز به درمان اورژانسی دارد.

اختلالات دژنراتیو بافتی

اختلالات دژنراتیو بافتی زانو

اختلالات دژنراتیو بافتی مثل استئوآرتریت یکی از مشکلات شایع زانو هستند. استئوآرتریت باعث آسیب به غضروف و بافت‌های اطراف زانو می‌شود. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد درد و سفتی شده و مانع از عملکرد صحیح زانو شود.

استئوآرتریت در بیشتر موارد در اثر افزایش سن ایجاد می‌شود و تقریبا افراد بالای 80 سال را درگیر می‌کند.

دکتر آرتروز زانو می‌تواند با ورزش و دارو درد را کاهش داده و عملکرد زانو را بهبود بخشد.

در موارد شدید ممکن است جایگزینی مفصل زانو یا سایر عمل‌های جراحی مورد نیاز باشد. ابتدا، دکتر بوسیله اشعه ایکس شدت آسیب رابرسی می‌کند و بهترین روش درمانی را برای بیمار انتخاب می‌کند.

اختلالات بافت همبند

اختلالات بافت همبند زانو

آرتریت روماتوئید (RA) یک اختلال خود ایمنی التهابی است که بر مفاصل بدن تاثیر می‌گذارد. این اختلال باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌های بدن حمله کند.

برخلاف اختلالات دژنراتیو بافتی، آرتریت روماتوئید و سایر اختلالات بافت همبند بر پوشش مفاصل تاثیر می‌گذارند و در نتیجه باعث تورم دردناک در مفاصل می‌شوند. آرتریت روماتوئید در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به فرسایش استخوان و حتی بدشکلی مفصل شود.

اگرچه ممکن است درد فقط در ناحیه زانو باشد، اما آرتریت روماتوئید می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن نیز آسیب برساند. بنابراین بسیار مهم است که بیماران درباره گزینه‌های درمانی خود با پزشک صحبت کنند. دارو و گزینه‌های درمانی دیگری برای این بیماری در دسترس است. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، استروئیدها، و عوامل بیولوژیکی فقط تعداد کمی از گزینه‌های درمانی موجود برای درمان این بیماری هستند.

مشکلات متابولیک 

دلایل متابولیک آن‌هایی هستند که در کنار یک بیماری اتفاق می‌افتند که چندین قسمت بدن را تتحت تاثیر قرار می‌دهد، مثل نقرس. نقرس یکی از شایع‌ترین دلایل متابولیک زانودرد است.

نقرس در اثر تجمع کریستال‌های اوریک اسید در مفاصل ایجاد می‌شود. این بیماری باعث تورم و التهاب زانو شده و می‌تواند در دامنه حرکت زانو تاثیر منفی بگذارد.

بهترین دکتر زانو درد در بیشتر موارد داروهای ضدالتهابی یا سایر داروهایی که به شکستن کریستال‌های اوریک اسید کمک می‌کند، را برای بیماران تجویز می‌کند.

  علت و درمان سندروم زانوی دوندگان یا درد مفصل پاتلوفمورال زانو

بیماری نقرس کاذب یا شبه نقرس یک بیماری شبیه به نقرس است و معمولا با نقرس اشتباه گرفته می‌شود. این بیماری باعث تشکیل کریستال‌های کلسیم و تجمع آن‌ها در مایع مفصلی و در نهایت منجر به تورم زانو می‌شود. درمان نقرس و نقرس کاذب اغلب یکسان است.

عفونت

عفونت زانو

سلولیتیس یک عفونت باکتریایی پوستی جدی است که ناحیه زانو را درگیر می‌کند. حتی یک خراش جزئی روی زانو نیز در صورت عدم درمان ممکن است عفونی شود. علائم این بیماری اغلب شامل قرمزی در ناحیه عفونی و احساس گرما در پوست و حساسسیت بالا به لمس خواهد بود.

عفونت می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن مانند غدد لنفاوی و جریان خون سرایت کند. این عفونت اگر درمان نشود می‌تواند زندگی بیمار را به خطر بیندازد. بسیار مهم است که به هر خراش یا کبودی، بخصوص اگر به نظر می‌رسد که خود به خود بهبود نمی‌یابد، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

در بسیاری از موارد، سلولیتیس می‌تواند با آنتی‌بیوتیک درمان شود و علائم و نشانه‌های آن معمولا در عرض چند روز پس از شروع درمان از بین می‌روند.

علاوه بر این، احتمال عفونی شدن مفصل زانو نیز وجود دارد. این بیماری آرتریت سپتیک نامیده می‌شود و می‌تواند منجر به تورم، درد، و قرمزی شود. همچنین برخی از بیماران از تب نیز شکایت دارند. اگر این عفونت به سرعت تشخیص داده شود، بهترین دکتر زانودرد می‌تواند آن را به سادگی درمان کند اما هرگونه عفونت که به طور مناسب درمان نشود می‌تواند منجر به آسیب‌های دائمی به غضروف زانو شود.

چرا باید به دکتر متخصص زانو درد مراجعه کنم؟ 

چرا باید به دکتر متخصص زانو درد مراجعه کنم؟

مدیریت درد یکی از اجزای حیاتی برنامه درمانی است که هم به منظور کاهش ناراحتی و هم به منظور بهبودی مفید استفاده می‌شود. بهترین دکتر متخصص درد زانو، تمام گزینه‌های کاهش درد را می‌شناسد و توانایی استفاده از ترکیب آن‌ها برای درمان بیمار خود را دارا می‌باشد. روش‌های درمانی که به صورت یک برنامه جامع و چندگانه اجرا می‌شوند، می‌توانند بسیار مؤثر باشند، حتی اگر هر یک از این روش‌ها به طور جداگانه به اندازه کافی موثر به نظر نرسند.

بهترین دکتر پارگی مینیسک و آرتروز زانو با بیمار کار می‌کند تا بتواند علت درد او را تشخیص داده و روش درمانی بی‌خطر و با کمترین عارضه جانبی را برای او در نظر بگیرد. این روش‌های درمانی حتما نباید شامل دارو باشد. در حقیقت، موفقیت یک برنامه مدیریت درد زمانی بیشتر خواهد بود که از یک روش چند جانبه، با یا بدون دارو، استفاده شود.

چه زمانی باید به دکتر زانو درد مراجعه کنم؟


اگر به نظر می‌رسد که درد حاد (کوتاه مدت) زانوی شما در حال تبدیل شدن به درد مزمن (بلند مدت) است، باید با بهترین دکتر پارگی مینیسک زانو و آرتروز زانو مشورت کنید. به طور کلی، در این شرایط درد شما بیش از 90 روز طول می‌کشد. دردی که با توجه به شرایط شما زمان زیادی طول بکشد یک علامت خطر است که نشان دهد درد شما در حال تبدیل شدن به درد مزمن است.

 دکتر چگونه آرتروز و پارگی مینیسک زانو را تشخیص می دهد؟


تشخیص آرتروز و پارگی مینیسک زانو

به طور کلی، یافتن علت زانو درد شما با بررسی تاریخچه پزشکی شما و یک معاینه فیزیکی آغاز می‌شود. بهترین دکتر برای درمان زانو درد از شما می‌خواهد تا درباره علائم خود توضیح دهید و اگر آسیبی در زانوی خود دارید که ممکن است به درد شما مربوط باشد، درباره آن صحبت کنید. پزشک شما در طول معاینه فیزیکی، زانوی شما را برای بررسی ناشنه‌های قابل مشاهده ناشی جراحت یا عفونت مثل تورم، گرما، قرمزی، و کبودی بررسی می‌کند. همچنین، ممکن است پای شما را حرکت دهد تا ببیند آیا زانوی شما دچار محدودیت حرکتی شده است یا خیر.

پزشک ممکن است از آزمایش‌های تصویربرداری نیز برای تشخیص علت درد شما استفاده کند. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر است:

  نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر : استراحت مطلق یا کوتاه مدت ؟

اشعه ایکس

در بیشتر موارد، اولین آزمایش تصویربرداری که پزشک سفارش می‌دهد اشعه ایکس است. این آزمایش می‌تواند شکستگی‌ها و نشانه‌های دژنراسیون در مفاصل را نشان دهد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

این نوع اسکن تصاویر با جزئیات بیشتری از رباط‌ها، غضروف، عضلات، تاندون‌ها، و همچنین استخوان ارائه می‌دهد.

توموگرافی کامپیوتری (CT)

یک سری اشعه ایکس است که تصاویر مقطع عرضی از استخوان‌ها و بافت‌های نرم ارائه می‌دهد و به دکتر کمک می‌کند تا تصویر بهتر و واضح‌تری از ناحیه آسیب‌دیده داشته باشد.

اگر پزشک برای تشخیص علت زانو درد شما به عفونت یا سایر بیماری‌ها مشکوک باشد، ممکن است از سایر آزمایش‌ها نیز برای رد یا تایید نظر خود استفاده کند. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر است:

آزمایش خون 

نمونه خون شما ممکن است برای بررسی عفونت، یا عدم تعادل عناصر معدنی مرتبط با بیماری نقرس کاذب آزمایش شود. بعلاوه، آزمایش خون می‌تواند میزان بالای اوریک اسید خون شما را که مرتبط با بیماری نقرس است، بررسی کند.

آرتروسنتز 

یک مقدار کم از مایع مفصلی داخل زانوی شما گرفته می‌شود تا برای تشخیص وجود یا عدم وجود کریستال بررسی شود.

روش های درمانی توسط بهترین دکتر زانو درد، آرتروز و پارگی مینیسک زانو


گزینه‌های زیادی برای مدیریت درد و علائم آسیب و بیماری‌های مختلف زانو در دسترس است. روش‌ (های) درمانی با توجه به علت خاص علائم شما در نظر گرفته می‌شود.

سایر گزینه‌ها برای درمان زانو درد شامل موارد زیر است:

استراحت 

استراحت برای درمان درد آرتروز و پارگی مینیسک زانو

در برخی موارد، استراحت دادن زانو و پرهیز از فعالیت‌هایی که مشکلات زانو را تشدید می‌کنند، می‌تواند به کاهش درد زانوی شما کمک کند.

کاهش وزن

کاهش وزن برای درمان درد آرتروز و پارگی مینیسک زانو

کاهش وزن فشارهای وارده بر زانو و سایر مفاصل شما را کاهش می‌دهد، که همین امر می‌تواند درد شما را تسکین داده و به کاهش آسیب‌های احتمالی مفاصل شما کمک کند. اگر اضافه وزن دارد، تنها کاهش چند کیلوگرم از وزن شما می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر میزان زانو درد شما داشته باشد.

داروهای مسکن

داروهای مسکن برای درمان درد آرتروز و پارگی مینیسک زانو

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و سایر داروهای مسکن می‌توانند درد و التهاب را کاهش دهند.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی برای درمان درد آرتروز و پارگی مینیسک زانو

انجام دادن ورزش‌های خاص می‌تواند به بهبود انعطاف‌پذیری، قدرت، و همچنین دامنه حرکات زانوی شما کمک کند.

تزریق استروئید کورتیزون 

تزریق استروئید کورتیزون برای درمان درد آرتروز و پارگی مینیسک زانو

ترکیبی از کورتیزون و مواد بی‌حسی به طور مستقیم به زانوی شما تزریق می‌شود تا درد و التهاب را کاهش دهد.

تزریق هیالورونیک اسید

تزریق هیالورونیک اسید برای درمان درد آرتروز و پارگی مینیسک زانو

در این روش درمانی از یک مایع شبیه به مایع غلیظ موجود در مفاصل ما استفاده می‌شود تا مفاصل ما روان شوند و راحت‌تر حرکت کنند.

ابلیشن رادیوفرکانسی 

این روش که به نام دنرواسیون نیز شناخته می‌شود، یک روش درمانی موقت برای خاموش کردن یا مسدود کردن مسیر سیگنال‌های درد است، زمانی که سایر درمان‌ها در حال انجام است و زمان زیادی طول می‌کشد تا تاثیر خود را بگذارند.

تزریق پی آر پی 

تزریق پی آر پی برای درمان درد آرتروز و پارگی مینیسک زانو

در روش پی آر پی یا درمن پلاسمای غنی از پلاکت، پروتئین‌هایی را به نام فاکتور رشد، تزریق می‌کنند که به بهبودی مناطق آسیب‌دیده کمک می‌کند.

تزریق سلول‌های بنیادی

پزشکان در روش تزریق سلول‌های بنیادی از سلول‌های جون بسیار قوی استفاده می‌کنند تا مکانیسم طبیعی ترمیم بدن بیمار را برای تولید مجدد غضروف تحریک کند.

جراحی

انواع روش‌های جراحی برای درمان استئوآرتریت شدید زانو وجود دارد: استئوتومی زانو ( که استخوان‌های زانو را تصحیح می‌کند)، تعویض مفصل زانو یا جراحی کم تهاجمی آرتروسکوپی. مورد آخر از طریق ایجاد یک برش کوچک و با استفاده از یک دوربین کوچک و منعطف انجام می‌شود. نوع جراحی که پزشک برای شما در نظر می‌گیرد به شدت آسیب و عوامل دیگر مثل شرایط عمومی سلامت شما بستگی دارد.

اگر آسیب به زانو شدید نباشد، جراحی آخرین گزینه‌ای است که پزشکان پیشنهاد می‌کنند. هرچند، جراحی کم تهاجمی به جراحی باز ترجیح داده می‌شود. اگر درد زانو حرکات شما را محدود کرده است، به پزشک خود مراجعه کنید تا بهترین روش را برای بازگشت به زندگی بدون درد پیدا کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ