تقریباً همه در برخی از نقاط زندگی از نوعی کمردرد رنج می‌برند. اما مهم نیست که چه زمانی این درد ایجاد می‌شود یا چه عواملی آن را ایجاد کرده‌اند، کمردرد می‌تواند یک درد واقعی و غیر قابل تحمل باشد. خبر خوب؟ چندین روش درمانی وجود دارد که پزشکان می‌توانند برای کاهش درد و نگه داشتن کمر در شرایط مناسب انجام دهند.

بهترین دکتر درمان کمردرد بعد از تشخیص دقیق علت درد بهترین برنامه درمانی را برای بیمار تجویز خواهد کرد.

علت کمردرد چیست؟


بیشترین درد حاد کمر از نظر ماهیت به صورت مکانیکی است به این معنی که در نحوه قرارگیری اجزای کمر (ستون فقرات، ماهیچه‌ها، دیسک‌های بین مهره ای و اعصاب) اختلال ایجاد می‌شود. برخی از نمونه‌های دلایل مکانیکی کمردرد عبارت‌اند از:

عوامل مادرزادی 

عوامل مادرزادی از علت کمردرد

 • بی نظمی های اسکلتی مانند اسکولیوزیس (انحنای ستون فقرات)، لوردوز (قوس غیر طبیعی و زیاد در قسمت تحتانی کمر)، کیفوز (قوس بیش از حد بیرونی ستون فقرات) و سایر ناهنجاری های مادرزادی ستون فقرات.
 • اسپینا بیفیدا که شامل توسعه ناقص نخاع و یا پوشش محافظ آن است و می‌تواند باعث بروز مشکلات ناهنجاری مهره‌ها و احساسات غیر طبیعی و حتی فلج شود.

مشکلات دژنراتیو 

مشکلات دژنراتیو از علت کمردرد

 • تخریب دیسک بین مهره ای هنگامی اتفاق می‌افتد که معمولاً دیسک‌های لاستیکی به عنوان یک روند طبیعی پیری از بین می‌روند و توانایی ضربه گیری خود را از دست می‌دهند.
 • اسپوندیلوزیس تخریب کلی ستون فقرات در ارتباط با ساییدگی طبیعی و پارگی است که در مفاصل، دیسک‌ها و استخوان‌های ستون فقرات هنگام افزایش سن افراد رخ می‌دهد.
 • آرتروز یا بیماری التهابی دیگر در ستون فقرات، از جمله استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید و همچنین اسپوندیلیت، التهاب مهره‌ها.

آسیب‌ها 

 • آسیب دیدگی های تروماتیک، از جمله آسیب دیدگی های ورزشی، تصادفات رانندگی یا افتادن، می‌توانند منجر به آسیب رساندن به تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات شده و علت ایجاد درد شوند. این آسیب‌ها همچنین می‌توانند منجر به فشردگی ستون فقرات شده و باعث پارگی یا فتق دیسک شوند.
 • کشیدگی‌ها (لیگامنت های کشیده شده یا پاره شده)، فشارهای کششس (پارگی در تاندون یا عضله) و اسپاسم (انقباض ناگهانی عضله یا گروهی از عضلات)

مشکلات عصبی و نخاعی

مشکلات عصبی و نخاعی از علت کمردرد

بهترین دکتر کمر مشکلات عصب و نخاع را این‌گونه دسته بندی می‌کند:

 • فشرده سازی عصب نخاعی، التهاب و یا آسیب دیدگی
 • سیاتیک (که به آن رادیکولوپاتی نیز گفته می‌شود)، ناشی از عاملی است که بر روی عصب سیاتیک فشار می‌آورد که از باسن عبور می‌کند و تا قسمت تحتانی پا امتداد می‌یابد. مبتلایان به سیاتیک ممکن است احساس کمردرد یا سوزش کمر همراه با درد در باسن و پایین یک پا احساس کنند.
 • تنگی ستون فقرات یا استنوزیس، که شامل تنگ شدن ستون فقراتی است که به نخاع و اعصاب فشار می‌آورد
 • اسپوندیلولیستزیسم، هنگامی اتفاق می‌افتد که مهره‌های قسمت تحتانی ستون فقرات از جای خود خارج شود و عصب‌های خارج شده از ستون فقرات را لمس کند.
 • وقتی دیسک‌های بین مهره ای فشرده شوند و به بیرون برآمده باشند، دیسک‌های فشرده یا پاره شده می‌توانند رخ دهند.
 • عفونت‌های مربوط به مهره‌ها، بیماری به نام استئومیلیت دیسک‌های بین مهره ای، یا دیسکیت. یا عفونت مفاصل ساکروایلیاک که ستون فقرات تحتانی را به لگن متصل می‌کند، به نام ساکروایلئیت
 • سندرم کودا اکوئینا هنگامی رخ می‌دهد که یک دیسک پاره شده به کانال نخاعی فشار وارد کرده و بر روی بسته‌های عصبی کمر و عصب ساکرال فشار وارد کند. اگر این سندرم درمان نشود ممکن است آسیب عصبی دائمی ایجاد کند.
 • پوکی استخوان (کاهش تدریجی چگالی و قدرت استخوان که می‌تواند منجر به شکستگی دردناک مهره‌ها شود)
  بهترین درمان رگ سیاتیک یا رادیکولوپاتی کمر ( درد از کمرتا پاها)

عواملی که به ستون فقرات مربوط نمی‌شوند 

عواملی که به ستون فقرات مربوط نمی‌شوند از علت کمردرد

 • سنگ کلیه می‌تواند باعث درد شدید در قسمت تحتانی کمر، معمولاً در یک طرف شود
 • آندومتریوز (ایجاد بافت رحم در مکان‌های خارج از رحم)
 • فیبرومیالژیا (یک سندرم درد مزمن که شامل درد و خستگی گسترده عضلات)
 • تومورهایی که ستون فقرات را تخریب کرده یا به نخاع و اعصاب موجود در ستون فقرات یا قسمت‌های دیگر فشار وارد می‌نماید.
 • بارداری (علائم کمری بعد از زایمان تقریباً کاملاً از بین می‌رود)

روش‌های تشخیصی توسط بهترین دکتر کمردرد 


 

بهترین دکتر کمردرد از روش‌های تشخیصی زیر استفاده می‌کند:

 • تصویربرداری با اشعه ایکس استخوان‌ها و فضای بین استخوان‌ها را نشان می‌دهد. اگرچه پرتوهای ایکس برای موارد کمر درد ناشی از عضله از ارزش کمی برخوردار است، اما بهترین دکتر کمردرد ممکن است برای شناسایی شکستگی مهره‌ها یا کمبود فضای دیسک‌ها تصویر برداری اشعه ایکس را انجام دهد.
 • MRIها (تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی) و سی تی اسکن، تصاویری از بافت‌ها و اعصاب نرم در ستون فقرات، از جمله دیسک‌ها و مفاصل را ارائه می‌دهند. این اطلاعات با ارزش برای پزشک در تعیین علت درد شما است. این آزمایشات یک عکس پزشکی از بدن شما تهیه کرده و بدون درد است.
 • تزریقات تسکین دهنده درد می‌توانند کمر درد را تسکین داده و اطلاعات مهمی در مورد مشکل شما ارائه دهند.
 • میلوگرام می‌تواند میزان آسیب در ستون فقرات را نشان دهد. از آن‌ها برای تعیین ضرورت عمل جراحی استفاده می‌شود. اگر چنین باشد، میلوگرافی ها برای اطمینان از موفقیت جراحی، اطلاعات مهم و اساسی را در اختیار دکتر کمردرد قرار می‌دهند.

دکتر کمردرد از چه روش‌های درمانی استفاده می‌کند؟ 


توصیه می‌شود که بهترین پزشک متخصص درد کمر، بیشتر تمرکز خود را بر روی علائم درد قرار داده و به عملکرد برعکس از آن پیروی کند، که بهبود و بهبودی مشکلات کمر را ممکن می‌سازد. به عنوان مثال، در گذشته، پزشکان برای کاهش ناراحتی بیماران با درد کمر، استراحت در تختخواب و مصرف داروهای سنگین را توصیه می‌کردند و این روش‌ها درمان می‌شدند. اما بعدها مشخص شد که این روش در واقع به کمر آسیب می‌زند، زیرا ماهیچه‌ها را ضعیف می‌کند و باعث ایجاد درد بیشتر می‌شود. درد نشانه‌ای از بدن به مغز است که نشان می‌دهد چیزی نادرست است، مانند فشار زیادی که بر پشت وارد می‌شود یا پشتی که ضعیف یا کم انعطاف است. متخصص شما در تعیین منشأ درد و تعیین بهترین روش درمانی برای آن به شما کمک خواهد کرد.

یک خواب راحت در شب 

یک خواب راحت در شب برای درمان کمر درد

اختلالات خواب در بین مبتلایان به کمردرد مزمن رایج است، و نداشتن کیفیت کافی خواب ممکن است در واقع التهاب و درد را بدتر کند. برای داشتن یک خواب بهتر در شب، روی تشک مناسب سرمایه گذاری کرده و موقعیت‌های مختلف خواب را آزمایش کنید. اضافه کردن یک بالش اضافی در زیر بدن می‌تواند به حفظ منحنی طبیعی ستون فقرات کمک کند. اگر به پشت خود می‌خوابید، سعی کنید بالش را در زیر هر دو زانو قرار دهید. برای کسانی که روی شکم خود می‌خوابید، بالش را در زیر لگن خود امتحان کنید. اگر در کنار خود می‌خوابید، خوابیدن با بالش بین زانوها ممکن است کمک کننده باشد.

ورزش آرام 

ورزش آرام برای درمان کمر درد

وقتی درد کمر دارید، بهترین کار برای کاهش این درد استراحت کردن تا زمانی که درد فروکش کند، درست است؟ لازم نیست. استراحت بیش از حد می‌تواند انواع خاصی از کمردرد را بدتر کند و قدرت عضلات را کاهش دهد و تقویت و کشش عضلات ممکن است در واقع بسیاری از انواع کمردرد را کاهش یا از بین ببرد. در عوض، با حرکات ملایم شروع کنید و آزمایش کنید تا ببینید چگونه می‌توانید بدون درد حرکت کنید. سعی کنید برای پیاده روی آرام و آهسته برنامه ریزی کنید و سرعت را در صورت امکان انتخاب کنید. به یاد داشته باشید، بهتر است در مورد روال تناسب اندام فعلی خود و هرگونه تغییر در آن با بهترین دکتر کمردرد صحبت کنید تا از وخیم تر شدن وضعیت خود جلوگیری کنید.

  تفاوت درد سیاتیک با دیسک کمر چیست؟

وزن سالم

وزن سالم برای درمان کمر درد

داشتن وزن اضافی در طول روز، به جز زمانی که در حالت استراحت هستید، فشاری روی کمرتان ایجاد می‌کند و این خبر بدی برای سلامتی کمر شماست. اغلب بارها، افرادی که سال‌ها با درد کمر مبارزه می‌کنند، پس از از دست دادن چند پوند اضافه وزن، متوجه می‌شوند که دردی که با مصرف داروها و ویتامین‌های بسیار متعدد سعی در درمان آن کرده‌اند، بی‌نتیجه بوده است. اگر با مشکل کاهش وزن خود دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است با یک متخصص تغذیه یا مربی شخصی مشورت کنید.

یوگا 

یوگا برای درمان کمر درد

یوگا می‌تواند برای افراد دارای کمردرد بسیار مفید باشد. یوگا می‌تواند به کاهش درد مزمن کمر کمک کند. یوگا ممکن است با شل شدن عضلات سفت شده، استحکام ساختار کمر و دامنه حرکت و بهبود تنفس به بهبود کمر درد کمک کند. یوگا همچنین روی تمدد اعصاب تمرکز دارد ، که ممکن است به آرامش عضلات و همچنین کاهش درک درد کمک کند.

مسکن‌ها 

مسکن ها برای درمان کمر درد

برای تسکین درد در کوتاه مدت، بعضی از داروهای ضد درد از جمله استامینوفن و NSAID (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) پیشنهاد می‌شود. شایع ترین داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل آسپرین، ایبوپروفن (Advil  Motrin) و ناپروکسن (Aleve) است. عوارض جانبی احتمالی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل مشکلات معده و کبد است. اگر پس از مصرف دوز توصیه شده، تسکین پیدا نکردید، با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از گرما و سرما 

استفاده از گرما و سرما برای درمان کمر درد

با بسته‌های گرم و سرد آزمایش کنید تا ببینید کدام یک از آن‌ها بهتر است. به طور کلی، سرما درمانی (که از طریق بسته‌های یخ اعمال می‌شود) برای التهاب بهتر عمل می‌کند و به کاهش تورم کمک می‌کند، در حالی که گرما درمانی (از طریق بطری آب داغ یا پد گرم) برای کاهش تنش، گرفتگی و اسپاسم عضلات ایده آل است.

آب درمانی و قرار گرفتن در آب‌های دارای چرخش 

آب درمانی و قرار گرفتن در آب‌های دارای چرخش برای درمان کمر درد

توصیه می‌شود که بهترین پزشک متخصص درد کمر، استفاده از آب درمانی به عنوان یک روش درمانی برای کمردرد را توصیه کند. این شامل انجام تمرینات در استخرهای گرم و درمانی است. شناور ماندن در آب کمک می‌کند فشار روی عضلات را کاهش داده و فشار و کشش آرام عضلات را تقویت کند. حتی شناور شدن در آب گرم می‌تواند به آرامش عضلات و کاهش تنش و همچنین افزایش گردش خون کمک کند. با استفاده از حمام‌های چرخان خانگی، می‌توانید جت‌ها را به طور مستقیم در نقاط دردناک خود قرار داده و از یک ماساژ آرامش‌بخش زیر آب بهره‌برداری کنید.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی برای درمان کمر درد

برنامه‌های فیزیوتراپی برای تقویت گروه های عضلانی اصلی که از کمر پشتیبانی می‌کنند، تحرک و انعطاف پذیری را تقویت می‌کنند، و موقعیت و وضعیت مناسب را تقویت می‌کنند اغلب در ترکیب با سایر مداخلات استفاده می‌شود

تحریک برقی 

تحریک برقی برای درمان کمر درد

دستگاه‌های تحریک کننده عصب الکتریکی از طریق پوست (TENS) دستگاه‌هایی با قدرت باتری هستند که جریان های الکتریکی ولتاژ کم را از طریق الکترودهایی که به پوست شما متصل هستند منتقل می‌کنند. مطابق یک نظریه، دستگاه‌های TENS بسیار ایمن در نظر گرفته شده، با ویرایش پیام درد به مغز کار می‌کنند به معنای واقعی کلمه آن را مسدود می‌کنند. نظریه دیگر نشان می‌دهد كه تکانه‌های الكتریكی باعث ترشح اندورفین‌ها می‌شوند كه باعث احساس درد می‌شوند. بسیاری از بیماران دارای کمردرد با دستگاه‌های TENS نتایج موفقیت آمیزی داشته اند، اگرچه اثربخشی آن‌ها در مطالعات کنترل شده به روشنی اثبات نشده است. از بهترین دکتر کمردرد بپرسید که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

  ازن تراپی چیست؟

ماساژ

ماساژ برای درمان کمر درد

ماساژ درمانی علاوه بر ارامش‌بخش بودن، فواید سلامت قابل توجهی دارد و جزئی مهمی از فرایند توانبخشی کمر می‌باشد. ماساژها منجر به آزاد شدن سموم در عضلات، افزایش گردش خون، آزاد شدن اندروفین (هورمون خوش‌حالی طبیعی بدن)، کاهش التهاب، کاهش تنگی عضلات، شکستن بافت اسکار (ترک‌های نداشته) و آرامش سیستم عصبی می‌شوند. علاوه بر فواید جسمی بهداشتی، ماساژ تخصصی باعث ایجاد احساس آرامش در بیمار می‌شود. برای افرادی که با درد مزمن کمر مبارزه می‌کنند، حتی فعالیت‌های ساده مانند خوابیدن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. ماساژ می‌تواند بهبودی و آرامش را فراهم کند.

طب سوزنی 

طب سوزنی برای درمان کمر درد

طب سوزنی سنتی بر اساس تئوری باستانی چینی مبنی بر وجود مسیرهای انرژی وجود دارد که در سراسر بدن جریان دارد. این مسیرها، به نام مریدیان، انرژی حیاتی بدن یا چی (یا ” chi”) را حمل می‌کنند. اصل طب سوزنی این است که بیماری و درد نتیجه عدم تعادل در جریان انرژی بدن (چی) است. از طریق قرار دادن سوزن های نازک در نقاط خاص در امتداد مریدیان، جریان انرژی در بدن کنترل و دوباره تعادل برقرار می‌شود.

دانشمندان مدرن تلاش کرده‌اند توضیح دهند که چگونه طب سوزنی می‌تواند درد را تسکین دهد. برخی مشاهده می‌کنند که “مریدیان” سنتی چین با مسیرهای سیستم عصبی مرکزی همپوشانی دارند. با استفاده از سوزن ها ، متخصص طب سوزنی می‌تواند سیستم عصبی را تحریک کند تا اندورفین‌ها (مواد شیمیایی مانند مورفین) در عضلات، نخاع و مغز آزاد شوند. این مواد شیمیایی یا علائم درد را تسکین می‌دهند و یا باعث واکنش های زنجیره ای دیگری می‌شوند که آن‌ها را تسکین می‌دهد.

طب سوزنی یک روش غیر جراحی است، شامل استفاده از هیچ دارویی نمی‌شود و عوارض جانبی و عوارض دائمی ندارد. این روش ممکن است ارزش جستجو به عنوان یک گزینه غیر جراحی را داشته باشد.

تزریق درمانی 

تزریق درمانی برای درمان کمر درد

سال‌هاست که پزشکان از روش‌های مختلف برای تسکین درد در منطقه ستون فقرات استفاده می‌کنند. این روش‌ها شامل تزریق کورتیزون، تزریق استروئید اپیدورال، تزریق نقاط آغازگر و بلوک‌های عصبی می‌شوند. اغلب این تزریق‌ها به صورت سری‌های سه یا چهار تزریقی در چند هفته انجام می‌شوند. هدف اصلی این تزریق‌ها، کاهش درد به حدی است که بیمار بتواند به فیزیوتراپی مشغول شده و با تمرینات ویژه، مشکلات کمر خود را بهبود بخشد. برای تأیید اثربخشی و مزیت‌های این روش‌ها، نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتری است. بعضی از متخصصان نیز با این فکر هستند که این تزریق‌ها ممکن است با داروهای تسکین‌دهنده همراه شوند و تأثیرات مثبت بیشتری داشته باشند. در هر صورت، وقتی بیمار از تزریق تسکین می‌یابد و دردش کاهش می‌یابد، پزشک به احتمال زیاد تمایل دارد که از این روش درمانی بهره‌برداری کند.

انواع معمول تزریق برای کاهش درد کمر شامل موارد زیر است:

 • اپیدورال
 • بلوک انتخابی ریشه عصب (SNRB)
 • بلوک مفصل فاست
 • مفصل ساکروایلیاک
 • ورتبروپلاستی

جراحی 

در صورتی که سایر روش‌های درمانی موفقیت آمیز نباشند، پزشک در مواردی مانند بدتر شدن آسیب‌های عصبی، آسیب‌های جدی اسکلتی عضلانی یا فشرده سازی اعصاب، جراحی را به عنوان روشی برای تسکین درد پیشنهاد می‌دهد. نوع خاصی از جراحی بر اساس شرایط و نشانه‌های خاص بیمار انتخاب خواهد شد. با این حال، باید توجه داشت که جراحی همیشه موفقیت آمیز نیست و نتایج آن ممکن است متفاوت باشد. بعد از جراحی، ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا بهبودی کامل حاصل شود و در برخی موارد احتمال از دست دادن دائمی انعطاف‌پذیری وجود داشته باشد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ