تقریباً همه در برخی از نقاط زندگی از نوعی کمردرد رنج می‌برند. اما مهم نیست که چه زمانی این درد ایجاد می‌شود یا چه عواملی آن را ایجاد کرده‌اند، کمردرد می‌تواند یک درد واقعی و غیر قابل تحمل باشد. خبر خوب؟ چندین روش درمانی وجود دارد که پزشکان می‌توانند برای کاهش درد و نگه داشتن کمر در شرایط مناسب انجام دهند.

بهترین دکتر درمان کمردرد بعد از تشخیص دقیق علت درد بهترین برنامه درمانی را برای بیمار تجویز خواهد کرد.

علت کمردرد چیست؟


بیشترین درد حاد کمر از نظر ماهیت به صورت مکانیکی است به این معنی که در نحوه قرارگیری اجزای کمر (ستون فقرات، ماهیچه‌ها، دیسک‌های بین مهره ای و اعصاب) اختلال ایجاد می‌شود. برخی از نمونه‌های دلایل مکانیکی کمردرد عبارت‌اند از:

عوامل مادرزادی 

عوامل مادرزادی از علت کمردرد

 • بی نظمی های اسکلتی مانند اسکولیوزیس (انحنای ستون فقرات)، لوردوز (قوس غیر طبیعی و زیاد در قسمت تحتانی کمر)، کیفوز (قوس بیش از حد بیرونی ستون فقرات) و سایر ناهنجاری های مادرزادی ستون فقرات.
 • اسپینا بیفیدا که شامل توسعه ناقص نخاع و یا پوشش محافظ آن است و می‌تواند باعث بروز مشکلات ناهنجاری مهره‌ها و احساسات غیر طبیعی و حتی فلج شود.

مشکلات دژنراتیو 

مشکلات دژنراتیو از علت کمردرد

 • تخریب دیسک بین مهره ای هنگامی اتفاق می‌افتد که معمولاً دیسک‌های لاستیکی به عنوان یک روند طبیعی پیری از بین می‌روند و توانایی ضربه گیری خود را از دست می‌دهند.
 • اسپوندیلوزیس تخریب کلی ستون فقرات در ارتباط با ساییدگی طبیعی و پارگی است که در مفاصل، دیسک‌ها و استخوان‌های ستون فقرات هنگام افزایش سن افراد رخ می‌دهد.
 • آرتروز یا بیماری التهابی دیگر در ستون فقرات، از جمله استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید و همچنین اسپوندیلیت، التهاب مهره‌ها.

آسیب‌ها 

 • آسیب دیدگی تروماتیک مانند آسیب دیدگی های ورزشی، تصادفات رانندگی یا افتادن‌هایی که می‌تواند به تاندون‌ها، رباط‌ها یا عضلات آسیب زده و ایجاد کننده درد باشد، همچنین باعث می‌شود که ستون فقرات را فشرده کرده و باعث پارگی یا فتق دیسک شود.
 • کشیدگی‌ها (لیگامنت های کشیده شده یا پاره شده)، فشارهای کششس (پارگی در تاندون یا عضله) و اسپاسم (انقباض ناگهانی عضله یا گروهی از عضلات)

مشکلات عصبی و نخاعی

مشکلات عصبی و نخاعی از علت کمردرد

بهترین دکتر کمر مشکلات عصب و نخاع را این‌گونه دسته بندی می‌کند:

 • فشرده سازی عصب نخاعی، التهاب و یا آسیب دیدگی
 • سیاتیک (که به آن رادیکولوپاتی نیز گفته می‌شود)، ناشی از عاملی است که بر روی عصب سیاتیک فشار می‌آورد که از باسن عبور می‌کند و تا قسمت تحتانی پا امتداد می‌یابد. مبتلایان به سیاتیک ممکن است احساس کمردرد یا سوزش کمر همراه با درد در باسن و پایین یک پا احساس کنند.
 • تنگی ستون فقرات یا استنوزیس، که شامل تنگ شدن ستون فقراتی است که به نخاع و اعصاب فشار می‌آورد
 • اسپوندیلولیستزیسم، هنگامی اتفاق می‌افتد که مهره‌های قسمت تحتانی ستون فقرات از جای خود خارج شود و عصب‌های خارج شده از ستون فقرات را لمس کند.
 • وقتی دیسک‌های بین مهره ای فشرده شوند و به بیرون برآمده باشند، دیسک‌های فشرده یا پاره شده می‌توانند رخ دهند.
 • عفونت‌های مربوط به مهره‌ها، بیماری به نام استئومیلیت دیسک‌های بین مهره ای، یا دیسکیت. یا عفونت مفاصل ساکروایلیاک که ستون فقرات تحتانی را به لگن متصل می‌کند، به نام ساکروایلئیت
 • سندرم کودا اکوئینا هنگامی رخ می‌دهد که یک دیسک پاره شده به کانال نخاعی فشار وارد کرده و بر روی بسته‌های عصبی کمر و عصب ساکرال فشار وارد کند. اگر این سندرم درمان نشود ممکن است آسیب عصبی دائمی ایجاد کند.
 • پوکی استخوان (کاهش تدریجی چگالی و قدرت استخوان که می‌تواند منجر به شکستگی دردناک مهره‌ها شود)
  درمان آرتروز ستون فقرات و کمر چیست؟

عواملی که به ستون فقرات مربوط نمی‌شوند 

عواملی که به ستون فقرات مربوط نمی‌شوند از علت کمردرد

 • سنگ کلیه می‌تواند باعث درد شدید در قسمت تحتانی کمر، معمولاً در یک طرف شود
 • آندومتریوز (ایجاد بافت رحم در مکان‌های خارج از رحم)
 • فیبرومیالژیا (یک سندرم درد مزمن که شامل درد و خستگی گسترده عضلات)
 • تومورهایی که ستون فقرات را تخریب کرده یا به نخاع و اعصاب موجود در ستون فقرات یا قسمت‌های دیگر فشار وارد می‌نماید.
 • بارداری (علائم کمری بعد از زایمان تقریباً کاملاً از بین می‌رود)

روش‌های تشخیصی توسط بهترین دکتر کمردرد 


 

بهترین دکتر کمردرد از روش‌های تشخیصی زیر استفاده می‌کند:

 • تصویربرداری با اشعه ایکس استخوان‌ها و فضای بین استخوان‌ها را نشان می‌دهد. اگرچه پرتوهای ایکس برای موارد کمر درد ناشی از عضله از ارزش کمی برخوردار است، اما بهترین دکتر کمردرد ممکن است برای شناسایی شکستگی مهره‌ها یا کمبود فضای دیسک‌ها تصویر برداری اشعه ایکس را انجام دهد.
 • MRIها (تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی) و سی تی اسکن، تصاویری از بافت‌ها و اعصاب نرم در ستون فقرات، از جمله دیسک‌ها و مفاصل را ارائه می‌دهند. این اطلاعات با ارزش برای پزشک در تعیین علت درد شما است. این آزمایشات یک عکس پزشکی از بدن شما تهیه کرده و بدون درد است.
 • تزریقات تسکین دهنده درد می‌توانند کمر درد را تسکین داده و اطلاعات مهمی در مورد مشکل شما ارائه دهند.
 • میلوگرام می‌تواند میزان آسیب در ستون فقرات را نشان دهد. از آن‌ها برای تعیین ضرورت عمل جراحی استفاده می‌شود. اگر چنین باشد، میلوگرافی ها برای اطمینان از موفقیت جراحی، اطلاعات مهم و اساسی را در اختیار دکتر کمردرد قرار می‌دهند.

دکتر کمردرد از چه روش‌های درمانی استفاده می‌کند؟ 


بهترین دکتر کمردرد که عمدتا بر علائم درد تمرکز می‌کند، اغلب برعکس عمل را توصیه می‌کند که برای بهبودی از مشکل کمر مطلوب است. به عنوان مثال، سال ها پیش، پزشکان برای رفع ناراحتی بیمار با درد کمر، استراحت در رختخواب و داروهای سنگین را پیشنهاد می‌دادند و این مشکل را درمان می کردند. بیماران بی تحرک و به طور فزاینده ای به داروهای مسکن وابسته شدند. بعداً مشخص شد که این درمان در واقع به کمر آسیب می‌رساند، زیرا باعث تضعیف ماهیچه‌ها و ایجاد درد بیشتر می‌شود. درد علامتی از بدن به مغز است که چیزی نادرست است. یا حرکتی خاص فشار بیش از حد را روی پشت قرار داده، یا پشت خیلی ضعیف یا انعطاف پذیر نیست. متخصص شما در تعیین منشاء درد و بهترین درمان برای آن کمک خواهد کرد.

یک خواب راحت در شب 

یک خواب راحت در شب برای درمان کمر درد

اختلالات خواب در بین مبتلایان به کمردرد مزمن رایج است، و نداشتن کیفیت کافی خواب ممکن است در واقع التهاب و درد را بدتر کند. برای داشتن یک خواب بهتر در شب، روی تشک مناسب سرمایه گذاری کرده و موقعیت‌های مختلف خواب را آزمایش کنید. اضافه کردن یک بالش اضافی در زیر بدن می‌تواند به حفظ منحنی طبیعی ستون فقرات کمک کند. اگر به پشت خود می‌خوابید، سعی کنید بالش را در زیر هر دو زانو قرار دهید. برای کسانی که روی شکم خود می‌خوابید، بالش را در زیر لگن خود امتحان کنید. اگر در کنار خود می‌خوابید، خوابیدن با بالش بین زانوها ممکن است کمک کننده باشد.

ورزش آرام 

ورزش آرام برای درمان کمر درد

وقتی درد کمر دارید، بهترین کار برای کاهش این درد استراحت کردن تا زمانی که درد فروکش کند، درست است؟ لازم نیست. استراحت بیش از حد می‌تواند انواع خاصی از کمردرد را بدتر کند و قدرت عضلات را کاهش دهد و تقویت و کشش عضلات ممکن است در واقع بسیاری از انواع کمردرد را کاهش یا از بین ببرد. در عوض، با حرکات ملایم شروع کنید و آزمایش کنید تا ببینید چگونه می‌توانید بدون درد حرکت کنید. سعی کنید برای پیاده روی آرام و آهسته برنامه ریزی کنید و سرعت را در صورت امکان انتخاب کنید. به یاد داشته باشید، بهتر است در مورد روال تناسب اندام فعلی خود و هرگونه تغییر در آن با بهترین دکتر کمردرد صحبت کنید تا از وخیم تر شدن وضعیت خود جلوگیری کنید.

  دلایل آسیب به مهره‌های کمر و بروز کمر درد (چاقی، بلند کردن جسم سنگین، ایستادن طولانی، بد نشستن و بد خوابیدن)

وزن سالم

وزن سالم برای درمان کمر درد

“داشتن اضافه وزن در تمام روز به کمر شما فشار وارد می‌کند (به جز وقتی که دراز کشیده‌اید) و این خبر بدی برای کمر شما است.” اغلب اوقات ، وقتی افرادی که برای یک عمر با کمردرد می‌جنگند چند پوند از وزن خود را از دست می‌دهند، می‌فهمند که دردی که آن‌ها یک میلیون دارو برای یک میلیون ویتامین صرف کرده‌اند، بیهوده بوده است. “اگر در کاهش وزن خود مشکل دارید، مشاوره با یک متخصص تغذیه یا مربی شخصی در نظر بگیرید.

یوگا 

یوگا برای درمان کمر درد

یوگا می‌تواند برای افراد دارای کمردرد بسیار مفید باشد. یوگا می‌تواند به کاهش درد مزمن کمر کمک کند. یوگا ممکن است با شل شدن عضلات سفت شده، استحکام ساختار کمر و دامنه حرکت و بهبود تنفس به بهبود کمر درد کمک کند. یوگا همچنین روی تمدد اعصاب تمرکز دارد ، که ممکن است به آرامش عضلات و همچنین کاهش درک درد کمک کند.

مسکن‌ها 

مسکن ها برای درمان کمر درد

برای تسکین درد در کوتاه مدت، بعضی از داروهای ضد درد از جمله استامینوفن و NSAID (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) پیشنهاد می‌شود. شایع ترین داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل آسپرین، ایبوپروفن (Advil  Motrin) و ناپروکسن (Aleve) است. عوارض جانبی احتمالی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل مشکلات معده و کبد است. اگر پس از مصرف دوز توصیه شده، تسکین پیدا نکردید، با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از گرما و سرما 

استفاده از گرما و سرما برای درمان کمر درد

با بسته‌های گرم و سرد آزمایش کنید تا ببینید کدام یک از آن‌ها بهتر است. به طور کلی، سرما درمانی (که از طریق بسته‌های یخ اعمال می‌شود) برای التهاب بهتر عمل می‌کند و به کاهش تورم کمک می‌کند، در حالی که گرما درمانی (از طریق بطری آب داغ یا پد گرم) برای کاهش تنش، گرفتگی و اسپاسم عضلات ایده آل است.

آب درمانی و قرار گرفتن در آب‌های دارای چرخش 

آب درمانی و قرار گرفتن در آب‌های دارای چرخش برای درمان کمر درد

بهترین دکتر کمردرد اغلب برای درمان کمردرد توصیه می‌کند آب درمانی از جمله تمریناتی که در استخرهای گرم و درمانی انجام می‌شود، استفاده شود. شناور ماندن در آب در کاهش فشار عضلات به تقویت فشار و کشش آرام عضلات کمک می‌کند. حتی شناور شدن در آب گرم می‌تواند به آرامش عضلات و آزادسازی تنش و همچنین افزایش گردش خون کمک کند. با حمام‌های گرداب خانگی، سعی کنید جت‌ها را به طور مستقیم در نقاط دردناک خود قرار دهید تا یک ماساژ آرام بخش زیر آب را استفاده کنید.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی برای درمان کمر درد

برنامه‌های فیزیوتراپی برای تقویت گروه های عضلانی اصلی که از کمر پشتیبانی می‌کنند، تحرک و انعطاف پذیری را تقویت می‌کنند، و موقعیت و وضعیت مناسب را تقویت می‌کنند اغلب در ترکیب با سایر مداخلات استفاده می‌شود

تحریک برقی 

تحریک برقی برای درمان کمر درد

دستگاه‌های تحریک کننده عصب الکتریکی از طریق پوست (TENS) دستگاه‌هایی با قدرت باتری هستند که جریان های الکتریکی ولتاژ کم را از طریق الکترودهایی که به پوست شما متصل هستند منتقل می‌کنند. مطابق یک نظریه، دستگاه‌های TENS بسیار ایمن در نظر گرفته شده، با ویرایش پیام درد به مغز کار می‌کنند به معنای واقعی کلمه آن را مسدود می‌کنند. نظریه دیگر نشان می‌دهد كه تکانه‌های الكتریكی باعث ترشح اندورفین‌ها می‌شوند كه باعث احساس درد می‌شوند. بسیاری از بیماران دارای کمردرد با دستگاه‌های TENS نتایج موفقیت آمیزی داشته اند، اگرچه اثربخشی آن‌ها در مطالعات کنترل شده به روشنی اثبات نشده است. از بهترین دکتر کمردرد بپرسید که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

  نوار عصب و عضله چیست؟

ماساژ

ماساژ برای درمان کمر درد

ماساژ درمانی نه تنها آرامش بخش است، بلکه دارای مزایای سلامتی قابل توجهی است که بخش مهمی از توانبخشی کمر است. ماساژها باعث آزاد شدن سموم موجود در عضلات، افزایش گردش خون، آزاد شدن اندروفین، کاهش التهاب، کاهش گرفتگی عضلات، شکستن بافت اسکار و آرام کردن سیستم عصبی می‌شوند. گذشته از فواید سلامتی جسمی، ماساژ تخصصی باعث احساس آرامش بیمار می‌شود. برای مبتلایان به درد مزمن کمر، حتی تجملات ساده خوابیدن ممکن است واقعیتی نداشته باشد. ماساژ می‌تواند احساس آرامش را فراهم کند.

طب سوزنی 

طب سوزنی برای درمان کمر درد

طب سوزنی سنتی بر اساس تئوری باستانی چینی مبنی بر وجود مسیرهای انرژی وجود دارد که در سراسر بدن جریان دارد. این مسیرها، به نام مریدیان، انرژی حیاتی بدن یا چی (یا ” chi”) را حمل می‌کنند. اصل طب سوزنی این است که بیماری و درد نتیجه عدم تعادل در جریان انرژی بدن (چی) است. از طریق قرار دادن سوزن های نازک در نقاط خاص در امتداد مریدیان، جریان انرژی در بدن کنترل و دوباره تعادل برقرار می‌شود.

دانشمندان مدرن تلاش کرده‌اند توضیح دهند که چگونه طب سوزنی می‌تواند درد را تسکین دهد. برخی مشاهده می‌کنند که “مریدیان” سنتی چین با مسیرهای سیستم عصبی مرکزی همپوشانی دارند. با استفاده از سوزن ها ، متخصص طب سوزنی می‌تواند سیستم عصبی را تحریک کند تا اندورفین‌ها (مواد شیمیایی مانند مورفین) در عضلات، نخاع و مغز آزاد شوند. این مواد شیمیایی یا علائم درد را تسکین می‌دهند و یا باعث واکنش های زنجیره ای دیگری می‌شوند که آن‌ها را تسکین می‌دهد.

طب سوزنی یک روش غیر جراحی است، شامل استفاده از هیچ دارویی نمی‌شود و عوارض جانبی و عوارض دائمی ندارد. این روش ممکن است ارزش جستجو به عنوان یک گزینه غیر جراحی را داشته باشد.

تزریق درمانی 

تزریق درمانی برای درمان کمر درد

سال هاست که پزشکان ستون فقرات برای تسکین درد در ستون فقرات از تزریق کورتیزون، تزریق استروئید اپیدورال، تزریق نقاط آغازگر و بلوک‌های عصبی استفاده کرده‌اند. آن‌ها اغلب در یک سری سه یا چهار تزریقی که طی چند هفته انجام می‌شود، ارائه می‌شوند. این تزریق‌ها به عنوان ابزاری برای رسیدن به هدف در نظر گرفته شده است. هدف این است که به اندازه کافی درد تسکین یابد تا بیمار از عدم تحرک و عدم حضور در فیزیوتراپی نتواند در بیمار درمان کند، جایی که می‌تواند با تمرینات ویژه مشکلات کمر خود را بهتر درمان کند. برای رسیدن به نتیجه نهایی در مورد مزیت اثبات شده آن، آزمایش‌های بیشتری باید در مورد تزریق درمانی انجام شود. برخی از متخصصان تصور می‌کنند كه ممكن است اثر دارویی با داروی تسكین دهنده همراه با تزریق وجود داشته باشد. در هر صورت، وقتی بیمار از تزریق تسکین می‌یابد، میل پزشک را به استفاده مجدد از آن درمان تقویت می‌کند.

انواع معمول تزریق برای کاهش درد کمر شامل موارد زیر است:

 • اپیدورال
 • بلوک انتخابی ریشه عصب (SNRB)
 • بلوک مفصل فاست
 • مفصل ساکروایلیاک
 • ورتبروپلاستی

جراحی 

در صورت عدم موفقیت سایر روش‌های درمانی، دکتر کمردرد برای تسکین درد ناشی از بدتر شدن آسیب‌های عصبی، آسیب‌های جدی اسکلتی عضلانی یا فشرده سازی اعصاب، جراحی را برای تسکین درد پیشنهاد می‌کند. جراحی‌های خاص برای شرایط یا نشانه های خاص انتخاب می‌شوند. با این حال، جراحی همیشه موفقیت آمیز نیست. ممکن است ماه‌ها بعد از جراحی قبل از بهبودی کامل فرد انجام شود و احتمال از دست دادن دائمی انعطاف پذیری وجود دارد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ