پزشکان اغلب بیمارانی را که از نظر ارتوپدی شرایط خاصی دارند و یا در حال بهبودی از آسیب‌های ارتوپدی یا جراحی هستند، برای انجام طب فیزیکی توصیه می‌کنند. با استفاده از آموزش‌های توان‌بخشی فردی، تمرینات و درمان، بهترین دکتر طب فیزیکی و دکتر فوق تخصص درد عملکرد جسمانی فرد را افزایش می‌دهد. گذشته از افزایش تحرک و قدرت، فیزیوتراپی چندین مزیت دیگر نیز فراهم می‌کند که باعث بهبود سلامت و رفاه عمومی شما می‌شود.

طب فیزیکی به عنوان یک درمان پیشگیرانه 


هدف دکتر طب فیزیکی بازگرداندن عملکرد، تحرک و قدرت بیمار است. این درمان با هدف جلوگیری از آسیب بیشتر در منطقه تحت درمان و کاهش یا رفع نیازهای درمانی مانند داروها، تزریق‌ها و موارد دیگر است.

جلوگیری از نیاز به جراحی 

جلوگیری از نیاز به جراحی با طب فیزیکی

اگرچه موقعیت‌هایی وجود دارد که جراحی اجتناب ناپذیر است، اما در برخی موارد، فیزیوتراپی می‌تواند نیاز به جراحی را به تأخیر اندازد یا از بین ببرد. در اکثر موارد بهترین دکتر طب فیزیکی و دکتر فوق تخصص درد جراحی رزرو را به عنوان آخرین راه حل، می‌داند. آن‌ها برای کمک به روند بهبودی سایر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی را تجویز می‌کنند و علائمی نظیر ضعف و درد را کاهش می‌دهند.

جلوگیری از صدمات

جلوگیری از صدمات با طب فیزیکی

جنبه اصلی فیزیوتراپی ارزیابی مناطق آسیب پذیر در بدن بیمار است. از این ارزیابی، فیزیوتراپی‌ها می‌توانند خطر آسیب دیدگی بیمار در قسمتی از بدن را مشخص کنند. فیزیوتراپیست برای کمک به تقویت و جلوگیری از آسیب دیدگی در این نقاط ضعیف، برنامه‌های فردی را تدوین می‌کند. تمرینات آن‌ها گروه‌های خاصی از ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و لیگامنت ها را تشکیل می‌دهد که برای تقویت منطقه و جلوگیری از آسیب دیدگی در کنار یکدیگر کار می‌کنند. در مورد ورزشکاران، بهترین دکتر طب فیزیکی می‌تواند خطرات و علائم اولیه آسیب را تعیین کند. با این ارزیابی‌ها، آن‌ها می‌توانند یک برنامه پیشگیری یا بازیابی برای اطمینان از امنیت بازیکن ایجاد کنند.

طب فیزیکی برای توان‌بخشی و بهبودی 


فیزیوتراپی همچنین به تقویت بدن و بهبود حرکات بعد از آسیب یا جراحی کمک می‌کند. به عنوان مثال، متخصص طب فیزیکی می‌تواند به بیماران مبتلا به آرتریت و نیازمند به لگن، زانو یا سایر تعویض مفاصل کمک کند تا بعد از عمل جراحی بهبود یابد.

مدیریت درد 

مدیریت درد با طب فیزیکی

بیماران هنگام بهبودی از جراحی، درد زیادی را تجربه می‌کنند. فیزیوتراپی با استفاده از تمرین‌های درمانی که عملکردهای ارتوپدی را بازیابی می‌کنند، این درد را کاهش می‌دهد. بیماران تحت تکنیک‌های درمانی دستی مانند متحرک سازی مفصل و بافت نرم قرار می‌گیرند. بهبودی بعد از عمل اغلب نیاز به استفاده از داروهای ضد درد دارد. با استفاده از فیزیوتراپی مداوم، بیماران می‌توانند نیاز خود به داروهای ضد درد را کاهش دهند که می‌تواند به جلوگیری از وابستگی آن‌ها به دارو کمک کند. ورزش منظم و تکنیک‌های فیزیوتراپی به بدن اجازه می‌دهد تا سریع تر و بهتر بهبود یابند بنابراین بیماران برای کاهش علائم خود مجبور نیستند به داروها تکیه کنند.

  تمرینات ورزشی مناسب برای درمان دیسک کمر خفیف و شدید

حداکثر رساندن حرکت و بهبودی 

حداکثر رساندن حرکت و بهبودی با طب فیزیکی

فیزیوتراپی تعادلی برای افرادی که می‌خواهند تحرک یا بهبودی خود را بعد از جراحی یا آسیب دیدگی بهبود بخشند عالی است. بهترین دکتر طب فیزیکی و دکتر می‌تواند مشکلات مربوط به حركت را تشخيص داده و درمان كند. به عنوان مثال، اگر در خم شدن زانو یا آرنج خود مشکل دارید، فیزیوتراپی می‌تواند به شما در بازگرداندن تحرک مناسب کمک کند.

بهترین متخصص طب فیزیکی چه بیماری‌های دیگری را درمان کی کند؟


فیزیوتراپی فقط برای افرادی که شرایط خاصی دارند یا بعد از جراحی یا آسیب دیدگی می‌خواهند بهبود یابند، اختصاص ندارد. بهترین دکتر طب فیزیکی و دکتر فوق تخصص درد می‌تواند به دلایل مختلف از جمله موارد زیر به افراد کمک نماید:

مدیریت مشکلات سلامتی مرتبط با سن

بسیاری از افراد با افزایش سن به شرایطی مانند آرتروز مبتلا می‌شوند که باعث ایجاد مشکل در تحرک و مشکلات عملکردی و همچنین درد زیادی می‌شود. فیزیوتراپی منظم می‌تواند در چنین شرایطی کمک کند. در بعضی موارد، فیزیوتراپی می‌تواند به تأخیر یا رفع نیاز جراحی تعویض مفصل کمک کند.

پیشرفت ورزشی 

تمرین‌های خاص بدنی می‌تواند استقامت ورزشکاران را بهبود بخشد تا آن‌ها را پیشتاز رشته خود نماید. این درمان‌ها باعث افزایش هماهنگی نیز می‌شوند. تکنیک‌های کششی و تقویتی برای آموزش بدن برای حرکت بهتر وجود دارد. با این تمرینات بازیکنان انعطاف پذیری را تقویت کرده و عضلات خود را تقویت می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند در شکل بهتری قرار بگیرند.

عملکردهای قلبی عروقی را بهبود ببخشید 

فیزیوتراپی می‌تواند سلامت قلب و عروق شما را بهبود بخشد. فیزیوتراپی شما را فعال نگه می‌دارد و پمپاژ خون را بهبود می‌بخشد. برای بیمارانی که ورزش نمی‌کنند، فیزیوتراپی می‌تواند شما را به شیوه ای مطمئن حرکت دهد، بنابراین در روند تمرین صدماتی به بدن خود وارد نمی‌کنید. همچنین متخصص طب فیزیکی و فوق تخصص درد می‌تواند به شما در سوزاندن کالری بیشتر و کاهش وزن از طریق تمرینات ایمن و مؤثر کمک کند. این امر می‌تواند به سلامت و رفاه شما کمک کند.

روش‌های درمانی توسط متخصص طب فیزیکی و دکتر فوق تخصص درد


از کنترل درد گرفته تا نتایج عملکردی طولانی مدت ، این تکنیک‌ها نتیجه ای را به ارمغان می‌آورد که بیماران را راضی می‌کند.

ورزش درمانی 

ورزش درمانی از روش های درمانی طب فیزیکی

ورزش برای اکثر شرایط ارتوپدی تحت حاد و مزمن انجام درمان است. هنگامی که ماهیچه‌ها، مفاصل و بافت‌های همبند به بیش از حد خود منتقل می‌شوند حتی شکسته یا پاره می‌شوند تقریباً هیچ چیز آن‌ها را سریع‌تر از تمرینات حرکتی و تقویت کننده پیش نمی‌برد. به خصوص در شرایط سرپایی، با ارزش ترین نقش متخصص طب فیزیکی اغلب تجویز دوز و نظارت بر تمرین‌های خاص است که به اندازه کافی برای تحریک بهبودی چالش برانگیز هستند اما آن‌قدر سخت نیستند که به بیمار آسیب برساند.

آموزش بیمار 

بیماران فقط چند ساعت در هفته را در بیمارستان می‌گذرانند، اما بسیاری از صدمات به دلیل استفاده بیش از حد یا مکانیک بد بدن همچنان ادامه دارد. برای ایجاد راه حل های کارآمد و طولانی مدت، بهترین دکتر طب فیزیکی باید به بیماران دلایل اصلی اختلالات آن‌ها را آموزش دهد و به آن‌ها در تغییر الگوهای حرکتی روزمره کمک کند. آموزش بیمار ممکن است شامل اصلاح وضع حمل، آموزش راه رفتن و جلوگیری از سقوط و همچنین دستورالعمل‌های مربوط به ADL ها باشد. برای ورزشکاران و بیماران دارای مشاغل جسمی، متخصصین طب فیزیکی ممکن است تنظیماتی را ارائه دهند که هنوز هم عملکرد بالایی را ممکن می‌سازد.

  علائم و درمان دیسک گردن با ورزش، فیزیوتراپی و جراحی

درمان دستی

درمان دستی از روش های درمانی طب فیزیکی

درمان دستی برای انواع شرایط اسکلتی عضلانی مفید است، و می‌تواند یک کمکی عالی برای ورزش و آموزش بیمار باشد. برای بیماران دارای صدمات حاد و درد مزمن نیز می‌تواند روشی مقرون به صرفه برای ارائه امداد و آمادگی برای درمان‌های شدیدتر در همان جلسه باشد. به طور کلی، درمان دستی شامل حرکات ماهرانه دست است که باعث افزایش حرکت بافت‌ها برای کاهش درد، افزایش دامنه حرکت و کاهش التهاب می‌شود. پرکاربردترین روش‌های درمانی دستی شامل متحرک سازی مفصل، دست‌کاری ها و کشش‌ها است همه این موارد را می‌توان برای آماده سازی بیمار برای ورزش انجام داد.

تحریک بافت نرم 

تحریک بافت نرم از روش های درمانی طب فیزیکی

یک نوع درمان دستی، تحریک بافت نرم (STM) می‌باشد که شامل استفاده از ماساژ و تکنیک‌های مشابه برای رهاسازی چسبندگی، کاهش بافت اسکار و ایجاد آرامش در عضلات و تاندون‌ها می‌باشد. روش‌های تحریک بافت نرم با کمک ابزار به ویژه در بین ورزشکاران رایج شده است، که ماهیچه‌های سفت آن‌ها اغلب به نیروی بیشتری نیاز دارند تا متخصصین طب فیزیکی بتوانند با اطمینان با دست خود تأمین کنند. به طور کلی، تحریک بافت نرم راهی عالی برای رفع انقباضاتی است که باعث کاهش تحرک و جلوگیری از حرکت صحیح بیماران می‌شود.

استفاده از یخ و گرما

استفاده از یخ و گرما از روش های درمانی طب فیزیکی

استفاده از یخ و گرما هنوز هم دو روش فیزیوتراپی عالی در دسترس هستند. از کمردرد گرفته تا آرتروز گرفته تا التهاب حاد، آن‌ها می‌توانند طیف گسترده ای از نگرانی‌ها را برطرف کنند و به بیماران در ورزش کردن کمک کنند. در اکثر اوقات، دکتر طب فیزیکی از گرما برای افزایش تحرک بافت و کاهش درد قبل از ورزش استفاده می‌کند، به دنبال آن یخ برای کاهش التهاب و درد بعد از ورزش کردن مناسب است.

تحریک الکتریکی 

تحریک الکتریکی از روش های درمانی طب فیزیکی

تحریک الکتریکی یا برای ترمیم عملکرد عضلات به دنبال صدمات آسیب زا تبدیل به یک روش درمانی شده است. مانند استفاده از یخ و گرما و سایر روش‌های طب فیزیکی، تحریک الکتریکی می‌تواند راهی عالی برای ساده سازی یک عمل فیزیوتراپی باشد. در حالی که یک بیمار تحت یک تکنیک تحت فشارهای الکترونیکی قرار دارد، می‌توانید تمرین دستی بیشتری برای درمان دستی یا دستورالعمل ورزش در اختیار دیگری قرار دهید.

نور درمانی 

سرانجام، لیزر سطح پایین، LED و سایر روش‌های درمانی نوری نه تنها برای کاهش درد و التهاب بلکه برای تسریع روند بهبودی در زخم‌ها و آسیب‌های بافت همبند مفید هستند. این روش‌ها هم به عنوان یک روش درمانی و هم به عنوان یک تنظیم برای ورزش مفید هستند، نور درمانی ابزاری همه کاره است که می‌تواند برای بیماران کاربرد بیشتری داشته باشد.

سوالات متداول 


 در اولین مراجعه به متخصص طب فیزیکی چه انتظاری باید داشته باشم؟ 

در اولین بازدید شما، بهترین دکتر طب فیزیکی و دکتر فوق تخصص ارزیابی شما را به طور کامل انجام می‌دهد که تقریباً ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و شامل تاریخچه پزشکی، ارزیابی وضعیت بدنی شما، غربالگری عصبی و آزمایش‌ها و اقدامات برای دستیابی به درک خاص تر از وضعیت شما می‌شود. با استفاده از دانش پزشكي، از اطلاعات به دست آمده از ارزيابي شما براي تشخيص قضاوت باليني در مورد مشکل شما و مداخله درماني مناسب استفاده خواهد كرد. برنامه توان‌بخشی بر اساس مشکلات شناسایی شده و اهداف شخصی بیماران تهیه می‌شود.

  درمان فتق دیسک بدون جراحی: درمان دستی، ورزش، IDD تراپی

پیشرفت من چگونه اندازه گیری می‌شود؟

از آنجا که بهترین دکتر طب فیزیکی و دکتر فوق تخصص درد یک آزمایش یا ارزیابی دقیق را انجام می‌دهد، کمبودها و مشکلات موجود در مورد شما را ارائه می‌دهد، ارزیابی برای تعیین پیشرفت ممکن است. هر ۳۰ روز یکبار ارزیابی مجدد خواهید شد. یک ارزیابی مجدد کامل انجام خواهد شد که شامل تمام تست‌ها و سنجش هایی است که پس از ارزیابی اولیه شما انجام شده است. این داده های جدید را می‌توان به طور مستقیم با اندازه گیری های پایه شما مقایسه کرد تا پیشرفت های ذهنی و عینی را نشان دهد. ادامه درمان شما به نتایج ارزیابی مجدد ، مجوز بیمه و تأیید پزشک بستگی دارد.

آیا به مراقبت‌های پیگیرانه و ثانویه نیاز دارم؟ 

پاسخ کاملاً به آزمایش یا ارزیابی دکتر طب فیزیکی شما بستگی دارد تا تشخیص و پیش آگهی شما مشخص شود. تمام بیماران پس از ترخیص از برنامه رسمی فیزیوتراپی از ادامه برنامه خود از طریق یک برنامه نگهداری بهره مند می‌شوند. قبل از ترخيص، در مورد اين برنامه عمل با فيزيوتراپ خود صحبت كنيد.

چه چیزی را باید با خود به همراه آورم؟ 

برای اولین بازدید شما به کارت بیمه خود نیاز خواهید داشت و هرگونه مستندات لازم برای پر کردن برای شما ارسال خواهد شد. اگر گزارش های جراحی، نتایج MRI یا اشعه ایکس داشته باشید، ممکن است آن موارد را نیز بیاورید. علاوه بر این، اگر از هر نوع بریس، اسپلینت یا عصا استفاده می‌کنید، باید آن را با خود به همراه داشته باشید.

برای بازگشت به متخصص طب فیزیکی چه چیزهایی باید همراه داشته باشم؟ 

در فیزیوتراپی، اهداف باید این باشد که مشکل شما حل شود، نه فقط به طور موقت آن را تسکین دهید. اگرچه داروها و سایر روش‌های درمانی می‌توانند در تسکین علائم مفید باشند، اما فیزیوتراپی نتیجه طولانی مدت می‌دهد. پزشک ممکن است بسته به تشخیص شما از دارو در کنار فیزیوتراپی استفاده کند. علاوه بر این، فیزیوتراپی برخلاف برخی دیگر از روش‌های درمانی ، به گونه ای طراحی نشده است که به عنوان یک برنامه نگهداری ادامه یابد.

مسئولیت من در فیزیوتراپی چیست؟ 

در نهایت هر بیمار در موفقیت خود در برنامه توان بخشی خود مسئول است. فیزیوتراپیست شما بدون شما نمی‌تواند این کار را انجام دهد! متخصص طب فیزیکی و دکتر فوق تخصص درد می‌تواند ابزاری برای بهبودی در اختیار شما قرار دهد اما از آن‌ها می‌خواهد که کلیه بیماران و مراجعین با دنبال کردن برنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به ورزش در خانه همکاری کنند. بهبودی شما تا حد زیادی به انطباق شما با برنامه فیزیوتراپی بستگی دارد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ