فهرست موضوعات

وقتی می خواهید گردن خود را بکشید، ممکن است صداهای مختلفی را بشنوید، مانند تق تق گردن. این اتفاق معمولاً در صبح ها رخ می دهد. اما صدا دادن گردن نه تنها به دلیل کشیدن یا تکان دادن شدید گردن رخ نمی دهد، بلکه الگوهای بیماری های خاص نیز می تواند دلیل آن باشد. علاوه بر این، به دلیل اینکه این صداها در نزدیکی گوش تولید می شوند، به طور قابل توجهی بهتر شنیده می شوند نسبت به صداهایی که در دیگر قسمت های بدن مانند زانو ایجاد می شوند. این مشکل می تواند تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی داشته باشد.

اغلب مواقع، صدا دادن گردن ناشی از تخریب مفاصل یا آرتروز است. علاوه بر تق تق گردن، همچنین در ناحیه گردن خود دچار درد و خشکی مفصل می شود. اگر صدا دادن گردن همراه گردن درد و است به منظور جلوگیری از این علائم آزاردهنده، بهترین کار این است که از یک گردن بند طبی برای  محافظت از گردن خود استفاده کنید و آن را به آرامی ماساژ دهید تا هم درد آن تسکین پیدا کند و هم دامنه حرکات آن افزایش یابد. ماساژ آزادسازی تنش به همراه فیزیوتراپی و حرکات کششی منفعلانه خفیف توصیه می شود.

علائم

علائم و نشانه های دیگری که ممکن است با صدا دادن گردن همراه باشد عبارتست از:

 • کاهش دامنه حرکتی: گردن و سر انعطاف پذیری نرمال خود را از دست می دهند، مخصوصا وقتی می خواهید با گوش خود شانه تان را لمس کنید (خمش جانبی) یا وقتی می خواهید با دقت پشت شانه خود را نگاه کنید (چرخش).
 • سردرد: درد در پشت سر یا گردن که تا پیشانی یا شقیقه امتداد پیدا می کند.
 • درد عضلات: یا التهاب در حین لمس یا فشار دادن عضلات گردن
 • بی حسی یا گزگز بازو: در نتیحه عصب باریکش یا اسپوندیلوز گردن که به ترتیب ناشی از گرفتگی عضلاتی طولانی مدت گردن و افزایش سن هستند و باعث تق تق گردن می شود.
 • برجستگی: برآمدگی یا برجستگی سختی در محل گرفتگی عضلانی قابل لمس است.
 • قرمز شدن پوست: گاهی اوقات در پوست دور برجستگی عضله قرمز شدن قابل توجه است و پس از حمام با آب گرم بیشتر نمایان می شود.
 • صدا دادن گردن همراه درد: تق تق گردن همراه درد نشانه ای است که در ساختار مهره های گردن ناهماهنگی هایی وجود دارد یا در مفاصل، رباط ها یا غضروف آسیب دیدگی وجود دارد. بیماری های شدید دیگری نیز وجود دارد که سیستم عضلانی اسکلتی و ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث صدا دادن گردن می شوند. بنا به این دلایل، در مواردی که درد شدیدی پس از صدا دادن یا صدای خرد شدن گردن ایجاد شود، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
  روش درمان کایروپراکتیک

علت و علل

اغلب موارد صدا دادن گردن بدون درد بی خطر هستند، اما در صورتی که صدا دادن و تق تق گردن با هر چرخش و گردش گردن تکرار شود، نشان دهنده یک بیماری پیشرونده  است. معمولا، کشیدگی مهره های گردن  ناشی از گرفتگی عضله ذوزنقه کمر یا عضله جناغی لامی در ناحیه گردن است. این گرفتگی  معمولا در یک طرف گردن و کمر ایجاد می شود، اما در دو طرف آنها نیز می تواند بوجود بیاید. گرفتگی باعث کوتاه شدن عضله و کشیدگی استخوان های ستون مهره ها می شود. وقتی می خواهید سر خود را در جهت مخالف کشش ناشی از گرفتگی حرکت دهید، با صدا دادن گردن مواجه می شوید. از جمله عوامل تق تق گردن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدایی مانند آنچا در کایروپراکتیک شنیده می شود که صدایی است که در حین انجام فعالیت های کایروپراکتیک شنیده می شود.این صدا ناشی از نیرویی است که باعث خلا موقتی داخل مفصل می شود که سپس از بین رفته و صدایی را تولید می کند. حباب های گاز داخل هر مایع مفصل نیز باعث بوجود آمدن صدا می شوند.
 • بیرون زدگی دیسک گردن این مشکل باعث می شود که دو مهره مجاور در فاصله نزدیک یکدیگر قرار گرفته و با سرعت زیاد به یکدیگر سائیده شوند. نقاطی که دو مهره به یکدیگر سائیده می شوند در بعضی از بیماری ها که در آن مفصل دیگر انعطاف پذیر نیست، باعث صدا دادن گردن می شود.
 • کشیدگی سریع رباط ها باعث بوجود آمدن صدای تق تق می شود، مخصوصا وقتی در سمت مخالف آن نیروی کافی احتمالا ناشی از گرفتگی شدید عضلانی وجود داشته باشد.
 • چسبندگی در مفاصل نیز در هنگام آسیب رسیدن در حال حرکت سر، باعث بوجود آمدن صدای تق تق گردن در طول چرخش  سرمی شود. عملا، صدای که شنیده می شود بیشتر صدا سایش است.
  ورزش درمانی در طب فیزیکی و توانبخشی

گرفتگی کردن

شایع ترین علت صدا کردن گردن، گرفتگی عضلانی گردن است که معمولا در ناحیه عضله ذوزنقه ای کمر یا عضله جناغی لامی گردن بوجود می آید. این گرفتگی ناشی از موارد زیر است:

 • طرز نشستن و ایستادن نامناسب: قوز کردن در حین راه رفتن یا نشستن و خم شدن روی میز برای مدت طولانی، بد خوابیدن، چه روی سطح ناصاف چه روی بالشت های زیاد.
 • کشیدگی گردن: عضلات گردن پس از آسیب مثل تصادف با خودرو دچار کشیدگی می شوند و این مساله باعث کشیدگی گردن و ستون مهره می شود و اغلب خمیدگی طبیعی ستون مهره های گردن را صاف می کند که باعث صدای خرد شدن گردن می شود.
 • آسیب ورزشی: با ورزش کردن بدون کشش مناسب و گرم کردن عضلات قبل از تمرین بوجود می آید. با کشش بیش ازحد و کاهش جذب اکسیژن ناشی از ورزش های سنگین یا استفاده بیش از حد از عضلات باعث بوجود آمدن اسید لاکتیک داخل عضله می شود. همه این عوامال باعث گرفتگی عضلات گردن می شود که منجر به صدا دادن گردن می شود.
 • استرس: عضلات گردن و شانه در طول دوره های استرس روانی دچار گرفتگی می شوند. این گرفتگی در نتیجه واکنش طبیعی پشتیبانی از شانه ها در زمانی است که فرد دچار استرس و اضطراب می باشد. در صورتی که استرس روانی طولانی باشد، این عضلات دچار گرفتگی می شوند.
 • کم شدن آب بدن: کاهش آب و الکترولیت ها باعث گرفتگی عضلاتی می شود و این گرفتگی تا زمانی که سطوح مایع و نمک بدن به سطوح نرمال خود برنگردند، باقی می مانند و این کاهش آب باعث صدا دادن گردن و تق تق گردن می شود.

درمان

از آن‌جایی که اغلب موارد صدا دادن به گردن به همراه درد است، برای تسکین گرفتگی عضلانی و کشیدگی عضلات، فیزیوتراپی ضروری است. ورزش‌های کششی منظم برای عضلات گردن به صورت روزانه دو بار توصیه می‌شوند. این ورزش‌ها به تسکین گرفتگی، پیشگیری از تکرار آن و کمک به کشش عضلات کوتاه شده کمک می‌کنند. همچنین، فعالیت‌های کایروپراکتیک نیز می‌توانند موثر باشند، اما تنها باید توسط یک متخصص کایروپراکتیک با تجربه و مجوز انجام شوند.

  ماساژ درمانی و کاهش درد دیسک کمر،گردن و سیاتیک

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به تسکین التهاب عضلاتی و دردی که در نتیجه کشیدگی عضلانی برای طولانی مدت ایجاد می شود، کمک می کنند. داروهای شل کننده عضلانی می توانند به تسکین گرفتگی کمک کنند. داروها باید با فیزیوتراپی ترکیب شوند و گردن بند طبی برای بی حرکت کردن گردن برای دوره های زمانی در طول روز ضروری است. ماساژ و گرما  درمانی نیز به تسکین گرفتگی عضلانی و آزادسازی نقاط ماشه ای عضلانی گردن کمک می کند.

عوارض

برای اغلب افراد، صدا دادن گردن صرفا یک عادت است. احساس تسکین و صدایی که گردن ایجاد می کند رضایت بخش است. اما باید دانست که این عادت خوبی نیست و ضرر آن بیشتر از سود آن است و فورا باید متوقف شود. در ادامه اثرات مضر صدا دادن گردن ارائه می شود:

 • هر گونه حرکت سریع گردن باعث ایجاد فشار زیاد بر مفصلی می شود که باعث کشیدگی رباط های دور مفاصل می گردد و از این رو آن را بی ثبات تر می کند.
 • صدا دادن منظم گردن باعث می شود که عروق گردن که از پشت گردن عبور می کنند شما را بیشتر در معرض سکته قرار دهند
 • هر صدایی در گردن مانند صدای خرد شدن باعث فرسوده شدن عضروف در مهره ها می شود و با گذشت زمان منجر به تحرک کمتر مهره و در آینده منجر به آرتروز گردن می شود.

با توجه به عوارض جانبی شدیدی که این عارضه دارد، بهتر است خود شما آن را متوقف کنید. همچنین، اگر با تق تق گردن بصورت مداوم و مکرر مواجه هستید، بهتر است برای تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید. اغلب صدا دادن گردن همراه درد نیست، اما در صورتی که با درد همراه باشد، به‌توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ